Oturum Aç

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü

MUĞLA DALAMAN HAVALİMANI

red Logo
444 34 64

Şehir Tarihçesi

Yazı Boyutu
A

Şehir Tarihçesi

      Dalaman bölgesinin tarihi süreç içindeki sakinleri; Lukkalar, Lekler, Solymoslular, Kavalılar, Persler, Helenler, Atinalılar, Romalılar, Araplar, Bizanslılar, Menteşoğulları ve Osmanlılar olmuştur. Likyalılar 1600 sene bu topraklarda yaşadılar. Anadolu'da İran egemenliği döneminde Karios'un adından hareketle Karia olarak adlandırılmıştır. Osmanlı zamanında ise bölge daha çok Hidivi Abbas Paşa ile anılmaktadır. Kapıdağ semti, Likya kaya mezarları, Hippokome (At Şehri) ve Oktapolis (Sekiz Şehir) kalıntıları, Delikli Kavak semtindeki antik kent sur kalıntıları, Ardıçlı tepedeki Selçuklu surları, Hisar semtindeki eski Bizans dönemine ait şaraphane, Şerefler (Kalynda) köyündeki Karya dönemine ait kaya mezarları ve surlar, Gürköy'de Manastır tepesi, Demirci çarşısı, Gökdağ kaya mezarları, Kavaklı Dede türbesi, Ak Türbe, Ak Köprü, Cleopatra hamamı bölgenin tarihi yerlerindendir.

 

      Dalaman'ın tarihiyle ilgili herhangi bir arkeolojik kazı ya da yüzey araştırması yapılmamıştır.

      Ancak Antik Karya bölgesi içerisinde olduğundan, Dalaman'ın tarihinin çok eskilere dayandığı sanılmaktadır. Daha önce Köyceğiz İlçesine bağlı olan Atakent ve Dalaman beldelerinin birleşmesiyle belediye olan Dalaman, 1983’te ilçe olmuştur.

      Ayrıca Dalaman'da tren yolu olmamasına rağmen, tren istasyonu bulunmaktadır.

Oktapolis Antik Kenti

likya.jpg 

     Likya dönemine ait tarihi kaya mezarlarının bulunduğu bu tarihi bölgenin, yapılan kazı çalışmaları sonucunda bugünkü Elcik, Sabunlu ve Kızılkaya köy sınırları içinde kurulduğu ortaya çıkarılmıştır.

Hippokome Antik Kenti

hippokome-antik-kenti1.jpg 

     Eski Karya dilinde At Şehri anlamına gelen Hippokome, Dalaman ilçe merkezine 30 km uzaklıkta olup Çöğmen Köyündeki İt Asarı mevkinde bir tepe üzerinde kurulmuş antik bir şehirdir. 3 büyük kaya mezarı ile çevrelenen Hippokome Antik Kenti, Roma ve Bizanslılardan kalma yapılar ve tarihi kalıntılardan oluşmaktadır.

Tarihi Dalaman Köprüsü

     Tarihteki ismi İndos olan ve 229 kilometre uzunluğuna sahip Dalaman Çayı, Marmaris ve Fethiye arasında yer alır. Batı Torosların Göktepe ve Yaylacık dağlarından inen kolların birleşmesiyle büyüyen çay, dar ve derin bir vadi içinde akarak, Ortaca'nın 8 km. güneyinden denize dökülür. Adrenalin tutkunlarının ilk adresi olan Dalaman Çayı, Rafting sporu için uygun bir çaydır. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turist çekmektedir. Konaklamak için yakındaki Akköprü köyündeki pansiyonlar, işinizi görebilecek düzeydedir.

Antik Demirciler Çarşısı

     Demirciler Çarşısı, 13. yüzyılda Rumlar tarafından yapılmıştır. Günümüzde unutulmaya yüz tutmuş demircilik işinin örneklerine burada rastlayabilirsiniz. Sevdiklerinize demir işçiliği olan hediyelik eşyalardan satın alıp, demir ustalarının hikayelerine ortak olabilirsiniz. Dalaman Gürköy yolunu takip ederek 30 dakikalık yürüme sonrası çarşıya ulaşabilirsiniz.​

App img

DHMI Mobil Uygulaması

DHMI Mobil uygulamasını ÜCRETSİZ İndirin

  • HABERLER VE
    DUYURULAR
  • İHALE İLANLARI
  • DHMI TV
  • PROJELER
  • İLETİŞİM
  • ÇEK GÖNDER