Oturum Aç

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü

MUŞ SULTAN ALPARSLAN HAVALİMANI

red Logo
444 34 64

Karbonsuz Havalimanı

Yazı Boyutu
A

​​karbonsuz.jpg


    Genel Müdürlüğümüzce; Havalimanlarımızda devam eden faaliyetlerimizin çevreye verebileceği olası etkileri kontrol altına almak, küresel ısınma ve iklim değişikliğine karşı alınan önlemlerle sonraki nesillere daha yaşanılabilir bir dünya bırakmak, sürdürülebilir havalimanı işletmeciliğini sağlamak adına Karbonsuz Havalimanı Projesi başlatılmıştır.

       Küresel ısınmaya sebep olan havalimanı kaynaklı karbon emisyonları hesaplamaları yapılarak Karbon Envanter Raporları hazırlanmaktadır. Ayrıca, pilot havalimanlarımızla başlayarak Airport Council International (ACI) tarafından yürütülen Airport Carbon Accreditation (ACA) programına başvuru yapılacak ve Karbon Emisyonları bu doğrultuda akredite edilerek yönetilecektir.

       Genel Müdürlüğümüz tarafından işletilen Havalimanlarımızın tümünde 14001 Çevre Yönetim Sistemi uıygulanmakta ve Türk Standadları Enstitüsüne belgelendirilmektedir. Sistem uygulanırken iç ve dış hususlarımız  belirlenmiş, yasal ve diğer şartlara uyum sağlanarak yüksek çevre performansı sağlanmaktadır.

       2017 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından israfın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması, atık oluşum sebeplerinin engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasına yönelik başlatılan Sıfır Atık Projesi, 12/07/2019 tarihli ve 30829 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Sıfır Atık yönetmeliğince, Havalimanımız bünyesinde tüm gereklilikler yerine getirilmiş ve denetimler sonucunda havalimanlarımız Sıfır Atık Belgesi almaya hak kazanmıştır.

       Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği kapsamında Genel Müdürlüğümüz ile TÜBİTAK MAM arasında yürütülen çalışmalar ile havalimanımıza ait Stratejik Gürültü Haritası hazırlanmış olup güncelliği takip edilmektedir.​gürültü haritası.jpeg

​​​
sıfır atık_pages-to-jpg-0001.jpgApp img

DHMI Mobil Uygulaması

DHMI Mobil uygulamasını ÜCRETSİZ İndirin

  • HABERLER VE
    DUYURULAR
  • İHALE İLANLARI
  • DHMI TV
  • PROJELER
  • İLETİŞİM
  • ÇEK GÖNDER