Vazgeç T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü GLOBAL_DHMI_HEADER_DAIRE_TR MENÜ
T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü

​​​​​​​

Anasayfa

E-İmza İşlemleri

Teslim Alma ve Kontrol Etme

E-imza sertifikaları TÜBİTAK BİLGEM Kamu Sertifikasyon Merkezi tarafından üretilerek, personelimize gönderilmektedir. E-imza sertifikalarını içeren gönderiler, getiren kurye tarafından sadece kişinin kendisine teslim edilmekte olup, 3 kez yerinde bulunamayan kişinin e-imza sertifikaları TÜBİTAK BİLGEM’e (Kocaeli) geri gönderilmektedir. 

Her akıllı kart (güvenli elektronik imza oluşturma aracı, bir örneği aşağıda verilmiştir) iki tane sertifika içerir. Nitelikli olan e-imza için kullanılacaktır. 

E-imza sertifikası alacak personel kurye tarafından teslim edilen e-imza sertifikalarını aldığında mutlaka kontrol etmelidir. 

1. Ad Soyad
2. T.C. Kimlik No
3. Son Geçerlilik Tarihi (Sertifikalar 5 yıl geçerlidir).

e-imza.jpg

okuyucu.jpg

Kullanıma Hazırlama

Kamu Sertifikasyon Merkezi`nden almış olduğunuz sertifikanızı kullanabilmeniz için yapılması gerekli adımları içeren bilgiler aşağıdaki broşürde yer almaktadır.

Broşürü incelemeden önce Bilgisayarınızın İşletim Sistemi Özelliklerinin bilinmesi gereklidir. Bunun için Windows ve Pause tuşlarına birlikte basılmalıdır. Broşürde de anlatıldığı üzere ilgili sürücülerin sorunsuz bir şekilde yüklenebilmesi için Kart Okuyucu Tipi : ACS 38T USB ve Kart Tipi : AKİS Akıllı Kart olarak seçilecektir. 64 bit İşletim Sistemine sahip bilgisayarlarda Kart Okuyucu Sürücüsü 64 bit, Akıllı Kart Sürücüsü 32 bit olarak yüklenmelidir. 

İşletim Sistemi Örnek Görüntüsü: 

windows-surumu.jpg


Broşürde Anlatılan Adımları Uygulama

sayfa_1t.jpg
sayfa_2.jpg

sayfa_1.jpg


Önemli : Broşürde anlatılan işlemlere ilave olarak bilgisayarlarında “Java” programı kurulu olmayan personel http://www.java.com/tr adresinden kurmalıdır. Yine aynı adresten Java programının kurulu olup olmadığı ve sürümü test edilebilmektedir.


T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Çağrı Merkezi Uygulamalar
444 24 07
T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Çağrı Merkezi
444 34 64
DHMİ
Çağrı Merkezi
Uygulamalar
T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü