​​​​​

Otopark Ücretlendirme Sistemleri

1.jpg

       Havalimanı Terminal Binasında çalışan personelin, yolcuların, karşılayıcıların vb. araçlar ile otobüs, oto ve diğer taşıtların otopark ihtiyacına yönelik olarak tesis edilmektedir.

     Sistem; Otopark giriş işlemlerini otomatikleştirme, çıkışlarda park ücreti hesaplamasını basitleştirme ve otopark işletmeciliğinde daha fazla verimlilik sağlamaktadır. Aynı zamanda otomatik olarak bilgi toplama ve etkin otopark idaresi için gerekli mali ve istatiksel bilgilerin kaydedilmesini sağlamaktadır.

Sistem Özellikleri:

Sistem bünyesinde bulunan minimum teçhizat;

 • Bilgisayar ve Kasa
 • Otomatik Bilet Okuyucusu
 • Bilet Makinası
 • Kollu Otopark Kapısı
 • Ücret Göstergesi
 • Dedektör Devreleri
 • Kasiyer Kulübesi
 • Dolu - Full Işıklı Panel
 • Bilet ve Giriş Kartları

       Otopark girişine yaklaşan bir vasıta, bilet makinesine park biletini hazırlaması için sinyal gönderen dedektör devresi tarafından hissedilir veya butona basılır,

       Bilet makinesi, park bileti üzerine bir seri numarası ve giriş zamanını basar. Bilet, bilet makinasından çekilip alındığında vasıtanın otoparka girmesi için kollu otopark kapısı otomatik olarak açılır. Araç geçmesinden sonra dedektör devreleri sayesinde kollu otopark kapısı otomatik olarak kapanmaktadır. Bilet Makinası ikinci araç için hazır duruma gelmektedir. Dedektör devresi başka bir vasıtayı hissedecek olsa bile önceki vasıta girişten geçinceye ve kollu otopark kapısı kapanıncaya kadar, bilet makinası başka bilet hazırlamaz.

Otomatik Bilet Okuyucu:

      Bilet okuyucusu, bilet makinası tarafından bilet üzerine giriş zamanını gösteren manyetik bandı veya Bar-Kod sistemine göre oluşturulmuş çizgileri infrared (kızılötesi) olarak okur, ücret hesaplanması için sinyalleri bilgisayara gönderir. Bilet her ne yönde okuyucuya sokulursa sokulsun okuma işlemi hatasız olarak yapılır. Otopark bileti, okuyucuya bir defa sokulduğunda, 10 biletin tekrar kullanılmaması için üzerine iptal edici işaretler. Otomatik bilet okuyucu ünite aynı zamanda manyetik ve kredi kartlarını da okuyabilme özelliğine sahiptir.

Bilet Makinası :

     Harici şartlara haiz Bilet verici makine, dedektör devresi tarafından gönderilen sinyal ile çalışır ve park biletlerini hazırlar. Biletin üzerine manyetik şerit veya Bar-Kod sistemi ile seri numarası, giriş tarihi ve zaman bilgisi kaydedilir.

Kollu Otopark Kapısı:

     Otopark sahasının giriş ve çıkış istikametlerinde otomatik olarak çalışan, tamamen harici şartlar için üretilmiş, hareketli bir kolu ve tahrik mekanizması bulunur.

Ücret Göstergesi:

     Bilgisayar tarafından hesaplanan ücret miktarı toplamı ışıklı bir göstergede belirtilir. Ücret göstergesi araç sürücüsünün kolayca görebileceği kasiyer kulübesi ön alanına yerleştirilir.

Dedektör Devresi:

     Sistemde iki ayrı dedektör devresi vardır;

 • Bilet hazırlama dedektör devresi;

      Yere gömülü ve manyetik alan prensibi ile çalışan ve yolun altında kapalı döngülü loop ile sağlanır. Loop dedektör kontrol ünitesi bariyer motoru koruyucu kabini içinde ve bilgisayara bağlıdır. Loop dedektör giriş bariyerine kapanma kumandası verir.

 • Kapıyı otomatik kapatmak için kapatma dedektör devresi;

      Giriş loop dedektör özelliğinde olup kapanma bilgisini çıkış bariyerine verir.

Dolu Göstergesi:

      Otopark sahasının giriş istikametinde; Otopark araç bakımından dolduğunda bilgisayar tarafından tespit edilir ve gösterge panelinde belirtilir. Gösterge, harici şartlara uygun IP 54 standardında korumaya sahip olmalı.