Oturum Aç

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü

ÇANAKKALE HAVALİMANI

red Logo
444 34 64

Yolcu Bilgilendirme

Yazı Boyutu
A

İYİ BİR YOLCULUK GEÇİRMENİZ TEMENNİSİYLE

Güvenlikle İlgili Aşağıdaki Hususlara Dikkatinizi Çekmek İstiyoruz:

 1. Güvenlik bir zincir olarak kabul edilirse, bu zincirin en güçlü halkası havayolunu kullananlardır. Yani sizlersiniz!
 2. Bagajınızı kendiniz hazırlamadıysanız veya bagajınız kendi gözetiminiz altında Havalimanına gelmedi ise bunu güvenlik personeline bildiriniz.
 3. Kontrol noktalarından geçerken, terminal ve uçak içinde başkalarının şüpheli davranışları dikkatinizi çekerse, bunu güvenlik personeline bildiriniz.
 4. Uçak boşaltılırken birilerinin bagaj, cep telefonu, paket gibi şahsi eşyalarını uçakta bıraktığını görürseniz bunu kabin personeline bildiriniz.
 5. Check-in esnasında; başkaları kilo vs. sebeplerle size bagaj, paket vermek isterse kabul etmeyiniz.
 6. Güvenlik personelinin, güvenlikle ilgili yönlendirmelerinin herkesin iyiliği için olduğunu unutmadan onlara yardımcı olunuz.
 7. Havalimanlarımıza/Uçaklarımıza yapılacak yasadışı müdahale eylemlerinin, Ülkemizi her açıdan olumsuz etkileyeceğini unutmayınız.
 8. Havayolu ulaşımının Ülkemize kan pompalayan damarları olarak değerlendirilerek, buralara yönelik yasadışı bir faaliyet gerçekleştirmek isteyenlerin; bu sisteme nüfuz etmek, darbe vurmak için çalışacaklarını ve bu amaç için sizlerin iyi niyetinizi kullanmak isteyeceklerini unutmayınız.
 9. Havalimanlarında dikkatinizi çeken her türlü şüpheli olayı, Havalimanı içerisinde belirli noktalara konulmuş ya da çalışanlarca kullanılan dâhili telefonları kullanmak suretiyle, Emniyet/Güvenlik Birimlerine bildirebilirsiniz.
 10. Uçakta ve Steril Alanlarda Bulundurulması Yasaklı Maddeler ile ilgili, havayolu şirketlerinden bilgi talep ediniz ya da web sayfasından bilgi temin ediniz.

Havalimanı Güvenlik Kontrol Noktasından Hızlı Geçebilmeniz ve Beklemeye Sebep Olmamanız İçin:

 1. Üzerinizde bulunan tüm metalleri (kemer, saat, bozuk para, sigara, çakmak, cep telefonu vb.) ve palto/pardösü, manto, ceket vb. kıyafetinizi, kontrol noktasında bulunan plastik kaplara koyarak X-Ray Cihazından geçişini sağlayınız.
 2. Yanınızda bulunan bagajlarınızı, varsa dizüstü bilgisayarı gibi elektrikli/elektronik aletleri, muhafazasından/çantasından çıkartmak suretiyle, her ikisini de ayrı ayrı kontrol edilmek üzere X-Ray Cihazının bandına yerleştiriniz.
 3. Kontrol Noktasında ilk görevli olan Yönlendirme Görevlisinin ikazına mahal vermeden kontrol noktası önünde sıraya geçiniz ve yukarıda belirtilen hususları hızlı bir şekilde gerçekleştirmek için hazır olunuz. 
 4. Bir önceki yolcunun işlemleri bitmeden kırmızı çizgiyi geçmeyiniz.
 5. Kapı Tipi Metal Arama Dedektöründen sinyal gelmesi durumunda, üzerinizde metal olup olmadığını kontrol ederek tekrar cihaz içinden geçiniz, tekrar sinyal gelmesi durumunda ise Güvenlik personelinin talimatına göre hareket ediniz. 
 6. Altın, para gibi değerli madde taşıyor iseniz bunu Güvenlik personeline önceden bildiriniz ve arama kabinlerinde aranmanızı sağlayınız.
 7. X-Ray Cihazlarının ışını sadece profesyonel sinema filmlerine zarar vermektedir. Bu tür filmi olanların, elle kontrol yapılabilmesi için Havalimanı Kontrol Noktalarına şarj çadırı ile gelmesi gerekmektedir. 
 8. Havalimanında kullanılan Güvenlik Cihazlarının sağlık standartları karşılanmakta ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) tarafından izin verilmekte olup, belli sürelerde de denetlemeleri yapılmaktadır.
 9. Güvenlik Kontrollerinden çeşitli gerekçelerle muafiyet talep etmeyiniz, güvenlik kontrolleri hepimiz içindir. 
 10. Havalimanlarına; silah, patlayıcı, silah taklitleri, oyuncaklar vb. yasadışı müdahale eylemlerinde kullanılabilecek herhangi bir şeyle girilemez, üzerinde bu tür eşyası olan yolcularımızın bunu kontrol noktalarına bildirmesi gerekmektedir. Aksi takdirde haklarında yasal işlem tesis edilir.

Havalimanımızdaki bagaj işlemleri için;

Çelebi Hava Servisi A.Ş.

Tel: 0 (286) 217 94 87

Engelli Yolculara Yönelik Kolaylıklar

 • Görme  engelli yolcularımız için klavuz iz ve uyarı yüzeyleri uygulamaları,
 • Özel eğitimli destek personelleri
 • Engelli yolcu check-in alanları
 • Engelli yolcu kullanımına uygun ''engelli tuvaletleri'' bulunmaktadır.


 


 

App img

DHMI Mobil Uygulaması

DHMI Mobil uygulamasını ÜCRETSİZ İndirin

 • HABERLER VE
  DUYURULAR
 • İHALE İLANLARI
 • PAT SAHA DURUMU
 • DHMI TV
 • PROJELER
 • İLETİŞİM
 • ÇEK GÖNDER