Oturum Aç

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü

88 Logo
red Logo
28.03.2022
Yazı Boyutu
A

ANTALYA HAVALİMANI PROJESİ'NİN 2,138 MİLYAR AVROLUK İLK KİRA TAKSİTİ ÖDENDİUlaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Antalya Havalimanı Projesi’ni kazanan konsorsiyumun kira bedelinin 2 milyar 138 milyon avroluk peşinatını ödediğini duyurdu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İstanbul’da düzenlenen Antalya Havalimanı Projesi Kamu-Özel İşbirliği ihalesi kira peşinatı ödeme törenine katıldı. Türkiye’nin coğrafi konumunun avantajını kullanmak zorunda olduğunu belirten Karaismailoğlu, bu avantajı kullanmak için de yatırımların ona göre planlandığını söyledi. 2002 yılından bugüne kadar 153 milyar avroluk yatırım yapıldığını vurgulayan Karaismailoğlu, bunun yüzde 22’sinin kamu-özel işbirliği ile yüzde 78’ni kamu bütçesiyle yapıldığına dikkati çekti.

YAPTIĞIMIZ İŞİN ARKASINDAYIZ

Yavuz Sultan Selim Köprüsü, 1915 Çanakkale Köprüsü ve Avrasya Tüneli gibi Yap-İşlet-Devret modeliyle yapılan projelerden örnekler veren Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, bu model ile ilgili yapılan eleştirilere de yanıt verdi:

“Yaptığımız işin arkasındayız, yapmaya da devam edeceğiz. Kamu-Özel işbirliği projelerin hepsi açık projelerdir. Bu işi yapabilecek kabiliyette olan yerli, yabancı bütün firmalar ihaleye girebilir. Bazıları diyor ki; ‘sözleşmeler gizli’. 24 tane firmanın dosya aldığı bir ihalenin sözleşmesi gizli olabilir mi? O da afaki söylenen bir laftır. Bu projelere birden fazla teklif olduğu için bir yarışma içerisinde ve kamu açısından en uygun teklif tercih edilmektedir. O yüzden ‘yatırım maliyeti yüksek bunun’ deniliyor mesela. Burada bir yarışma oldu. Bunların hepsi İhale Kanunun verdiği yetkiler doğrultusunda yapılmış ihaleler. Geçmediğimiz yola neden para ödüyoruz diyor. O zaman Adıyaman Havalimanı’nı kullanmıyorsunuz diye Adıyaman’a Havalimanı yapmasa mıydık? 57 tane havalimanımız var. Bunları 84 milyonun kullanması tabi mümkün değil. Dedikodu siyasetiyle bu kadar teknik konuları karalamaya çalışıyorlar.”

ANTALYA HAVALİMANI İHALE BEDELİ İLE 2 BOĞAZ KÖPRÜSÜ YAPILABİLİYOR

Antalya Havalimanı’nın kapasitesini doldurduğunu ve 765 avroluk bir yatırım yapılması gerektiğini aktaran Karaismailoğlu, projenin iç hatlar ve 2. dış hatlar terminallerinin büyütülmesi, 3. dış hatlar terminali ve genel havacılık terminali, VIP terminali ve Devlet Konukevi yapımı, apron kapasitesinin artırılmasına yönelik yatırımlar, yeni teknik blok, kule ve verici istasyonu yapımı, akaryakıt depolama ve dağıtım tesisi yapımı gibi yatırımları içerdiğini söyledi. 2027 yılı sonrası 25 yılın işletme ihalesine çıkıldığını anımsatan Karaismailoğlu, tamamen açık, uluslararası firmaların ve birden fazla yüklenicinin katıldığı bir ihale olduğunu belirtti. Devlete 25 yıl içinde ne kadar para ödeneceği ve bunun yüzde 25’inin de 28 Mart’ta ödeme şartıyla ihalenin düzenlendiğinin altını çizen Karaismailoğlu, ihale sonucunda işi alan yüklenicinin 8 milyar 555 milyon avroluk kira ödemesini garanti ettiğini, 765 milyon avroluk yatırımı da yine yüklenicinin yapacağını ifade etti. 765 milyon avroluk yatırıma başlandığını ve 2025 yılına kadar bitirileceğini aktaran Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, 2 milyar 138 milyon avroluk kira peşinatının da bugün alındığını bildirdi.  2 milyar 138 milyon avro peşinat bedeli ile neler yapılabileceğine örnekler veren Karaismailoğlu, peşinat bedeli ile 2 Boğaz Köprüsü’nün yapılabileceğine, şu anda Boğaz Köprüsü’nün yapım bedelinin 1 milyar avro olduğuna işaret etti. Bir tane Çanakkale Köprüsü artı 3 tane Tokat Havalimanı, 2 Avrasya Tüneli yapılabileceğini ifade eden Karaismailoğlu, bu projelerin uzun soluklu düşünülmesi gerektiğini vurguladı.

 

 

ANTALYA HAVALİMANI EN BÜYÜK TURİZM “HUB”I OLACAK

Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürümüz Hüseyin Keskin törende yaptığı konuşmada, “Bugünün ülkemiz, sivil havacılığımız ve parlak başarılarıyla dünya markası haline gelen kuruluşumuz için büyük anlam ifade eden tarihi bir ana tanıklık ediyoruz. Katılımınızla onurlandırdığınız bu törenle tarihimizin en büyük, en başarılı, en kârlı "kapasite artırımı ve kiralama ihalesi"nin mühim aşaması hayata geçmiş olacak. Bildiğiniz gibi 01.12.2021 tarihinde gerçekleştirilen ihalede, KDV ile birlikte 8 milyar 555 milyon euro kira gelirine ilave olarak 765.252.109 Euro’luk yatırım yapılması, 25 yıllık kira bedelinin yüzde 25'inin peşin ödenmesi hükme bağlanmıştı. Bugün kira bedelinin % 25’i olan 1 milyar 812 milyon 500 bin Euro devletimizin kasasına giriyor.” dedi.

Keskin, Ülkemiz için çok önemli bir kazanç olan bu ihale ile devletin kesesinden kuruş harcamadan hayata geçirilen bu proje ile Antalya Havalimanı’nın yenilenen yüzü ve karşılanan ihtiyaçlarıyla önümüzdeki 25 yıla hazırlıklı girerek bölgenin en büyük turizm “HUB”ı olacağını ifade etti. 

“Milletimizin iftiharla alkışladığı bu muazzam başarı azmin, kararlılığın, ortak aklın, ekip çalışmasının eseridir. Sayın Cumhurbaşkanımızın güçlü Türkiye'yi inşa ve ihya için gösterdiği hedefler doğrultusunda Sayın Bakanımızın destek ve önderliğinde biz de kuruluş olarak üstümüze düşen vazifeyi büyük bir gayretle yerine getiriyoruz. Sivil havacılığı hep daha ileri noktalara taşımayı, küresel başarılarla ülkenin yüz akı olmayı temel varlık ilkesi telakki eden DHMİ; Yolcu, çevre, engelli dostu havalimanlarını, misafirleri için keyifli vakit geçirilen yaşam alanları haline getiriyor.

Bu istikrarlı, planlı, inançlı gayretlerle Türkiye küresel havacılık arenasındaki itibarlı yerini her geçen gün daha da güçlendiriyor. Hedefimiz bu zorlu ligde en üst sıraya ulaşmak ve bayrağımızı göndere çekmektir. Başta Antalya olmak üzere ülkemiz için çok önemli olan bu ihale sonuçlarının tekrar hayırlara vesile olmasını diliyorum.” dedi.

Konuşma sonrası, TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener ile Fraport AG Üst Yöneticisi (CEO) Stefan Schulte tarafından Antalya Havalimanı Projesi'nin kira bedelinin 2 milyar 138 milyon avroluk ilk taksitine (peşinat) ilişkin temsili çeki Bakan Karaismailoğlu'na takdim edildi.

 

App img

DHMİ Mobil Uygulaması

DHMİ Mobil uygulamasını ÜCRETSİZ İndirin

  • HABERLER VE
    DUYURULAR
  • İHALE İLANLARI
  • DHMİ TV
  • PROJELER
  • İLETİŞİM
  • ÇEK GÖNDER