Anasayfa GLOBAL_AYARLAR_TR GLOBAL_KAPAT_TR GLOBAL_YAZDIR_TR GLOBAL_PAYLAS_TR GLOBAL_YAZI_BOYUTU_TR

Özel Güvenlik Teşkilat Eğitimleri

Tüm güvenlik önlemleri ICAO (Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü), ECAC (Avrupa Sivil Havacılık Konferansı) ve TSA (Ulaşım Güvenliği Yönetimi) standartlarında sağlamaktadır.

Güvenliğin önemine binaen tüm personelimize, Milli Sivil Havacılık Eğitim Programı çerçevesinde, Eğitim, Araştırma ve Denetleme Uzmanları Kurulu`nun (EADUK) katkılarıyla düzenli periyotlar halinde "Sivil Havacılık Güvenliği Özel Güvenlik Teşkilatı Hava meydanı Güvenlik Kursu" verilmektedir.

5188 sayılı "Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun" gereği, İl Emniyet ve İl Jandarma Komutanlıklarınca, tüm Özel Güvenlik Teşkilatı Personeline "Hizmet İçi Teorik ve Pratik Eğitim ile İlkbahar ve Sonbahar`da Kısa ve Uzun Namlulu Silahlarla Atış Eğitimi" verilmektedir.

Verilen hizmetin bir bütün olduğu düşünülerek ilk hizmetin havaalanı girişinde bulunan Güvenlik Arama Kontrolünde başladığından yola çıkarak Havaalanın bulunduğu İllerdeki Üniversitelerden, İl Emniyet Müdürlüklerinden Özel Güvenlik Teşkilatı Personeline Halkla İlişkiler Eğitimi verilmektedir.

Üniversitelerden, Özel Dil Eğitim Merkezlerinden Yabancı Dil Eğitimi alınarak, görevli personelin yolcularla diyalog ve ilişkilerinin önemli ölçüde geliştirilmesi sağlanmaktadır.

Terminal yolcu giriş kapılarında bulunan X-Ray, Kapı ve El Detektörü konularında eğitmen olarak yetiştirilen Özel Güvenlik Teşkilati Personeli tarafından rutin olarak diğer personele eğitim verilmektedir. Kullanılan güvenlik cihazları teknolojinin son ürünleri ve uluslararası kriterlere uygun cihazlardır.

Özel Güvenlik Teşkilatı Personelimize, Kurumumuz ilgili birimlerince İlk Yardım, Yangın ve Acil Durumlarda Uyulacak Harekat Tarzları ve buna benzer iç eğitimler verilerek her an olaylara karşı hazır olmaları ve olaylara soğuk kanlı müdahale etmeleri sağlanmaktadır.

Günün teknolojik gelişmelerine uyum sağlamak ve kullanılmakta olan elektronik güvenlik sistemlerini en iyi şekilde kullanılabilmesi amacıyla personele, bilgisayar kullanıcısı eğitimi verilmektedir.

Bazı güvenlik görevlileri terminal içinde ve dışında sabit veya seyyar görev yapar iken bazı güvenlik görevlileri de, havaalanlarımızda bulunan CCTV (Kapalı Devre TV) ve CACS (Kartlı Kontrollü Geçis) sistemleri ile havaalanlarının her bölgesini kontrol etmektedirler.

Özel Güvenlik Personelinin devamlı aktif ve sportif olması yaptığı görevin gereğidir. Bu amaçla, Havalimanı ve Meydan Müdürlükleri bünyesinde tasarruf tedbirleri doğrultusunda spor yapılabilecek kapalı ve açık mekanlar oluşturulmuş ve gerekli olan kondisyon aletleri temin edilmistir.

Yukarıda, belirtilen hususlar çerçevesinde Kurumumuz Özel Güvenlik Teşkilatının vereceği hizmeti en üst düzeyde vermeye devam etmektedir.​