Oturum Aç

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü

Hava Trafik Kontrol Merkezi Başmüdürlüğü

88 Logo
red Logo
444 34 64

Yazı Boyutu
A

 Teknik İşletim Müdürlüğü

Başmüdürlüğümüz Teknik İşletim Şube Müdürlüğünün görevi, ATM/CNS hizmetlerinin kesintisiz ve güvenli bir şekilde ifa edilmesi için gerekli olan makina/cihaz ve sistemlerin işletimini bakım manuel ve prosedürleri dahilinde gerçekleştirmektir.

Teknik İşletim Şube Müdürlüğü tarafından işletimi yapılan makina/cihaz ve sistemler ile ilgili gerekli bilgiler aşağıda yer almaktadır.

Başmüdürlüğümüz elektrik enerjisi ihtiyacı kuru tip trafolar ile sağlanmaktadır. Vakumlu yüksek gerilim hücreleri ile trafoların koruma ve kontrolleri sağlanmaktadır. Trafolar şehir şebekesinden kaynaklı gerilim dalgalanmalarına karşı otomatik yükte kademe değiştiriciler ile donatılmıştır.

 

Elektrik enerjisi kesintisi durumunda acil güç kaynağı olarak dizel jeneratörler kullanılmaktadır. Elektrojen grupları senkron panoları ile grupların manuel ve otomatik kontrolleri sağlanmaktadır.

Elektrojen grupları akü marş sistemi yanında hava marş sistemi ile de çalıştırılabilir halde teçhiz edilmiştir. Sistem kapsamında kompresörler, yüksek basınçlı hava tankları ve hava marş motorları kullanılmaktadır.

 

Elektrojen gruplarında kullanılan akaryakıtın depolanması için ana yakıt deposu ve günlük yakıt tankları kullanılmaktadır. Motorların ve yakıtın soğutulması için uygun radyatör sistemi bulunmaktadır..

Hava trafik hizmetlerinin (ATS) elektrik kesintilerinden etkilenmemesi için kesintisiz güç kaynakları (UPS) kullanılmaktadır. Ayrıca büro, acil aydınlatma, CCTV, x-ray, merkezi yangın ihbar sistemi, gazlı yangın söndürme sistemleri, otomatik kapılar vb. bina içi acil durum sistemleri için de ayrıca tahsis edilmiş kesintisiz güç kaynakları bulunmaktadır.

 

Çevre güvenlik aydınlatma sistemleri ile heliport aydınlatma sistemlerinin bakım ve onarımları da Teknik İşletim Müdürlüğü bünyesinde gerçekleştirilmektedir.

Haberleşme, seyrüsefer ve gözetim sistemleri (CNS) ve hava trafik hizmetlerinin (ATS) idamesi için ısıtma-soğutma, havalandırma ve iklimlendirme (HVAC&R) sistemleri işletilmektedir.

Isıtma hizmeti için sıcak su kazanları, soğutma hizmetleri için ise hava soğutmalı soğutma grupları kullanılmaktadır.

 

ACC/APP ve sosyal tesis binalarının merkezi ısıtma/soğutma ve havalandırması muhtelif kapasite ve tipte klima santralleri ile sağlanmaktadır.

İklimlendirme sistemleri kapsamında ACC/APP operasyon odası, elektronik test bed odası ve kurum intranet network odasında VRF klima sistemleri kullanılmaktadır.

Radar ve haberleşme sunucu salonlarında bulunan radar ve telsiz sunucuları ile kesintisiz güç kaynaklarının ve ACC/APP binası ve güç merkezi binasında yer alan kesintisiz güç kaynaklarının (UPS) ve bina telefon santrali iklimlendirmeleri muhtelif kapasiteli hassas kontrollü klimalar ile yapılmaktadır.

Ayrıca kuvvet santrali ve bina içinde bulunan UPS cihazları ve alçak gerilim elektrik pano mahallerinin iklimlendirmesi için yedekli çalışan split klimalar ihtiyaç duyulduğunda kullanılmaktadır.

Tüm bunların yanında münhal aspiratörler, fan-coil cihazları, pompa grupları, hidrofor sistemleri, hava kanal ve damperleri, modüler tip soğuk oda üniteleri, hava perdeleri ile bina yönetim sistemleri HVAC&R kapsamında işletilmektedir. 

ACC/APP, sosyal tesis, ısı ve güç merkezi hizmet binalarının su temini Genel Müdürlüğümüze ait arazi üzerinde yer alan sondaj kuyularından sağlanmaktadır.

Ham su, yangın suyu ve arıtılmış su depolanması muhtelif kapasiteli betonarme su depoları mevcuttur.

Sondaj kuyularından temin edilen ham su tasfiye ve dezenfektasyon işlemlerinden geçirilerek kullanıma verilmektedir. Bununla birlikte ısıtma ve soğutma kapalı sistemleri besleme suları da tasfiye edilerek sisteme şarj edilmektedir.

Otomatik çim sulama sistemi ile programlı bir şekilde çim sulama yapılmaktadır.

ACC/APP ve sosyal tesis binalarında dikey personel ve yük taşıma işlemleri elektrikli ve hidrolik tahrikli asansör ile yapılmaktadır.

Başmüdürlüğümüz hizmet binaları ıslak hacimlerinin kullanma sıcak ve soğuk su tesisatları, pissu gider hattı ve bina içi yağmur suyu gider hattı bakım/onarımları yapılmaktadır. Kullanma sıcak suyu temini plakalı eşanjör ve akümülasyon tankları vasıtası ile gerçekleştirilmektedir.

Sulu yangın söndürme sisteminde jokey, elektrikli ve dizel yangın pompalarından oluşan grup kullanılmaktadır. Sistem kapsamında yangın dolapları, yangın hidrantları ve otomatik yangın sprinkleri bulunmaktadır.

ACC/APP operasyon odası ve bina muhtelif koridorları otomatik kapı sistemleri ile teçhiz edilmiştir.

Başmüdürlüğümüz envanterine kayıtlı özel maksatlı tanzim aracı olarak lastik tekerlekli traktörler ve genel maksatlı araç olarak minibüs ve binek araç hizmet vermektedir. Bunun dışında araç kiralama usulü ile binek araç ve pick-up araçlar kullanılmaktadır.

Üst yapı olarak ACC/APP, sosyal tesis, ısı ve güç merkezi ile ön ve arka nizamiye binaları, bahçe kapıları, otopark mahali, bağlantı yolları ve kaldırımları, çevre tel örgüleri, kamelya, banklar ve oturma alanları bakım ve onarımları icra edilmektedir.

Arazi içi kanalizasyon ve yağmur suyu hatları, atık su kuyusu, tesisat galerileri, atık yağ tutucu sahası ve bunlarla ilgili merdiven, kapak, menhol vb. altyapıya yönelik bakım/onarımlar yapılmaktadır.

App img

DHMI Mobil Uygulaması

DHMI Mobil uygulamasını ÜCRETSİZ İndirin

  • HABERLER VE
    DUYURULAR
  • İHALE İLANLARI
  • PAT SAHA DURUMU
  • DHMI TV
  • PROJELER
  • İLETİŞİM
  • ÇEK GÖNDER