Oturum Aç

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü

100 Logo TY Logo
red Logo
Görme Engelliler Sayfası

Çalışma Saatleri Bilgilendirme


1. Nöbet esasına göre çalışan personel Başmüdürlük/Havalimanı Müdürlüğü tarafından düzenlenecek nöbet listelerine uygun olarak ekipler halinde çalışacaklardır.
2. Nöbet esasına göre çalışanların dışında kalan diğer personel, normal mesai saatlerine uyacaktır. Nöbet sistemine göre çalışmayan personel için hafta tatili Cumartesi ve Pazar günleridir.
3. Mesai saatlerinin bitiminden önce Havalimanları ATC üniteleri ilgili saha kontrol merkezini arayarak kendi meydanları için mesai saati sonrasına planlanmış bir hava aracı olup olmadığını teyit ettireceklerdir. Herhangi bir planlama olmaması halinde belirlenen çalışma saatlerine uygun hareket edilecektir.
4. (5) Maddenin dışında kalan ve kalkış havalimanından havalanan bir uçağın havalimanına iniş isteği, havalimanına iniş yapan uçağın, çalışma saatlerinin sona ermesi halinde kalkış isteği, rötar, tarife değişikliği ile emergency deklare eden uçaklar için Havalimanı Başmüdürleri/Müdürleri inisiyatiflerini kullanarak Havalimanı çalışma saatlerini uzatmaya yetkilidir.
5. Havalimanları çalışma saatlerinin; ilave sefer veya yedek meydan olmasından dolayı uzatılması talepleri hafta içinde Havalimanlarının kapanış saatinden en az 2 saat önce ve hafta sonunda yapılacak seferler için bir önceki mesai günü bitiminden en az 2 saat öncesinden sefer düzenlenmesi planlanan Havalimanı Başmüdürlükleri/Müdürlüklerine başvurulacak, yapılacak değerlendirme sonucunda; talep uygun görülürse Esenboğa Havalimanı Nöbetçi Meydan Müdürlüğü koordinesinde çalışma saatleri uzatılması işlemi yapılacaktır.
6. Tatil günlerindeki uçuş talepleri kalkıştan en az 6 saat önce Havalimanı açılması talebi yapılan Havalimanı Başmüdürlüğü/Müdürlüğü ile gerekli mutabakatın sağlanmasından sonra, Esenboğa Havalimanı Başmüdürlüğü/Nöbetçi Meydan Müdürlüğü koordinesinde havalimanı hava trafiğine açılmasına müteakip sefer gerçekleştirilecektir. Havalimanı Başmüdürü/Müdürü ile yapılacak koordinede yangın emniyetinin sağlanması tedbirinin yanında her türlü güvenlik tedbirlerinin Mülki İdare Amirliği nezdinde koordine edilerek sağlanması, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce Permi verilen dış hat uçuşlarında ise ilaveten Pasaport ve Gümrük birimleri ile de koordine sağlanması, ayrıca her durumda DHMİ ücret tarifesinin uygulanması gerekmektedir.
7. Şayet kontrolsüz bir havalimanından kalkılacak veya kontrolsüz bir havalimanına iniş yapılacak ise (6). madde kapsamında alınması gereken güvenlik önlemleri ile ilgili sorumluluk ve MİA ile koordine söz konusu uçuş için iniş ve/veya kalkış iznini talep edecek kişi/kurum/kuruluş/makama ait olup, havalimanı çalışma saatlerinin uzatılması/havalimanının trafiğe açılması taleplerinde bu husus (Mülki İdare Amirliğinden/yetkili güvenlik makamlarından her türlü güvenlik tedbirlerinin alındığı/alınacağı) yazılı olarak Esenboğa Havalimanı Nöbetçi Meydan Müdürlüğüne sunulacaktır. Bilgilerin/belgelerin teyidi esastır.
8. Diğer taraftan Türkiye AIP`sinde meydan bilgilerine ait sayfalarda meydanların yakıt ikmali ile ilgili bilgileri bulunmaktadır. Ayrıca, Balıkesir/Merkez Havalimanında yer hizmeti verilmemektedir. Yakıt ikmali temini ve yer hizmetlerinin yaptırılmasının yanında AIP de belirtilen diğer tüm kurallara ve yayımlanan notamlara uyulması konularındaki her türlü tedbir ve sorumluluk sefer düzenleyecek uçak pilotu ya da hava yolu kuruluşu tarafından yerine getirilecektir.
9. Askeri-Sivil kullanımlı Havalimanlarında Müsaadeli Kullanımlı olan Havalimanının Açık Tutulması talebinde bulunan hava yolu şirketlerinin Genelkurmay Başkanlığı ile Ulaştırma Bakanlığı arasında Sivil Havacılık İşletmelerinin Askeri Meydanlardan Yararlanabilmesinin Esaslarını düzenleyen Genel Protokol hükümleri çerçevesinde Ulaştırma,Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı kanalıyla Askeri otoritelerden gereken izinleri alması gerekmektedir.

App img

DHMİ Mobil Uygulaması

DHMİ Mobil uygulamasını ÜCRETSİZ İndirin

  • HABERLER VE
    DUYURULAR
  • İHALE İLANLARI
  • DHMİ TV
  • PROJELER
  • İLETİŞİM
  • ÇEK GÖNDER