​​​​​

Çevre Başmühendisliği

​Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü olarak işletmesini yaptığımız havalimanlarında TS EN ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi uygulayarak kalite tüm alanlarda olduğu gibi çevrede de sağlanmaktadır. Bu kapsamda havalimanlarımızda tüm personelimize her yıl çevre eğitimi verilmektedir. Bununla birlikte havalimanlarımızda deneyimli ve çevre konusunda eğitimli personelimiz tarafından her sene iç tetkikler gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Türk Standartları Enstitüsü tarafından da kalite standartlarımız her sene kontrol edilmektedir.

 ÇEVRE3.jpg

 

''Havalimanlarının Stratejik Gürültü Haritalarının Oluşturulması ve Gürültü Azaltımı Alternatif Senaryolarının Geliştirilmesi'' Proje Sözleşmesi 27.09.2018 tarihinde TÜBİTAK MAM Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü ile Kuruluşumuz arasında imzalanmış olup, bu kapsamda; “Proje Açılış Toplantısı ve Çalıştayı" 19-20 Kasım 2018 tarihleri arasında Genel Müdürlüğümüze gerçekleştirilmiştir.

Projeyi kısaca anlatmak gerekirse; Genel Müdürlüğümüz, 2010 yılından bu yana TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) ile imzalanan protokol kapsamında Stratejik Gürültü Haritaları hazırlatmaktadır. Söz konusu haritaların bir kısmı Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği (ÇGDYY) gereği hazırlanır iken, büyük bir çoğunluğu ise gönüllülük esasına göre Yeşil Havaalanı Projesi gerekliliği olarak hazırlanmaktadır. Hali hazırda Genel Müdürlüğümüzün işlettiği 40 havalimanının Stratejik Gürültü Haritası tamamlanmıştır.

TÜBİTAK MAM ile imzalanan 3. Protokol kapsamında 3 yıllık proje süresi içerisinde 8 havalimanımızın (Denizli Çardak, Hakkari Yüksekova Selahaddin Eyyubi, Iğdır Şehit Bülent Aydın, Kastamonu, Kars Harakani, Ordu-Giresun, Sinop, Muş) Stratejik Gürültü Haritaları hazırlanarak 2019 yılında Stratejik Gürültü Haritası sayısı 48'e ulaşacaktır.

Ayrıca ÇGDYY gereği 5 yıl önce hazırlanarak 5 yıllık süreyi tamamlayan ve trafik, nüfus verilerinde değişiklikler olan 6 adet havalimanımızın (İzmir Adnan Menderes, Antalya, Ankara Esenboğa, Kahramanmaraş, Kayseri, Van Ferit Melen) haritaları da aynı proje kapsamında güncellenecektir.

Bu kapsamda, 7 adet havalimanının (İzmir Adnan Menderes, Antalya, Van Ferit Melen, Muğla Milas-Bodrum, Samsun, Trabzon ve Çanakkale) ise daha önce hazırlanan haritaları çerçevesinde Gürültü Eylem Planları hazırlanacaktır. Gürültü Eylem Planları yerel yönetimler ve ilgili Bakanlıklar ile koordineli çalışılarak hayata geçirilecek ve vatandaşımızın maruz kaldığı gürültü düzeyi düşürülerek yaşam kalitesinin artmasına katkı sağlanacaktır.

ÇEVRE4.png