Anasayfa GLOBAL_AYARLAR_TR GLOBAL_KAPAT_TR GLOBAL_YAZDIR_TR GLOBAL_PAYLAS_TR GLOBAL_YAZI_BOYUTU_TR

Hava Trafik Kontrol Şube Müdürlüğü

​Kendi sorumluluk sahasında uçmakta olan ya da bir Havalimanı/Hava meydanındaki tüm hava trafiğinden sorumlu kişidir.

Kontrolör Pilotlara tarafından verilen talimatlarla ICAO (Uluslararası Sivil Havacılık Teskilatı) tarafınca belirlenen hava trafik kontrol kuralları doğrultusunda ayırmalar gerçekleştirilerek hava trafik akışında güven unsuru sağlanabilmektedir.

Bir Hava Trafik Kontrolörü çalışırken, radar monitöründe ya da Meydan Kontrol Kulesinde göz ile hava taşıtlarını takip ederken, algılama, dikkat ve konsantrasyon unsurlarını bir arada ve yüksek düzeyde tutmalıdır. Pilota verilen talimatta yapılabilecek en küçük hata , uçağın başka bir uçakla havada çarpışmasına ya da yakın geçmesine sebebiyet verebilir.

Mesleki sorumluluğun en yüksek derecede olduğu Hava Trafik Kontrol Mesleği, ABD üniversitelerinde yapılan araştırmalar sonucunda en stresli 3 meslek arasında yer almıstır.

Hava Trafik Kontrol Hizmet Üniteleri
Hava Trafik Kontrol Hizmeti Yol Kontrol, Yaklaşma Kontrol ve Meydan Kontrol olmak üzere üç üniteden verilmektedir. Hava Trafik Kontrol hizmetinde amaç, hava taşıtlarının birbirleri ya da her türlü mania ile çarpışmasını önlemek, hızlı ve güvenli hava trafik akışı sağlamaktır.

Yol Kontrol Hizmeti : Bu hizmet, Ülkemizde tamamı Radar kaplama alanı dahilinde olan Ankara, İstanbul ve İzmir A. Menderes (İstanbul ACC adına) hava limanlarından verilmektedir. Örnek olarak Singapur`dan kalkıs yapıp İngiltere`ye uçmakta olan B747 tipindeki bir uçak, Türk Hava Sahasından geçerken Ankara ve İstanbul Yol Kontrol Merkezlerinden yaklasık 1 saat 35 dakika radar kontrol hizmeti alır.

Yaklasma Kontrol Hizmeti : Havalimanı / Meydanlara iniş - kalkış yapan trafiklere alçalma / tırmanma safhasında verilen hava trafik kontrol hizmetidir.

Meydan Kontrol Hizmeti : Bir Havalimanı / Meydanında uçagın park yerinden çıkıp kalkısını tamamlayana kadar yada inisinden park yerine gidinceye kadar olan süre içerisinde verilen hava trafik kontrol hizmetidir.

Ülkemizde 14 Adet Yaklaşma Kontrol ofisi ve 29 Meydan Kontrol Kulesinde görev yapan 567 Hava Trafik Kontrolörü, Türk Hava Sahasında uçuş düzenleyen sivil ve askeri hava trafiğine 24 saat her türlü meteorolojik koşulda, ICAO standartları doğrultusunda kontrol hizmeti sağlamaktadır.

Merkezde istihdam edilmiş uzman personel ise eğitim, derecelendirme ve lisans sınavları , ulusal ve uluslararası koordinasyon, KKTC ve Türk hava sahasında hava koridoru şebekeleri, aletli geliş / kalkış usullerinin dizayn işlemlerini yürütmektedir.

Hava Trafik Akış İdare (ATFM) Hizmeti:
Hava sahasında beklenen trafik yoğunluğunu önceden tespit ederek, uçakların kalkış ve belli noktaları geçiş zamanlarını belirleyip yoğunluğu düzenlemeye yönelik bir hizmettir. Brüksel`de bulunan Merkezi Akış İdaresi (CFMU) ile Ankara ve İstanbul Akış İdare Pozisyonları (FMP) arasında bilgisayar destekli daimi bir koordinasyon mevcuttur.