Vazgeç T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü GLOBAL_DHMI_HEADER_DAIRE_TR MENÜ
T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü

CUMHURBAŞKANI VEKİLİ FUAT OKTAY: “İSTANBUL YENİ HAVALİMANIMIZ BİZİM PRESTİJİMİZ OLMANIN ÖTESİNDE MARKAMIZ OLACAKTIR.”

CUMHURBAŞKANI VEKİLİ FUAT OKTAY: “İSTANBUL YENİ HAVALİMANIMIZ BİZİM PRESTİJİMİZ OLMANIN ÖTESİNDE MARKAMIZ OLACAKTIR.”
27.09.2018 - 15.10.2018
A
A
A

 

Uluslararası Sivil Havacılık ve Havalimanları Fuarı ve Havacılık Endüstrisi Tedarik Zinciri Platformu (İSTANBUL AIRSHOW 2018) başladı. 

150'den fazla firmanın 4 gün boyunca 40'tan fazla hava aracını sergileyeceği İSTANBUL AIRSHOW 2018'in açılışına, Cumhurbaşkanı Vekili Fuat Oktay, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürümüz Funda Ocak ile çok sayıda üst düzey yetkili katıldı. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Savunma Sanayii Başkanlığı, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdürlüğü, Devlet Hava Meydanları İşletmesi'nin desteğiyle düzenlenen fuarın açılışı, Atatürk Havalimanı Genel Havacılık Terminali'nde gerçekleşti. 

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Borat ve THY Genel Müdürü Bilal Ekşi'nin konuşmalarının ardından Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Cahit Turhan kürsüye çıktı. 

Turhan yaptığı konuşmada, etkinliğin, dünya havacılık sektörünü ve havacılık endüstrisini bir araya getiren önemli bir fuar olduğunu söyledi. 

"HAVACILIKTA TARİHİ BAŞARILARA İMZA ATTIK" 

Turhan, köprü ülke Türkiye'yi karayolundan demiryoluna, limanlardan havaalanlarına kadar 16 yıldır ulaşım noktasında adeta taçlandırdıklarını belirterek, havacılık sektöründe tarihi başarılara imza attıklarını vurguladı. 

Son 16 yılda havalimanlarında yıllık hizmet verilen yolcu sayısının 35 milyondan 195 milyona çıktığını, dış hatlarda 316 noktaya uçulmaya başlandığını dile getiren Turhan, daha önce 60 noktaya uçulduğunu anımsattı. 

Havayollarındaki uçak sayısının 162'den 510'a yükseldiğini, faal havaalanı sayısını 26'dan 55'e ulaştırdıklarını anlatan Turhan, sivil havacılık anlaşması yaptıkları ülke sayısının ise 170'e yükseldiğini aktardı. 

Turhan, "29 Ekim'de Cumhurbaşkanımızın açılışını yapacağı yeni havalimanımızla da havacılıkta yeni bir dönemi başlatmış olacağız" diye konuştu. 

"YOLUMUZDAN DÖNMEYECEĞİZ" 

Turhan, Türkiye'nin havacılık altyapısı ve uluslararası kabiliyetlerinin her geçen gün arttığını, bununla birlikte kullandıkları teknolojinin de milli olması için büyük gayret sarf ettiklerini söyledi. 

"Havacılık ve uzay sanayisinde amacımız, teknolojiyi ithal eden ülke olmak yerine; teknolojiyi üreten, geliştiren ve ihraç eden ülke olmaktır." diyen Turhan, sözlerini şöyle tamamladı: 

"Yerli ve milli hava araçları üretiminde çok büyük mesafeler kat ettik. 200 milyon yolcu kapasiteli yeni havalimanımızda, yerli ve milli üretim uçaklarımızın inip kalkması artık bir hayal değil, inşallah o günleri de göreceğiz. Bizim hayallerimiz, birilerinin kâbusu olsa da yolumuzdan dönmeyeceğiz. Havacılık sektörünün gelişimine katkı sağlayacağına inandığım bu fuarın gerçekleşmesinde emeği geçen herkesi tebrik ediyorum." 

CUMHURBAŞKANI VEKİLİ FUAT OKTAY: "TÜRKİYE ÜRETTİĞİ İHA VE SİHA'LARLA KÜRESEL PAZARA AÇILMA YOLUNDA İLERLİYOR. HEM DE HIZLA İLERLİYOR" 

Cumhurbaşkanı Vekili Fuat Oktay konuşmasında bir dönem sivil havacılık sektöründe görev almış biri olarak fuarda bulunmaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi. 

Oktay, İstanbul'un, son derece başarılı bir organizasyon olan TEKNOFEST'in hemen arkasından kentin, sivil havacılıkta hem havayolları alanında, havalimanları bazında hem de havacılık endüstrisinin tedarik zincirinin oluşturulmasında iş dünyasını bir araya getiren yeni bir organizasyona ev sahipliği yaptığını belirtti. Sadece bir hafta öncesinde oluşan bu ilginin geçici olmadığını ifade eden Oktay “Bu ilgi Türkiye'nin bu konuda son derece kararlı olduğunun, olacağının ve sonuna kadar yürüyeceğinin en büyük göstergesidir" dedi. 

Bu yıl 150'nin üzerinde firma ve 40'ın üzerinde hava aracının sergileneceği bu organizasyonun, küresel havacılık sektörünün oyuncularını bir araya getirmesi bakımından önemli bir rol oynadığını anlatan Oktay, "Uluslararası havacılık camiasının bu etkinliğe 22 yıldır verdiği destek için teşekkür ediyorum. Türk sivil havacılığının son 15 yılda gösterdiği üstün performansla birlikte İstanbul Airshow, sadece 2 uçakla düzenlediği 1996 yılından bu yana büyük bir yol kat etti" ifadelerini kullandı. 

Oktay, bu dönemde İstanbul'un dünyanın havacılık merkezlerinden biri olma yolunda hızla aldığı mesafenin dikkat çekici olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti: 

"Havacılık sektöründe ortaya konulan çabalar meyvesini vermektedir. Tüm etaplar tamamlandığında dünyanın en büyük 3 havalimanından biri olacak İstanbul'un yeni havalimanı için geri sayım başladı. 21 Haziran'da Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, üçüncü havalimanımıza ilk inişini gerçekleştirmiştir. Ne kadar güvenli olduğunu bütün dünyaya göstermiştir. İnşallah 29 Ekim'de havalimanımızın ilk etabı tamamen bitmiş ve hizmete açılmış olacaktır. Yılda 90 milyon kapasiteye sahip bu önemli eser için hedefimiz, 2023'te 200 milyon yolcu kapasitesine ulaşmaktır. Ayrıca yeni havalimanının ek olarak 225 bin kişiye doğrudan ve dolaylı olarak istihdam imkanı yaratacağı öngörülmektedir. Türkiye sivil havacılık sektörünün yeni merkezi ve cazibe adası haline gelecektir. Yeni havalimanımız bizim prestijimiz olmanın ötesinde markamız olacaktır. " 

Türkiye'nin havacılık alanındaki gelişimi ve potansiyelinin gurur verici olduğu ifade eden Oktay, şöyle devam etti: "Türkiye, bulunduğu coğrafi mekan itibarıyla hava yolu ağları yönünden Asya, Avrupa ve Afrika'nın kesişim noktasında doğal bir hub görevi üstlenmektedir. Özellikle İstanbul'a bir doğal hub olarak baktığımızda, 3 saatlik uçuş mesafesinde 40'ın üzerinde ülkeye, 5 saatlik uçuşla da 60'ın üzerinde ülkeye ulaşabiliyoruz. Türkiye'nin coğrafi ve stratejik konumu, nüfus yoğunluğu, ekonomik kabiliyetleri ve turizm imkânları açısından havacılık, önemli bir katalizördür. Bu sebeple hükümetlerimiz son 16 yılda havacılığa büyük önem vererek, bir başarı öyküsü oluşmasını sağlamıştır. İç ve dış hatlarda hızlı adımlarla serbestleşmeye gidilmiştir. Bu çerçevede THY de özelleştirilmiştir. Söz konusu serbestleştirme politikaları sonucunda 2003'ten bu yana hava yoluyla taşınan yolcu, yük ve hava trafiği yaklaşık 5 kat artmıştır. Bu vizyon doğrultusunda Türkiye hava taşımacılığı verilerinde Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü'nün (ICAO) ülkeler sıralamasında 30. sıradan 10. sıraya yükselmiştir." 

Son 16 yıldaki dönüşüm ve çabalarla 2003'te 50 ülkede 60 noktaya uçan THY'nin bugün 120 ülkede 316 noktaya uçuş gerçekleştirdiğine işaret eden Oktay, "Bugün itibarıyla 170 ülke ile hava ulaştırma anlaşması bulunan ülkemiz, söz konusu ülkelerle hava yolu ile bağlanmış ve aynı zamanda bu noktaları giderek büyüyen hava yollarımızın uçuş ağına eklemiştir. Kayıtlı yolcu uçağı sayımız ise 167'den 511'e ulaşırken, 2003'teki 34 milyonluk toplam yolcu trafiği sayımız 2017'de 200 milyona ulaşmıştır. Son 16 yıldaki yenilikçi politikalarımız ve 'Her Türk vatandaşı hayatında en az 1 kez uçağa binecektir.' veya 'Hava yolu halkın yolu' hedeflerimizin gerçekleştirilmesi neticesinde, 16 milyon vatandaşımız ilk defa uçakla seyahat etmiştir. Bu tüm yurda tamamen yaygınlaşmış, artık hava yolu yolculuğu normal, sıradan bir yolculuk haline gelmiştir. Bu süreçte rekabet, bilet ücretlerinin ucuzlaması ve seyahat için hava yolu tercihinde yolculara daha fazla seçeneğin sunulması önem arz etmiştir" diye konuştu. 

"TECRÜBENİN PAYLAŞILARAK, BAŞARININ ARTACAĞINA İNANIYORUZ" 

Cumhurbaşkanı Vekili ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, sivil havacılık sektörünün, yaklaşık 200 bin doğrudan çalışan ve yaklaşık 20 milyar dolar cirosuyla Türkiye'yi iş dünyası ve turizm alanlarında dünyaya bağlayan en stratejik alanlardan biri olduğunu aktardı. 

Türkiye'nin tecrübelerini, global sivil havacılığın faydasına olacak şekilde paylaşmak istediklerini dile getiren Oktay, "Bu vizyon doğrultusunda ICAO'nun 'No country left behind' politikasını, yani 'Geride kimse kalmayacak, kalmamalı' politikasını destekliyoruz ve bu kapsamda Afrika ülkeleri başta olmak üzere birçok ülke ile sivil havacılık alanında elde dilen tecrübenin paylaşılarak, başarının artacağına inanıyoruz." dedi.

Bu gelişmeler doğrultusunda Türkiye kuruluşundan beri üyesi olduğu ICAO'nun konsey üyeliğine 66 yıl sonra yeniden seçildiğini anlatan Oktay, şöyle devam etti: "Türkiye, sürekli büyüyen ve gelişen havacılık endüstrisi ve uluslararası hava ulaştırma politikalarıyla da söz sahibi bir ülke konumuna gelmiştir. Türkiye'nin 2023 havacılık planlamasında büyük gövdeli uçak sayımızın 750'ye, yolcu sayımızın ise 300 milyona ulaşmasını hedeflemekteyiz. Bugün parça üretim seviyesinde yeteneği olan Türkiye, orta ölçekli yolcu uçağı üretim projesini de yine başlatmış bulunmaktadır. Tüm bu gelişmelerin yanında ülkemizin sivil havacılık sektörünün ön ayak olduğu ekonomik ve turizm faaliyetler de ivme kazanmış ve 2018 yılı ülkemizde turizm rekor yılı olmuştur. Türkiye'nin sivil havacılıkta geldiği bu noktanın İstanbul Airshow 2018 Uluslararası Sivil Havacılık ve Havalimanları Fuarı gibi uluslararası bir platformda paydaşlarımızla ve diğer ülkelerle paylaşılması, hiç kuşkusuz büyük öneme sahiptir." 

Organizasyonu gerçekleştiren bakanlığa ve ilgili genel müdürlüklere teşekkür eden Oktay, "İstanbul Airshow 2018 Uluslararası Sivil Havacılık ve Havalimanları Fuarı'nın, uçuş emniyeti ve havacılık güvenliği için küresel havacılık sisteminin temel ihtiyacı olan güç birliğini güçlendirmesini arzu ediyorum. Bu organizasyonun ülkemizin havacılık endüstrisine güç katmasını, gençlerimizi havacılığın sınırsız ve güvenli dünyasına teşvik etmesini ve nice başarılı iş birliklerine vesile olmasını diliyorum." ifadelerini kullandı. 

Konuşmasının ardından Oktay, Bakan Cahit Turhan ile birlikte fuara katılan kuruluşların stantlarını gezerek, yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. 

DHMİ STANDINA ZİYARET… 

Cumhurbaşkanı Vekili Fuat Oktay ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan DHMİ standını ziyaret ederek Genel Müdürümüz Funda Ocak'la bir süre sohbet ettiler.

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Çağrı Merkezi İletişim Merkezi Uygulamalar
444 24 07
T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Çağrı Merkezi
444 34 64
DHMİ
İletişim Merkezi
Uygulamalar
T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü