Vazgeç T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü GLOBAL_DHMI_HEADER_DAIRE_TR MENÜ
T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü

​​​​​​​​​​​​​​​

Anasayfa

Funda Ocak

FUNDA OCAK
YÖNETİM KURULU BAŞKANI ve GENEL MÜDÜR
ÖZGEÇMİŞ 

DHMİ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Funda Ocak Ankara’da doğdu.

Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde Ekonomi eğitimini tamamladıktan sonra 1979 yılında Halk Bankasında Uzman Yardımcısı olarak memuriyet hayatına atılan Funda Ocak, 1979-1980 yılları arasında İşletmeler Bakanlığında yürüttüğü Araştırma Uzmanlığı görevinin ardından 1985’e kadar Hazine Müsteşarlığında Uzman olarak çalıştı.

1985 yılında adım attığı Devlet Hava Meydanları Genel Müdürlüğünün her kademesinde görev yapan Ocak pek çok konuda ilklere imza attı.
 
1985’te APK Daire Başkan Yardımcılığı’na ve 1993 yılında APK Daire Başkanlığı’na atanarak DHMİ’nin ilk kadın Daire Başkan Yardımcısı ve Daire Başkanı oldu.

1996-1999 yılları arasında icra ettiği Müşavirlik ve Kalkınma Bankası Kaynak Geliştirme Uzmanlığı görevlerinden sonra 2007 yılına kadar APK Daire Başkanlığı görevini sürdürdü.
 
Bu tarihten itibaren atandığı DHMİ Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Yardımcısı vazifesini 2016 yılına kadar devam ettirdi.
 
3 Ekim 2016 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürlük görevine atandığında yine bir ilke imza atarak DHMİ’nin ilk kadın Genel Müdürü oldu.
 
Funda Ocak, 38 yıllık meslek hayatında, özellikle DHMİ’de bulunduğu 30 yılda gerçekleştirdiği çalışmalar ile ülkesine katkı sağlayacak pek çok önemli projede aktif rol aldı. Türkiye’ye değer katan pek çok çalışmanın komisyonunda aktif üyelik ve başkanlık yaptı, havacılık sektöründeki dev projelerin ihaleleri onun başkanlığında gerçekleşti.
 
Ülkemize kazandırılan dev eserlerin çoğunda kullanılan Yap-İşlet-Devret modelinin Türkiye’de uygulanmasında öncü oldu. Bugün Türk Modeli olarak anılan bu modelin 90’lı yıllarda bir politika olarak hayata geçirilmesine önderlik etti.
  
Son dönemde attığı başarılı adımlarla DHMİ’nin dünyaya açılması konusunda ciddi mesafe kat edildi. Funda Ocak, Genel Müdürlük görevine atandığı ilk gün koyduğu DHMİ’yi küresel marka yapma hedefini gerçekleştirmek üzere önemli çalışmalar yürütmeye devam ediyor. Ayrıntılar için Tıklayınız.​ ​

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Çağrı Merkezi Uygulamalar
444 24 07
T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Çağrı Merkezi
444 34 64
DHMİ
Çağrı Merkezi
Uygulamalar
T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü