Oturum Aç

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü

ERZİNCAN YILDIRIM AKBULUT HAVALİMANI

red Logo
444 34 64

Şehir Tarihçesi

Yazı Boyutu
AERZİNCAN’IN TARİHİ

       Tarihin çeşitli dönemlerinde doğu–batı, kuzey-güney yönlerine giden ticaret yolları kavşağında bulunan Erzincan’ ın kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Asur kaynaklarında Zuhma (Suhmi- Suhma) bölgenin bilinen en eski adıdır. Erzincan adı Aziris ya da Eriza’ dan gelmektedir. Eriza adı Selçuklularca XI. Asırda Erzingan olarak kullanılmış, daha sonraki yıllarda bugünkü adı olan Erzincan ismini almıştır. Araştırmacılar bölge tarihinin ‘Paleolitik Çağ’a kadar uzandığını belirtmektedir.

        Erzincan ovasında yapılan kazılarda elde edilen arkeolojik bulgular bölge tarihinin M.Ö 3000-2000 yıllarına kadar dayandığını göstermektedir. Erzincan; Urartu, Med, Pers, Helen, Roma ve Bizans egemenliği altında da kalmıştır. Müslüman Araplar ilk kez 638’de halife Hz. Ömer döneminde burada görülmüştür. Erzincan 1071’ den sonra Türklerin eline geçerek Mengücek, Selçuklu ve Eretna dönemlerini yaşadı. 1473 yılındaki Otlukbeli Savaşı ile Osmanlı hakimiyetine girdi. I. Dünya Savaşı’nda Rus işgaline uğrayan Erzincan, 13 Şubat 1918’ de Türk ordusu tarafından kurtarıldı. Osmanlı hakimiyetine girdiği ilk yıllardan itibaren değişik idari statülerde yönetilen Erzincan 23 Nisan 1918 yılından itibaren müstakil il olmuştur.


COĞRAFİ KONUMU

      Erzincan ilinin, merkez ilçesinin yüzölçümü 1756 kilometre kare olup deniz seviyesinden yüksekliği 1185 m’dir. Doğu Anadolu Bölgesi’ nde, bölgenin Yukarı Fırat bölümünde yer alan Erzincan ilini , doğuda Erzurum, batıda Sivas, güneydoğuda Bingöl, güneybatıda Elazığ, Malatya, kuzeyde Gümüşhane- Bayburt ve kuzeybatıda Giresun ili çevreler. Erzincan’ın ilçeleri: Üzümlü,Çayırlı, Ilıç, Kemah, Kemaliye, Otlukbeli, Refahiye ve Tercan dır.


İKLİMİ

      Erzincan, karasal iklim özelliğine sahiptir. Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki diğer illerden daha ılıman bir iklimi vardır. Yıllık sıcaklık ortalamaları 10.6 derece , en soğuk ay olan Ocak ayı ortalamasının -3.7 derece, en sıcak ay olan Ağustos ayı ortalamasının da 23.9 derece olduğu görülmektedir. Erzincan çevre illere göre daha uzun ve sıcak yaz mevsimi yaşamaktadır. Kış mevsiminde doğuda kalan Sibirya kaynaklı hava kütlelerinin tesirinde kaldığı zamanlarda, oldukça sert kış günleri yaşanmaktadır.


ERZİNCAN’IN İLÇELERİNE UZAKLIĞI
   
 1. Üzümlü - 23km
 2.  
 3. Tercan -  96km
 4.  
 5. Refahiye - 71km
 6.  
 7. Otlukbeli - 140km
 8.  
 9. Kemaliye - 141 km
 10.  
 11. Kemah - 49 km
 12.  
 13. Ilıç- 115 km
 14.  
 15. Çayırlı - 113 km

KURTULUŞ  GÜNLERİ
Erzincan’ın Kurtuluşu  : 13 Şubat

Tercan’ ın Kurtuluşu  : 17 Şubat
Çayırlı’nın Kurtuluşu  : 19 Şubat

 

ANMA VE KUTLAMA GÜNLERİ
Atatürk’ün Erzincan’a Gelişi  :
1 Temmuz

 ​
App img

DHMİ Mobil Uygulaması

DHMİ Mobil uygulamasını ÜCRETSİZ İndirin

 • HABERLER VE
  DUYURULAR
 • İHALE İLANLARI
 • DHMİ TV
 • PROJELER
 • İLETİŞİM
 • ÇEK GÖNDER