Oturum Aç

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü

Hava Trafik Kontrol Merkezi Başmüdürlüğü

88 Logo
red Logo
444 34 64

Hava Trafik Müdürlüğü

Yazı Boyutu
A

​​

Türkiye'de Hava Trafik Hizmetleri (ATS)'nin kilit ayağı olan Saha Kontrol Hizmeti, Ankara ve İstanbul FIR'ları içinde kalan açık denizler ve üzerindeki uluslararası hava sahası dahil olmak üzere tüm ülke topraklarını kapsayacak şekilde, müdürlüğümüz bünyesinde bulunan Ankara Saha Kontrol Merkezince (Ankara ACC) sağlanır. Ankara ACC'de Hava Trafik Kontrol Hizmetinin yanı sıra, Uçuş bilgi hizmetleri ve ikaz hizmeti de sağlanmaktadır.

Ankara ACC'de verilmekte olan hava trafik hizmetlerinin yanı sıra, Ankara Terminal Sahası(Ankara TMA) için de hava trafik hizmetleri (hava trafik kontrol, uçuş bilgi ve ikaz hizmeti) müdürlüğümüz bünyesinde bulunan Esenboğa Yaklaşma (APP) tarafından sağlanmaktadır. Esenboğa Yaklaşma sorumluluk sahası; Ankara Esenboğa Uluslararası Havalimanı, Etimesgut, Mürted ve Güvercinlik Askeri Hava Meydanları ile Danişment Heliport'u içine alan 42 deniz mili yarıçapında, deniz seviyesinden 4500 feet irtifadan, uçuş seviyesi (FL) 245'e dek uzanan sahadır. Esenboğa Yaklaşma, sorumluluk sahası içerisinde bulunan havaalanlarına inişe gelen trafikleri ulusal ve uluslararası havacılık kurallarına uygun olarak sıralar, son yaklaşma ve inişlerinin gerçekleşmesi için ilgili meydanların Kontrol Kulelerine transfer eder. Bu meydanlardan kalkış yapan trafikler için de gerekli ayırmaları sağlar ve sorumluluk sahası sınırında Ankara Saha Kontrole transferini gerçekleştirir.

Türk hava sahasında verilmekte olan hava trafik hizmetinin, dünya havacılığında kazanmış olduğu haklı itibar, Müdürlüğümüz bünyesinde yürütülen hizmetlerinin verimliği ve sağlanmış olan yüksek emniyet anlayışıyla doğrudan ilişkilidir. Emniyetli ve verimli hava trafik yönetiminin sürdürebilirliği adına Müdürlüğümüz emrinde, uluslararası standartlarda eğitim görmüş 400'ü aşkın hava trafik kontrolörü 24 saat esasına göre görev yapmaktadır.

Türk hava sahasının anlık hava trafiği

Dhmi Havacılık Akademisi ve yetkilendirilmiş üniversiteler tarafından Temel ATC eğitimleri tamamlanan öğrenci hava trafik kontrolörlerinin, ön işbaşı eğitimleri, sonrasında saha kontrol ve yaklaşma kontrol işbaşı eğitimleri, ICAO ve Eurocontrol standartlarına uygun olarak müdürlüğümüz tarafından gerçekleştirilmektedir. 950 saatlik standart işbaşı eğitimleri süresince, öğrenci hava trafik kontrolörlerinin gelişim durumları, iş başı eğitmenleri(OJTI) ve müdürlüğümüz eğitim birimince takip edilmektedir. Eğitim süresinin sonunda yazılı ve iş ortamında yapılan sınavlar neticesinde başarılı olan personel hava trafik kontrolörü olarak görev yapmaya hak kazanmaktadır.

Müdürlüğümüz yürüttüğü hava trafik hizmetlerinin verimliliğini arttırmak amacıyla;

DHMİ Hava Seyrüsefer Dairesi Başkanlığı tarafından geliştirilen hava sahası tasarım uygulamalarına görüş vererek katkıda bulunmaktadır.

Sivil ve askeri trafiklerin ortaklaşa kullandıkları hava sahalarının belirlenmesi, kullanımı ve her türlü koordinasyon konularında paydaşlardan birisi konumundadır.

Gerçekleşen hava hadiselerinin ses ve görüntü kayıtlarını hazırlamakta, ön araştırma yapmak suretiyle,  hadise incelemesine katkıda bulunmaktadır.

ATM (Hava Trafik Yönetim) sistemlerin geliştirilmesi ve dünya standartlarını ulaşılması amacıyla araştırma – geliştirme faaliyetlerine destek olmaktadır.

Müdürlüğümüz bünyesinde faaliyet gösteren Ankara Saha Kontrol 2020 yılında toplam 640bin trafiğe hizmet vermiştir. Bu sayı 2021 yılında 1 milyonu geçmiş bulunmaktadır.​


App img

DHMI Mobil Uygulaması

DHMI Mobil uygulamasını ÜCRETSİZ İndirin

  • HABERLER VE
    DUYURULAR
  • İHALE İLANLARI
  • PAT SAHA DURUMU
  • DHMI TV
  • PROJELER
  • İLETİŞİM
  • ÇEK GÖNDER