Vazgeç T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü GLOBAL_DHMI_HEADER_DAIRE_TR MENÜ
T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü

​​​​​​

Anasayfa

Thin Client E-imza Kurulumu

1- Thin Client’ı çalıştırınız. Thin Client normal mod’da açılacaktır.

2- Thin Client açıldıktan ve Windows ekranı geldikten sonra “SHIFT” tuşuna elinizi basılı tutarak “BAŞLAT” menüsünden “LOG OFF”  seçeneğine tıklayınız. Log off yaptıktan yaklaşık 5-10 sn. sonra “ADMIN” Menüsü gelecektir. Şimdi elimizi shift tuşundan kaldırabiliriz.

3- Admin menüsünde “User: Administrator Password: Administrator” olacak şekilde yazarak giriş yapınız.

4-Şimdi Thin Client’ı Admin mod’unda açmış olduk. Bu aşamada önceden Kamu Sertifikasyon Merkezi web sitesi http://www.kamusm.gov.tr/islemler/surucu_yukleme_servisi adresinden Flash Memory’e yüklediğimiz “AKİS”(Xp’ye uyumlu olan) akıllı kart yazılımının Thin Client’a kurulumunu yapıyoruz.

5-AKİS kurulumu bittikten sonra 2. Programımız olan “ACR38_MSI_Winx86_1120_P”( Xp’ye uyumlu olan) kart okuyucu yazılımını kurmak için aşağıdaki yolu izleyeceğiz.

          a-Ek’te verilmiş olan dosyaları indiriyoruz.

          b-E-imza kart okuyucusunu Thin Client’a takıyoruz ve aşağıdaki işlemleri uyguluyoruz.

          c-Bilgisayarım-Özellikler-Aygıt yöneticisinden Smart Card Reader (Akıllı Kart Okuyucu)-“CCID USB READER” aygıtına gelip manuel olarak tanıtma işlemi yapıyoruz.(Manuel olarak tanıtma işlemi ise; “CCID USB READER” aygıtının üstüne gelip mouse ile sağ tık yapıyoruz ve karşımıza “CCID USB READER” aygıtının ekranı açılıyor. Açılan ekranda sürücüyü güncelle seçeneğine tıklıyoruz ve ek’te verilmiş olan dosyayı göz at seçeneğinden “a38ccid” dosyasını seçip kurulumu yapıyoruz.)

          d-Yukarıdaki işlemleri gerçekleştirdikten sonra “ADMIN” modundan çıkıp yani Thin Client’ta “LOGG OF”  yaparak normal moda geçiş yapıyoruz ve işlemimiz burada bitmiş oluyor.

 
​Ayrıntılı bilgi için dahili tel: 2772T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Çağrı Merkezi Uygulamalar
444 24 07
T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Çağrı Merkezi
444 34 64
DHMİ
Çağrı Merkezi
Uygulamalar
T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü