Vazgeç T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü GLOBAL_DHMI_HEADER_DAIRE_TR MENÜ
T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü

GENEL MÜDÜRÜMÜZ FUNDA OCAK: "TÜRKİYE GENELİ DIŞ HATLAR YOLCU TRAFİĞİNDEKİ ARTIŞ TURİZM AĞIRLIKLI HAVALİMANLARININ YANI SIRA PEK ÇOK HAVALİMANIMIZDA İSTİKRARLI ŞEKİLDE DEVAM EDİYOR"

GENEL MÜDÜRÜMÜZ FUNDA OCAK: "TÜRKİYE GENELİ DIŞ HATLAR YOLCU TRAFİĞİNDEKİ ARTIŞ TURİZM AĞIRLIKLI HAVALİMANLARININ YANI SIRA PEK ÇOK HAVALİMANIMIZDA İSTİKRARLI ŞEKİLDE DEVAM EDİYOR"
15.08.2018 - 31.08.2018
A
A
A

Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürümüz Funda Ocak, sosyal medya hesabından (twitter.com/fundaocakdhmi) Temmuz ayında Hac uçuşlarının da dönemsel etkisiyle, dış hatlar yolcu trafiğinde yüzde 30’un üzerinde artış yaşanan havalimanları ve bu havalimanlarından yapılan dış hat seferleriyle ilgili bilgi paylaştı.
 
 
 
Hacı adayları ve turizm sezonu nedeniyle temmuz ayında havayolu yolcu sayıları birçok havalimanında artış gösterirken, dış hat yolcu trafiğinde yüzde 899 artışla Şanlıurfa GAP Havalimanı ilk sırada yer aldı. Yüzde 555 artış görülen Bursa Yenişehir Havalimanı dış hatlar yolcu trafiğinde en çok artışın yaşandığı ikinci havalimanı oldu.
 
 
Genel Müdürümüz Ocak’ın o paylaşımları:
 
 
 
Havalimanlarımızın temmuz ayı istatistikleri gösteriyor ki; Türkiye geneli dış hatlar yolcu trafiğindeki artış turizm ağırlıklı havalimanlarının yanı sıra pek çok havalimanımızda istikrarlı şekilde devam ediyor. 
 
 
*
 
 
Temmuz ayında Hac uçuşlarının da dönemsel etkisiyle, %30'un üzerinde artış yaşanan havalimanlarımız ve bu havalimanlarımızdan yapılan dış hat seferleriyle ilgili bilgi vermek istiyorum bugün siz değerli takipçilerime.
 
 
*
 
 
Temmuz ayında Şanlıurfa GAP Havalimanı’nın dış hatlar yolcu trafiğinde bir önceki yılın aynı ayına göre % 899 artış gerçekleşti. Bu havalimanımızdan tüm dış hat uçuşları Suudi Arabistan’a (Medine) yapıldı. 
 
 
*
 
 
Dış hat yolcu sayısında % 555 artış görülen Bursa Yenişehir, % 291 artış görülen Van Ferit Melen, % 121 artış görülen Amasya Merzifon Havalimanlarından dış hat seferleri Suudi Arabistan (Medine)'a yapıldı.
 
 
*
 
 
Dış hat yolcu sayısında % 64 artış gerçekleşen Balıkesir Koca Seyit Havalimanı'ndan Almanya (Düsseldorf) ve Suudi Arabistan (Medine)’a seferler yapıldı.
 
 
*
 
 
Dış hat yolcu sayısında % 59 artış görülen Muğla Milas Bodrum Havalimanı’ndan Belçika, Almanya, Birleşik Krallık, Hollanda, Danimarka, Polonya, İsveç, Litvanya, Bulgaristan, KKTC, İspanya, Fransa, Yunanistan, İtalya, Çekya, İsrail, Avusturya,
 
 
*
 
 
Romanya, İsviçre, Moldova, Sırbistan Karadağ, Slovakya, Ürdün, Kuveyt, Lübnan, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Kazakistan, Azerbaycan, Ukrayna, Rusya, Özbekistan ve Hindistan'a sefer düzenlendi.
 
 
*
 
 
Dış hat yolcu sayısında % 55 artış görülen Malatya Havalimanı’ndan Almanya (Düsseldorf)'ya seferler gerçekleşti. 
 
 
 
 
Dış hat yolcu sayısında % 52 artış gerçekleşen Elazığ Havalimanı’ndan, Almanya (Frankfurt/Düsseldorf/Hanover) ve Suudi Arabistan (Medine), Irak (Erbil)’a sefer düzenlendi. 
 
 
*
 
 
Dış hat yolcu sayısında % 43 artış görülen Samsun Çarşamba Havalimanı’ndan, Almanya, Avusturya, Suudi Arabistan ve Kuveyt'e sefer yapıldı. 
 
 
*
 
 
Dış hat yolcu sayısında % 40 artış gerçekleşen Trabzon Havalimanı’ndan Almanya, Slovenya, Avusturya, Bahreyn, Suudi Arabistan, Ürdün, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri’ne seferler düzenlendi. 
 
 
*
 
 
Her geçen yıl gerçekleşen istikrarlı artışlar, birbiri ardına yapılan büyük yatırımlarla DHMİ sivil havacılığın dev markaları arasında yerini sağlamlaştırıyor. Bu güzel sonuçlarda katkısı bulunan kıymetli arkadaşlarıma teşekkür ederim.​

 

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Çağrı Merkezi İletişim Merkezi Uygulamalar
444 24 07
T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Çağrı Merkezi
444 34 64
DHMİ
İletişim Merkezi
Uygulamalar
T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü