Oturum Aç

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü

ÇANAKKALE HAVALİMANI

red Logo
444 34 64

Karbonsuz Havalimanı

Yazı Boyutu
A

​​Havalimanımızda Karbonsuz Havalimanı Projesi 01.01.2020 tarihinde başlamıştır. Projeye uluslararası kimlik kazandırılması adına Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğümüzce belirlenecek pilot havalimanlarıyla Uluslararası Havalimanları Konseyi tarafından yürütülen Airport Carbon Accredition (Havalimanı Karbon Akreditasyonu) Programına başvuru yapılarak söz konusu hesaplama, doğrulama ve azaltım faaliyetlerine ek olarak piyasada yenilenebilir enerji kaynaklarının sahip olduğu sertifikaların alınması vasıtasıyla karbon emisyonları “offsetlenerek" karbonsuz havalimanı işletmeciliği sağlanacaktır.

Küresel ısınmaya sebep olan havalimanı kaynaklı karbon salınımlarının uluslararası standartlara uygun şekilde hesaplanarak doğrulama işlemleri yapılmaktadır.

Atık oluşumunu önleyecek tedbirler planlanmıştır.

Havalimanlarında sıfır atık prensibi doğrultusunda öncelikle atık oluşumunu önleyecek tedbirler alınmıştır. Oluşan atıkların kaynağında ayrı toplanması ve mümkün olabildiğince yüksek oranda geri dönüşüme gönderilebilmesinin, geri kalanların uygun şartlarda bertaraf edilmesi sağlanmaktadır.

Havalimanımız gürültü haritalarının güncelliği takip edilmektedir. Havalimanımız gürültü komitesince gürültü azaltımına yönelik önlemler alınmaktadır.

Kış aylarında buzlanmayı önleyici/giderici faaliyetlerle ortaya çıkan kimyasallar toprağa karışmadan kurulu altyapıyla ayrı toplanarak bertaraf için gönderilecektir.

Tüm bu işlemler gerçekleştirilirken Çevre Yönetim Sistemi kapsamında dokümante edilmiş belirlenen periyotlarla yetkin personelce takip ve denetimi yapılarak sürekliliği sağlanmaktadır. Söz konusu çalışmalarla DHMİ Genel Müdürlüğü misyon ve vizyon doğrultusunda bir yandan Havalimanı İşletmeciliği alanında dünyanın öncü kuruluşlarından biri olmak, diğer yandan da gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak ve sürdürülebilir havalimanı işletmeciliğini sağlamak adına çevreye ve insana duyarlı faaliyetler hedeflenmektedir.KARBONSUZ HAVALİMANI BELGESİ.jpg

SifirAtikBelge-1.jpg 


 GÜRÜLTÜ AKŞAM.jpg

GÜRÜLTÜ GAG.jpg 

GÜRÜLTÜ GECE.jpg 

GÜRÜLTÜ GÜNDÜZ.jpg 


 

SERTİFİKA.jpg
 


 

SERTİFİKA EKİ.jpg
 5231_isletmehizmetlericevrepolitikasi.jpg


  


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 


  

 
App img

DHMI Mobil Uygulaması

DHMI Mobil uygulamasını ÜCRETSİZ İndirin

  • HABERLER VE
    DUYURULAR
  • İHALE İLANLARI
  • DHMI TV
  • PROJELER
  • İLETİŞİM
  • ÇEK GÖNDER