Vazgeç T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü GLOBAL_DHMI_HEADER_DAIRE_TR MENÜ
T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü

CUMHURBAŞKANIMIZ RECEP TAYYİP ERDOĞAN: “İSTANBUL HAVALİMANIMIZIN HİZMETE GİRMESİYLE TÜRKİYE, KUZEY-GÜNEY VE DOĞU-BATI AKSLARI ARASINDAKİ EN ÖNEMLİ TRANSİT MERKEZ KONUMUNA GELMİŞTİR.”

CUMHURBAŞKANIMIZ RECEP TAYYİP ERDOĞAN: “İSTANBUL HAVALİMANIMIZIN HİZMETE GİRMESİYLE TÜRKİYE, KUZEY-GÜNEY VE DOĞU-BATI AKSLARI ARASINDAKİ EN ÖNEMLİ TRANSİT MERKEZ KONUMUNA GELMİŞTİR.”
29.10.2018 - 30.11.2018
A
A
A

​Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan çok sayıda devlet, hükûmet ve meclis başkanı ile uluslararası kuruluş temsilcisinin teşrifleriyle düzenlenen İstanbul Havalimanı'nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, İstanbul Havalimanı'nın tüm dünyaya, bölgeye ve Türkiye'ye hayırlı olmasını dileyerek, Cumhuriyetin 95. kuruluş yıl dönümünün gururunun hep birlikte yaşandığını belirtti ve “Cumhuriyetimizin 95. kuruluş yıl dönümü kutlu olsun" dedi. 

Dünyanın dört bir yanından gelen üst düzey konukların katıldığı görkemli açılış törenine TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, çok sayıda bakan, milletvekili,  Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürümüz Funda Ocak, İGA Yönetimi ile bürokrat, sanatçı, işadamı, sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı.

“YENİ HAVALİMANI, İSTANBUL HAVALİMANI OLARAK İSİMLENDİRİLECEK" 

İstanbul Havalimanı tam kapasiteyle hizmete girdiğinde, Yeşilköy'deki Atatürk Havalimanı'nın, ticari seferlere kapanacağını fakat havalimanı vasfını koruyacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gerek havacılık fuarları, gerekse başka birtakım faaliyetler için Atatürk Havalimanı, aynı isimle hizmet vermeyi sürdürecektir. Atatürk Havalimanı'nın bu faaliyetler dışındaki alanları ise, söz verdiğimiz şekilde Millet Bahçesi olarak İstanbul halkının kullanımına açılacaktır. Fakat şu andaki kapalı alanları da inşallah ülkemizin, İstanbul'umuzun en büyük fuarı hâline getireceğiz. Dolayısıyla orası Atatürk Havalimanı, burası ise İstanbul Havalimanı olarak isimlendirilecektir. Havalimanımızın ismi de hayırlı olsun" şeklinde konuştu. 

İstanbul Havalimanı'nın; mimarisi, inşası, işletmesi ve finansmanı ile Türkiye'nin yüz akı, dünyada da örnek olacak bir proje olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Bu dev projenin etüdünden inşasına ve işletmesine kadar her aşamasında emeği geçen, katkısı olan kamu kurumlarımıza, bankalarımıza, yüklenici firmalara, taşeronlara, mühendisinden işçisine herkese teşekkür ediyorum." 

“İSTANBUL HAVALİMANI EN ÖNEMLİ TRANSİT MERKEZ KONUMUNA GELMİŞTİR" 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, coğrafi olarak Türkiye'nin, özellikle de İstanbul'un tarih boyunca hep stratejik bir konumda yer aldığını belirterek, “İstanbul Havalimanımızın hizmete girmesiyle Türkiye, kuzey-güney ve doğu-batı aksları arasındaki en önemli transit merkez konumuna gelmiştir. Havalimanımız, hitap ettiği bu geniş alanda 60 ülkeyi ve 20 trilyon dolarlık ekonomileri birbirine bağlıyor" dedi. 

İstanbul Havalimanı'nın hizmete girmesiyle, Avrupa hava sahasının yeniden yapılandırılmasının gerekeceğini de dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Artık en önemli transfer noktası İstanbul olacağı için kıtalar arası uçuşların güzergâhları da büyük ölçüde değişecektir" diye ekledi. 

“HEDEFLERİMİZE ULAŞMAYI SADECE KENDİMİZ İÇİN DEĞİL, TÜM DOSTLARIMIZ İÇİN İSTİYORUZ" 

“Cumhuriyetimizin ilanının 95. yılında, 2023 hedeflerimize olan bağlılığımız, hizmete aldığımız bu eserle bir kez daha güçlenmiştir. Bu vesileyle özellikle milletimizin Cumhuriyet Bayramı'nı tekrar tebrik ediyorum" ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmaya; bölgesinde ve dünyada barışın, huzurun, güvenliğin, refahın sembolü hâline gelmeye kararlı olduğunu vurguladı ve “Hedeflerimize ulaşmayı, sadece kendimiz için değil, tüm dostlarımız için de istiyoruz" dedi. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Cahit Turhan ise yaptığı konuşmada cumhuriyetin 95. yılını kutladıkları bugünde yeni havalimanını açmaktan mutluluk duyduklarını söyledi. 

İstanbul Havalimanı sayesinde dünya nüfusunun üçte birinin İstanbul`a direkt bağlanacağını ve bu havalimanını kullanarak dünyanın her yerine ulaşabileceğini belirten Turhan, "Hedefimiz; birkaç yıl içinde en yoğun havalimanları sıralamasında ikincilik, tüm etaplar tamamlandığında da liderlik koltuğuna oturmak." dedi. 

Turhan, dünyanın en büyük ve en konforlu havalimanını İstanbul'da inşa ettiklerini dile getirerek projenin ilk gününden bugüne kadarki her aşamasında desteğini ve iradesini ortaya koyan, projenin esas mimarı ve öncüsü Cumhurbaşkanı Erdoğan ile TBMM Başkanı Yıldırım ve ilgili bakanlara teşekkür etti. 

Kıtaları ve ülkeleri birbirine bağlayan ve dünyanın en büyüğü olan havalimanının birinci etabını tamamlayarak bugün hizmete açtıklarını kaydeden Turhan, havalimanının bulunduğu alanın daha önce atıl ve eski maden ocakları çukurlarıyla dolu olduğunu bildirdi. 

Burayı rehabilite ederek, güzel bir alana çevirmenin bile başlı başına büyük bir iş olduğunu vurgulayan Turhan, ancak bununla yetinmeyen, hayal edilemeyenleri gerçeğe dönüştüren Erdoğan ve tüm emeği geçenlerin sayesinde bu muhteşem zafer anıtının inşa edildiğini aktardı. 

Turhan, "76,5 milyon metrekare bir alana inşa ettiğimiz bu havalimanının bugün açılışını yaptığımız ilk etabı ile birlikte yılda 90 milyon yolcuya, tamamlandığında ise 200 milyon yolcuya hizmet verecek. 225 bin kişiye istihdam sağlayacak, 250'si dış hatlar olmak üzere 300'den fazla uçuş noktası ile havalimanımız dünyanın en büyük havacılık merkezlerinden biri olacaktır." diye konuştu. 

Türkiye'ye sefer düzenleyemeyen havayolu şirketlerinin havalimanına tahditsiz uçuş yapabileceğini dile getiren Turhan, dünya nüfusunun üçte birinin İstanbul'a direkt bağlanacağını ve bu havalimanını kullanarak dünyanın her yerine ulaşabileceğini söyledi. 

"HEDEF ÖNCE İKİNCİLİK, SONRA BİRİNCİLİK" 

Turhan, hedeflerinin, "birkaç yıl içinde en yoğun havalimanları sıralamasında ikincilik, tüm etaplar tamamlandığında da liderlik koltuğuna oturmak" olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Bugün hizmete vereceğimiz terminalde; 100 bin metrekarelik ticari alan, 40 bin araçlık otopark, çocuk oyun alanları, sergi salonları, konferans odaları, 451 odalı otel, ibadethaneler, sağlık merkezi gibi sosyal alanlar bulunmaktadır. Ayrıca dünyanın en büyük CIP salonlarından birini de bu havalimanımızda inşa ediyoruz. Yolcuya yönelik kolaylıklar kapsamında toplam 665 adet yürüyen bant, yürüyen merdiven ve asansör tesis edildi. Hazırlanan mobil uygulamalar ile yolcunun evinden bineceği uçağın kapısına kadar kolaylıkla ulaşması hedeflenmiştir. Engelli yolcularımız için de özel yolcu hizmetleri ve imkânları oluşturuldu." 

Turhan, 42 kilometrelik en son teknoloji bagaj konveyör bandı oluşturulduğunu ve bagajların hasar görmesinin ve kaybolmasının minimuma inmesi yönünde gerekli tedbirlerin alındığını bildirdi. 

Havalimanının dünyanın en güvenli havalimanı olarak dizayn edildiğini dile getiren Turhan, havalimanı çevresinin en son teknolojiye sahip sabit ve hareketli kamera sistemleri ve radarlı çevre güvenlik sistemleri ile güvenliğinin sağlandığını anlattı. 

Turhan, "Ayrıca terminal binası içerisinde gelişmiş teknolojili X-Ray cihazları, vücut tarayıcıları, patlayıcı tespit cihazları, bomba iz dedektörleri gibi pek çok sistem kullanılmıştır. 143 yolcu köprüsü yolculara hizmet verecek ve 114 uçak aynı anda terminale yanaşabilecek, dünyanın en büyük gövdeli uçak tipleri de yeni terminalimize rahatlıkla yanaşabilecek." ifadelerini kullandı. 

"CUMHURİYETİN BİR DEFADA YAPILAN EN BÜYÜK ALT YAPI YATIRIMI"  

Turhan, projenin ilk etabında 2 tam bağımsız pist, 2 adet de yedek pist olmak üzere toplam 4 adet pisti, bağlantılı hızlı çıkış taksi yollarını ve apronları hizmete açtıklarının bilgisini verdi. 

Pistlerin tamamının en kötü hava koşullarında iniş-kalkış yapacak uçaklara güvenli bir hizmet sunacak şekilde dizayn edildiğini ve son teknoloji sistemlerin bulunduğunu kaydeden Turhan, şöyle devam etti: 

"Uçakların yer hareketlerinin araç trafiğinden etkilenmemesi için tüm kargo ve yolcu taşımacılığı için yer altı tünelleri, yakıt ikmali için 105 kilometrelik özel yakıt şebeke ağı oluşturulmuştur. İlk etapta saatlik ortalama 80 uçak iniş-kalkış kapasitesi, tüm etaplar tamamlandığında ise saatlik 250 uçak kapasitesine ulaşacaktır. Ve bütün bunları barındıran zafer anıtını 42 ay gibi kısa bir sürede gerçekleştirdik. Aynı zamanda havalimanımız 10 milyar 247 milyon avro yatırım maliyeti ile cumhuriyet tarihimizin bir defada yapılan en büyük altyapı yatırım projesi olma özelliğini taşıyor." 

"DEVLETE, 25 YILDA 22,2 MİLYAR AVRO KİRA ÖDENECEK" 

Turhan, yap-işlet-devret yöntemi ile gerçekleştirdikleri bu projenin finansmanının yurtdışından sağlandığını ve hiçbir kamu kaynağının kullanılmadığını aktararak, 25 yıllık işletme süresi karşılığında üstlenici şirketin devlete 22 milyar 152 milyon avro kira ödeyeceğini söyledi. 

Havalimanının enerji ve su tasarrufu sağlayan çevreci örnek bir proje olduğunu dile getiren Turhan, şunları kaydetti: 

"Bu doğrultuda, terminal binamızda gerek mimari özelliklerinden gerekse kullanılan malzemelerden kaynaklı olarak yüzde 40 enerji tasarrufu sağlanacaktır. Bu havalimanından yapım aşamasından işletme aşamasına kadar hiçbir döneminde içme suyu rezervuarına hiçbir şekilde atık su atılmayacaktır. Havalimanımıza yağan yağmur ve atık sular geri dönüşüm sistemleri ile yeniden kullanılacaktır. Ayrıca, Tarım ve Orman Bakanlığımızla koordineli olarak 10 milyon ağaç dikilecektir. 

Türkiye 3 kıta arasında köprü konumundadır. Kıtaların birleştiği, doğu ile batının, güney ile kuzeyin kesiştiği İstanbul'a inşa ettiğimiz bu havalimanı, sadece Türkiye için değil, dünya sivil havacılık tarihinin yeniden yazılacağı bir projedir. İstanbul'dan 3 saatlik uçuşla 41 ülkeye, 5 saatlik uçuşla 66 ülkeye ulaşılabilmektedir. İşte bu sebeple İstanbul Havalimanımız, dünyanın en önemli havacılık merkezlerinden biri olacak."

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın açılış konuşması, Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Mehmet Cahit Turhan'ın açılış konuşması ve Genel Müdürümüz Funda Ocak'ın Habertürk televizyonundan Güntay Şimşek'le yapmış olduğu röportaj:​​

  

​​​​​

 

 


 

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Çağrı Merkezi İletişim Merkezi Uygulamalar
444 24 07
T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Çağrı Merkezi
444 34 64
DHMİ
İletişim Merkezi
Uygulamalar
T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü