Vazgeç T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü GLOBAL_DHMI_HEADER_DAIRE_TR MENÜ
T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü

DHMİ ARGE PROJESİ MİLLİ HAVA TRAFİK KONTROL SİMÜLATÖRÜNÜN İLK MÜŞTERİSİ İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ OLDU

DHMİ ARGE PROJESİ MİLLİ HAVA TRAFİK KONTROL SİMÜLATÖRÜNÜN İLK MÜŞTERİSİ İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ OLDU
26.09.2018 - 14.10.2018
A
A
A

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) ile TÜBİTAK iş birliği çerçevesinde geliştirilen 'Milli Hava Trafik Kontrol Simülatörü (AtcTRsim)'in ilk müşterisi NİŞANTAŞI Üniversitesi oldu.

 

Simülatör, DHMİ & TÜBİTAK & HAVELSAN arasında Eylül 2018’de  “atcTRsim Üretim ve Satış Hakkı Lisans Sözleşmesi”nin imzalanmasından kısa bir süre sonra Nişantaşı Üniversitesi tarafından satın alındı.

 

Böylece bu alandaki ilk milli ürünümüzün yurt içi satışı gerçekleşti. Yurt dışı satış için Katar, Kuveyt ve ilgilenen diğer ülkeler ile görüşmeler devam ediyor.   ​​

 

2014 yılında tamamlanıp,  2017’de Esenboğa Havalimanı Havacılık Akademisine,  2018 yılında da İstanbul Atatürk Havalimanı Teknik Blok’ta kurulan atcTRsim Simülatörü, Hava Trafik Kontrolörlerinin temel ve ileri düzey eğitimlerinde kullanılıyor.

 

Simülatörün tanıtımının sağlanması amacıyla yurt dışı ve yurt içi fuarlara sergileyici sıfatıyla katılım sağlandı. Ayrıca potansiyel müşterilere ziyaretler gerçekleştirilerek sistemin sektörde tanınması için yoğun çaba gösterildi.

 

Bu süreçler sonrasında HAVELSAN A.Ş. simülatörün satış-pazarlama ile kurulum/kurulum sonrası destek hizmetlerine talip oldu.  Bu daha etkin bir şekilde sağlanabilmesi amacıyla 2018 Eylül ayında DHMİ-TÜBİTAK-HAVELSAN tarafından Üretim ve Satış Hakkı Lisans Sözleşmesi imzalandı.

 

Sözleşme sonrası daha da hız kazanan tanıtım faaliyetleri sonucunda İstanbul Nişantaşı Üniversitesi tarafından satın alınan sistem için üniversitece kuruluşumuza Lisans bedeli ödenecek.

 

Ayrıca atcTRsim simülatörünün yaygınlaşması ile oluşacak referans göstergeleri sayesinde yurtdışına satış işlemleri de hız kazanacak. Benzer modellerin tamamlanan veya geliştirilmesi devam eden diğer Ar-Ge ürünleri için de gerçekleştirilmesi planlanıyor.

 

 

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Çağrı Merkezi İletişim Merkezi Uygulamalar
444 24 07
T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Çağrı Merkezi
444 34 64
DHMİ
İletişim Merkezi
Uygulamalar
T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü