Vazgeç T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü GLOBAL_DHMI_HEADER_DAIRE_TR MENÜ
T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü

AVRUPA HAVA SAHASINA EN FAZLA YENİ TRAFİK EKLEYEN ÜLKE HAZİRAN`DA DA TÜRKİYE OLDU

AVRUPA HAVA SAHASINA EN FAZLA YENİ TRAFİK EKLEYEN ÜLKE HAZİRAN`DA DA TÜRKİYE OLDU
10.07.2018 - 10.08.2018
A
A
A

 

Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürümüz Funda Ocak, resmi Twitter hesabından (twitter.com/fundaocakdhmi)  EUROCONTROL haziran ayı verilerini paylaştı. Avrupa hava sahasına en fazla yeni trafik ekleyen ülkenin Türkiye olduğunu belirten Genel Müdürümüz Ocak’ın paylaşımları şu şekilde:


Eurocontrol Haziran 2018 verilerine göre; Türkiye’de haziran ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre inen uçak sayısında %15.4, kalkan uçak sayısında %15.4, iç hatlarda %1.9, transit üst geçişlerde %14.3 artış görüldü. Genel artış oranı ise %11.6 oldu.

*
Haziran ayında Avrupa hava sahasına en fazla yeni trafik ekleyen ülke günlük ortalama 307 trafikle Türkiye oldu. Transit üst geçişler(Overflight) dahil edildiğinde ise Türkiye eklediği günlük ortalama 499 trafikle ikinci sırada yer aldı.

*
Söz konusu verilere göre charter uçuşlarda Antalya Havalimanı günlük ortalama 149.7 kalkışla ilk sırada yer aldı. Antalya Havalimanı’nda charter uçuşlarda haziran sonu itibariyle bir önceki yılın aynı dönemine göre %31.1 artış gerçekleşti.

 

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Çağrı Merkezi İletişim Merkezi Uygulamalar
444 24 07
T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Çağrı Merkezi
444 34 64
DHMİ
İletişim Merkezi
Uygulamalar
T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü