Oturum Aç

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü

100 Logo TY Logo
red Logo
Görme Engelliler Sayfası
6.02.2021
Yazı Boyutu
A

BAKAN KARAİSMAİLOĞLU: "MALATYA HAVALİMANI’NIN YILLIK YOLCU KAPASİTESİNİ 2,5 MİLYON YOLCUYA ÇIKARACAĞIZ"Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Malatya Havalimanı Yeni Terminal Binası Temel Atma törenine katıldı.  Karaismailoğlu, “Yıllık yolcu kapasitesini 1 milyon 200 bin yolcudan 2,5 milyon yolcuya çıkaracağız. Malatya havayolu taşımacılığı ve trafiğinde çok daha önemli bir konum üstlenecek. Malatya’ya gelen yerli ve yabancı ziyaretçi sayısında artış sağlayarak bölge turizminin gelişmesine katkı sağlayacak ve ticaret faaliyetlerini daha da hareketlendirecek” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, bir dizi ziyaret ve incelemede bulunmak için Malatya’ya geldi. Malatya Havalimanı Yeni Terminal Binası Temel Atma törenine katılan Karaismailoğlu, burada yaptığı konuşmada Malatya’da 1 milyon 200 bin olan yıllık yolcu kapasitesini 2,5 milyon yolcuya çıkaracaklarını aktardı.

TÜRKİYE ULAŞIMDA SÜPER GÜÇ HALİNE GELDİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak Türkiye’nin dünyanın en büyük ekonomileri arasına girmesi hedefi doğrultusunda, dev projelerimizi bir bir hayata geçirdiklerini ifade eden Bakan Karaismailoğlu, Türkiye’nin bugün ulaşımın her modunda dünya ölçeğinde altyapı projelerini hayata geçirerek, dünyada ve bölgesinde bir lojistik süper güç haline geldiğini bildirdi.

Karaismailoğlu, şunları söyledi: “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla 2003 yılında başlayan havayolu yatırımları, bu alanda tüm Türkiye de olduğu gibi Malatya’da da çok önemli gelişmeleri beraberinde getirdi. 2003 yılında 89 bin olan havayolu yolcu sayısı 2019 yılında 750 bine yükseldi. 2020 yılında korona virüs salgınına rağmen 478 bin 546’ya ulaştı. Malatya son 19 yılda çok önemli gelişmeler kaydetti. Ekonomisi büyüdü, refahı arttı ve daha fazlasına ihtiyaç duydu.”         

Yolcu hizmetinde istenilen hizmet kalitesine ulaşılabilmesi için günümüz şartlarına uygun Malatya’ya yakışan yeni bir terminal binasının inşasına karar verdiklerini aktaran Bakan Karaismailoğlu, açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“Malatya’ya 9 bin 625 metrekare olan mevcut terminal binasının yanına 26 bin 765 metrekare büyüklüğünde yeni bir terminal binası kazandıracağız. Yıllık yolcu kapasitesini 1 milyon 200 bin yolcudan 2,5 milyon yolcuya çıkaracağız. Sadece terminal binası yapmakla kalmayacak; 2 bin 495 metrekare büyüklüğünde Isı ve Güç Merkezi Binası, 112 metrekare Apron Bariyer Binası, Havalimanı Giriş Nizamiye Binası, Havalimanı İç Bağlantı Yolları, 301 araçlık otopark, arıtma tesisi ve 48 bin 900 metrekarelik Apron ve Yer Hizmetleri Araç Sahası’nı da inşa edeceğiz. 7. Ana Jet Üs Komutanlığına ait; Akaryakıt Hizmetleri Takım Komutanlığı Binası ve Nizamiye Binası da yapacağız.” Bakan Karaismailoğlu, Malatya ziyareti kapsamında Malatya Çevre Yolu Şantiyesini de ziyaret edip, brifing aldı. Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da video konferans yöntemi ile katılacağı Tohma Köprüsü’nün de açılışını gerçekleştirecek.

DHMİ GENEL MÜDÜRÜ KESKİN: MALATYA HAVACILIKTA DAHA ÖNEMLİ BİR KONUMA GELECEK

Malatya Havalimanı Yeni Terminal Binası Temel Atma töreninde konuşan Yönetim Kurulu Başkanımız ve Genel Müdürümüz Hüseyin Keskin, hayata geçirilen projelerle Malatya’nın daha önemli bir konuma geleceğini söyledi.

Keskin, “Yüzyıllar boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan; stratejik önemi, sanayisi ve kültürel değerleri ile her geçen gün yıldızı daha da parlayan bu güzel şehir, yatırım ve hizmetlerle gelecekte daha fazla adından söz ettirecektir. Güçlü sosyo-ekonomik yapısıyla bölgenin önemli bir cazibe merkezi olan şehir, hayata geçirilen projelerle havacılıkta da daha önemli bir konuma gelecektir, buna tüm kalbimle inanıyorum.” dedi.

HAVACILIĞIMIZ DÜNYA MARKASI HALİNE GELDİ

Genel Müdürümüz Hüseyin Keskin, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın teşvikleri ile havalimanlarının modern bir çehreye kavuşturulması, yeni havalimanlarımızın dünyadaki rakiplerini imrendirecek nitelikte inşa edilmesi ile havacılığımızın bir dünya markası haline geldiğini belirtti.

Keskin, “Sayın Cumhurbaşkanımızın eşsiz vizyonu, 2023 hedeflerimiz ve Bakanlığımızın üstün gayretleriyle tarihimizin en büyük projeleri ülkemize kazandırılmaya devam ediyor. Yolcularımızın ve Malatya’mızın tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlanan Malatya Havalimanı Yeni Terminal Binası ve Mütemmimleri Projesi de böyle muhteşem bir eser.” ifadelerini kullandı.

Keskin Malatya Havalimanı Yeni Terminalinin teknolojik altyapısı ve konforu ile yolcularımıza yüksek standartlarda hizmet vereceğini belirterek proje ile ilgili teknik bilgiler verdi:

“Mevcut terminal yılda 1.2 milyon yolcu kapasitesine sahipken, yeni terminalde bu sayı yılda 2.5 milyona ulaşacak. 9.625 M2 olan mevcut İç-Dış Hatlar terminal binası proje kapsamında 3 katına çıkarak 26.765 m2 olacak. Terminal binasında bulunan check-in bankosu sayısı 14’ten 18’e, pasaport bankosu sayısı da 6’dan 12’ye çıkacak. 175 m2 olan CIP alanı 5.5 kat büyüyerek 965 m2; 401 m2 olan VIP bölümü ise 4.5 katına çıkarak 1850 m2 olacak. Mevcut durumda 54.027 m2 olan apronumuz ise proje tamamlandığında 2 katına çıkarılarak 7 olan uçak park sahası 13 uçağa hizmet verebilecek kapasiteye ulaşacaktır. Proje dâhilinde, mevcut 148 araçlık otopark yerine 301 araçlık otopark yapılacak.

MALATYA’NIN HAVACILIK POTANSİYELİ TAM ANLAMIYLA ORTAYA ÇIKACAK

Tüm bu yatırımların yaklaşık 195 milyon TL bedelle ihale edildiğini ve yeni terminal binasının 2023 yılının Şubat ayında tamamlanarak hizmete gireceğini ifade eden Keskin, “Projenin hayata geçmesiyle birlikte; Malatya’nın havacılık potansiyeli tam anlamıyla ortaya çıkarılacak, havalimanı yeni haliyle şehrimizin geleceğine ve ekonomik alandaki gelişimine daha fazla katkı sağlayacak. Projeye destek ve himayesini esirgemeyen Bakanlığımıza şükranlarımı sunuyor; mesai arkadaşlarıma ve yüklenici firmaya çalışmalarında başarılar diliyorum. Bu güzel eserin güzide şehrimiz Malatya’mıza, ülkemize, sivil havacılığımıza hayırlı ve uğurlu olmasını yüce Allah'tan niyaz ediyor; hepinizi saygı ile selamlıyorum.” şeklinde konuştu.

Sayın Genel Müdürümüzün törende yaptığı konuşma;

 

App img

DHMİ Mobil Uygulaması

DHMİ Mobil uygulamasını ÜCRETSİZ İndirin

  • HABERLER VE
    DUYURULAR
  • İHALE İLANLARI
  • DHMİ TV
  • PROJELER
  • İLETİŞİM
  • ÇEK GÖNDER