Oturum Aç

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü

AĞRI AHMED-İ HANİ HAVALİMANI

red Logo
444 34 64

Seyrüsefer Servisler

Yazı Boyutu
A        Seyrüsefer hizmetleri Hava Trafik Kontrol (ATC) (Radarsız Yaklaşma, Kule) ve AIM (Havacılık Bilgi Yönetimi) üniteleri tarafından yürütülmektedir. 

ATC:

        Ağrı Ahmed-i Hani Havalimanı Hava Trafik Kontrol Ünitesi Meydan Referans Noktası (ARP) merkez olmak üzere  15 NM yarıçapında FL190 limitlerindeki CTR hava sahasında, radarsız yaklaşma ve Meydan kontrol hizmetleri yürütülmektedir. 9 kişilik ekipten oluşan Hava Trafik Kontrolörü kadrosu ile hizmet sunulmaktadır.

        16 pisti için ILS, VOR/DME, NDB/DME, VOR, NDB ve Visual yaklaşma yapılmaktadır. 34 pisti için, DOR,VOR/DME ve görerek yaklaşma yapılmaktadır. ARI VOR/NDB/DME istasyonu 24 saat hizmet vermektedir. 

AIM 

        AIM’in görevi Uluslararası Hava Seyrüseferinin güven, düzen ve verimliliğini artırmak için gerekli bilgi akışını sağlamaktır. AIM, uçuş plan bilgilerini format, içerik, izlenecek yol, saha, uçuş seviyesi ve iniş havalimanı ve FPL dağıtım adresleri yönünden inceler, zamanında adresler ve AMHS devresi üzerinden gönderir. Uçuş emniyet mesajlarının ilgili tüm adreslere zamanında dağıtımını ve takibini yapar. Birime ulaşan Uçak Tescil, Uçuş Açma/Kapama ve SHGM talimatlarını dosyalar, uçuşlarda dikkate alır. Yayınlanacak NOTAM’a esas bilgileri bağlı bulunduğu FIR’dan sorumlu Esenboğa NOTAM Ofise  bildirir. Doğru ve tam olarak yayınlanıp yayınlanmadığını ve sonucunu takip eder, bunları dosyalar, pilot brifingi için hazır bulundurur. SAR (Search and Resque ) harekatını gerektiren durumlarda tüm bilgileri bulunduğu FIR’dan sorumlu Esenboğa FIC birimindeki RCC’ye (Resque Co-ordination Center ) bildirir, alacağı talimata göre hareket eder.

        AIM personeli bu hizmetleri gerçekleştirirken ATC ve yer hizmeti veren şirketle koordineli olarak çalışır.

     AIM birimi 4 kişilik ekipten oluşan personel ile hizmet vermektedir.

  

       

 

 

​ 

App img

DHMİ Mobil Uygulaması

DHMİ Mobil uygulamasını ÜCRETSİZ İndirin

  • HABERLER VE
    DUYURULAR
  • İHALE İLANLARI
  • DHMİ TV
  • PROJELER
  • İLETİŞİM
  • ÇEK GÖNDER