Vazgeç T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü GLOBAL_DHMI_HEADER_DAIRE_TR MENÜ
T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü

GENEL MÜDÜRÜMÜZ KESKİN : "HAVACILIK 'ÖNCÜ SEKTÖR' OLARAK TÜRKİYE'NİN YÜZ AKI OLMAYI SÜRDÜRÜYOR."

GENEL MÜDÜRÜMÜZ KESKİN : "HAVACILIK 'ÖNCÜ SEKTÖR' OLARAK TÜRKİYE'NİN YÜZ AKI OLMAYI SÜRDÜRÜYOR."
09.09.2019 - 26.10.2019
A
A
A

Genel Müdürümüz ve Yönetim Kurulu Başkanımız Hüseyin Keskin, 2019 yılının ilk 8 ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistiklerini resmi Twitter hesabından (@dhmihkeskin) paylaşarak, "Havacılık 'öncü sektör' olarak Türkiye'nin yüz akı olmayı sürdürüyor" dedi.

Türkiye'nin uygulamaya geçirdiği yeniliklerle havacılık alanından dünya çapında başarılar elde ettiğini söyleyen Keskin şu ifadeleri kullandı: 

Uyguladığı isabetli politikalarla havacılıkta büyük bir mesafe kat eden Türkiye'nin, dünya çapındaki başarılarına istatistiki veriler tanıklık ediyor. Son on yılda hava yolu yolcu trafiğinin yaklaşık üç kat arttığı ülkemizde, havacılık “öncü sektör” olarak Türkiye'nin yüz akı olmayı sürdürüyor.

2019 yılının Ağustos ayı ve yılın ilk sekiz ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri “havada ağustos bereketi” olarak ifade edebileceğimiz çok güzel bir tabloya işaret ediyor.

Havalimanlarımızda ağustosta 23.262.843 yolcuya hizmet sunuldu. Sekiz aylık dönemde direkt transit yolcular ile birlikte toplam yolcu trafiği 140.121.303 olarak gerçekleşti.

Ay boyunca iniş-kalkış yapan uçak trafiği, üst geçişler ile birlikte toplam 207.239’a ulaştı. İlk sekiz ayın verileri ise şöyle: İniş-kalkış yapan uçak trafiği 1.038.587; üst geçiş trafiği ise 317.078 olmak üzere toplam 1.355.665.

Havalimanları yük (kargo, posta ve bagaj) trafiği; ağustos ayı itibarıyla toplamda 354.078 tona ulaştı. Yılın ilk sekiz ayında havalimanları yük trafiği ise toplamda 2.166.070 ton oldu.

Turizm merkezlerindeki havalimanlarından hizmet alan yolcu sayısı da yüz güldürüyor. Dış hat trafiğinin yoğun olduğu bu havalimanlarında sekiz aylık dönemde toplam 261.179; uçak trafiği ile 40.023.639 yolcu trafiği gerçekleşti.

Uçuş emniyeti ve yolcu konforunu en üst düzeyde sağlayıp, daha fazla yolcuya daha da kaliteli hizmet vermek için bütün gücümüzle çalışmalarımız devam edecek inşallah. Bu güzel neticelerde emeği bulunan tüm çalışma arkadaşlarıma en kalbî teşekkürler... 

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Çağrı Merkezi İletişim Merkezi GLOBAL_MASTER_DHMI_BOTTOM_ILETISIM_MERKEZI_EN_TR Uygulamalar
444 24 07
T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Çağrı Merkezi
Uygulamalar
T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü