Oturum Aç

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü

100 Logo TY Logo
red Logo
Görme Engelliler Sayfası
9.02.2024
Yazı Boyutu
A

DHMİ, YERLİ VE MİLLİ PROJELERİYLE 6. VERİMLİLİK VE TEKNOLOJİ FUARI’NDAATO Congresium'da düzenlenen "6. Verimlilik ve Teknoloji Fuarı” ziyaretçilerine kapılarını açtı.

Açılışı Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın katılımıyla gerçekleştirilen fuarda Türkiye’nin teknolojik ürünleri tanıtılıyor. Fuarda DHMİ tarafından açılan stantta, kuruluşumuz tarafından geliştirilen yerli ve millî proje ve sistemler sergileniyor.

8-10 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek 6. Verimlilik ve Teknoloji Fuarı’nda, kuruluşumuz tarafından geliştirilen yerli ve millî ATM Ar-ge projeleri; kardeş ülke Azerbaycan'da da kullanılan Çok Amaçlı Radar Ekranı (ÇARE), Millî Gözetim Radarı (MGR), Hava Trafik Kontrolörü Eğitim Simülatörü (atcTRsim), Fod Tespit Radarı (FODRAD), Kuş Tespit Radarı (KUŞRAD),  DHMİ Eğitim Yönetim Sistemi (EYS), Uçuş Rehberim mobil uygulaması, Uçuş Bilgi Sistemi (FIDS), AIS Portal Uygulaması, Afet Acil Durum Yönetim Bilgi Sistemi, Uçuş İzle Uygulaması ve Havalimanları İç Navigasyonu proje ve sistemleri tanıtılıyor.

DHMİ GELİŞTİRDİĞİ YERLİ VE MİLLÎ SİSTEMLER İLE TÜRKİYE YÜZYILI’NA KATKI SAĞLIYOR

Dünya sivil havacılığının parlayan yıldızı DHMİ, son yıllarda gerçekleştirdiği teknolojik atılımlarla havacılık sektörümüzün ihtiyaçlarını cevap verecek ve dışa bağımlılığı azaltacak projeler geliştirirken, Türkiye’nin her alanda küresel yükselişini ifade eden Türkiye Yüzyılı vizyonuna katkı sağlıyor.

Her biri kuruluşumuz tarafından tamamen millî ve yerli imkânlarla geliştirilen sistem ve uygulamalar, kullanıcı dostu özellikleri ve ileri teknolojik alt yapılarıyla dikkat çekiyor. Havacılık sektörünün ihtiyaçlarına cevap veren sistemler önemli oranda maddi tasarruf sağlıyor.

DHMİ tarafından yerli ve millî imkânlarla geliştirilip 6. Verimlilik ve Teknoloji Fuarı’nda sergilenen proje ve sistemler şunlar:

KARDEŞ ÜLKE AZERBAYCAN'DA DA KULLANILAN ÇARE

Türk Hava sahasında 40’tan fazla hava trafik kontrol ünitesinde hizmet veren ve kardeş ülke Azerbaycan'da kullanılan ÇARE, standımızda sergilenen yerli ve millî projeler arasında yer alıyor.

Türkiye'nin teknoloji tüketen değil üreten ülke olma vizyonuna uygun olarak çalışmalarını yürüten Kuruluşumuzca tamamen yerli ve millî imkânlarla geliştirilen ÇARE, hava trafik kontrol yönetim kabiliyeti çerçevesinde gerçek zamanlı uçuş verilerini harita üzerinde sergileyen bir insan-makine ara yüzü uygulaması.

ÇARE, kullanıcı dostu ara yüzü ile hava trafik kontrolörlerinin hava trafiğini etkin bir biçimde yönetmesine imkân tanımanın yanında hava trafik emniyetinin en üst düzeyde sürdürülmesi sağlıyor.

TÜRKİYE’NİN İLK MİLLÎ GÖZETİM RADARI (MGR)

Sivil havacılık alanında kullanılacak olan Türkiye'nin ilk yerli radar sistemi Millî Gözetim Radarı (MGR), 6. Verimlilik ve Teknoloji Fuarı’nda sergileniyor.  Kurulumu Gaziantep Havalimanı’na yapılmış olan radar sisteminin saha kabul çalışmaları tamamlandı. Ülkemizin ilk yerli ve millî PSR (Primary Surveillance Radar) sistemi olma özelliğini taşıyan Millî Gözetim Radarı (MGR), DHMİ ve TÜBİTAK iş birliği ile tamamen yerli ve millî imkânlarla geliştirildi. Söz konusu sistem hava trafik kontrol hizmetlerinde kullanılacak.

HAVA TRAFİK KONTROLÖRÜ EĞİTİM SİMÜLATÖRÜ (atcTRsim)

DHMİ’nin fuarda sergilediği diğer bir sistem de Hava Trafik Kontrolörü Eğitim Simülatörü. Hava Trafik Kontrolörü Eğitim Simülatörü ’nün yazılımı tamamen yerli ve millî imkânlarla geliştirildi. Simülatörde, kule, yaklaşma, yol kontrol temel eğitimleri başta olmak üzere her düzeyde hava trafik kontrol eğitimleri veriliyor. Simülatör, başlangıç seviyesinden ileri seviye eğitime kadar tüm eğitim gereksinimlerini karşılıyor. Acil durum eğitimi de dâhil olmak üzere saha ve yaklaşma eğitimi verilebiliyor. Entegre kule ve radar senaryoları kapsamlı bir eğitim sağlıyor. Kullanıcı dostu grafiksel ara yüze sahip. 360 °’ye kadar gerçekçi 3B havaalanı görsel kule sistemi mevcut. 3B dürbün simülasyon yeteneğine sahip. BADA (Base of Aircraft Data) ile uyumlu gerçekçi uçak ve araç davranışı sergileniyor. EUROCONTROL, ICAO kurallarına ve uluslararası standartlara uygun.

ELEKTRONİK UÇUŞ STRİBİ (EFS) SİSTEMİ

Kule ve yaklaşma pozisyonlarında kâğıt strip kullanımını kaldıran elektronik strip yönetim aracı EFS uygulaması, kullanıcı dostu bir arayüze sahip. EFS; küçük, orta ve büyük havalimanları için kolaylıkla konfigüre edilebilir özellikte.

FOD TESPİT RADARI (FODRAD)

DHMİ ve TÜBİTAK-BİLGEM ortaklığıyla geliştirilen FODRAD sistemi ile yabancı madde hasarı kaynaklı kazaların önüne geçiliyor. FODRAD, havalimanlarında uçuş pisti üzerindeki yabancı madde kalıntılarını (Foreign Object Debris–FOD) tespit ederek operatöre uyarı veren, kalıntının pist üzerindeki konumunun ve kamera görüntüsünün gerçek zamanlı gösterimini yapan bir mm-dalga radar sistemi. Sistem geliştirme çalışmaları tamamlandı ve Antalya Uluslararası Havalimanı’na kurulumu yapıldı. Radar, FAA (AC150/5220-24 Advisory Circular) tavsiye kriterlerini karşılayan tasarımı ile de dikkat çekiyor.

KUŞ TESPİT RADARI (KUŞRAD)

Fuarda sergilenen bir diğer teknolojik ürün de uçuş güvenliği açısından büyük önem taşıyan Kuş Tespit Radarı (KUŞRAD). Radar, DHMİ’ye bağlı olan havalimanlarına ait kritik sahalarda, kuş ve kuş sürüleri ile ilgili bilgi elde edilmesi, göçmen kuşların göç yollarının belirlenmesi, istatistiki veriler elde ederek hava sahasının optimum kullanımında durumsal farkındalığın artırılması maksadıyla yerli imkânlarla geliştirildi. 2017 yılında İstanbul Atatürk Havalimanına kurulumu tamamlanan radar başarıyla hizmet veriyor.

DHMİ EĞİTİM YÖNETİM SİSTEMİ (EYS)

Fuarda sergilenen DHMİ Eğitim Yönetim Sistemi’nin kaynak kodları ve alt yapısı tamamen DHMİ bünyesinde geliştirildi. Sistem üzerinden çevrimiçi ve video eğitimler düzenlenebiliyor. Bunun yanında personelin daha önce katılmış olduğu eğitimlerin ve yaklaşan eğitimlerinin takibi, planlaması yapılabiliyor. Ayrıca eğitimlere ait ayrıntılı raporlamalar, katılımcıların yoklama durumlarının takibi yapılabiliyor. Modüler bir sistem üzerine kurgulanan yazılım istenildiği zaman kuruluşun farklı ihtiyaçlarını da karşılayabilecek kabiliyetlere sahip. Bunun yanı sıra sistemde Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavlarına ait sonuç açıklama modülü üzerinden personelimizin katıldığı sınavlara ait sonuçlar, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu hükümlerine uygun olacak şekilde açıklanıyor.

UÇUŞ REHBERİM MOBİL UYGULAMASI

Uçuş Rehberim mobil uygulaması; Android ve IOS uygulama marketlerinden mobil cihazlara ücretsiz olarak indirilebiliyor. Uygulama sayesinde kullanıcılar yolculuklarına başlamadan önce uçuşları ile ilgili tüm detaylara tek bir dokunuş ile erişerek bütün yolculuklarını planlayıp takip edebiliyor. Havalimanı sınırları içerisinde hızlı ve ücretsiz internet erişimi imkânı da sunan mobil uygulama, kullanıcı dostu ekranları ile hava yolu yolcularına hizmet veriyor.

UÇUŞ BİLGİ SİSTEMİ (FIDS)

Uçuş Bilgi Sistemi (FIDS), DHMİ Bilgi Teknolojiler Dairesi Başkanlığı öz kaynakları ile geliştirildi. Sistem, havalimanlarındaki tüm uçuşların iniş/kalkış bilgilerini (gecikme durumu, iptal durumu, tahmini geliş saati vs.) ekranlar vasıtasıyla gösteriyor. Yolcuları, karşılayıcıları ve yer hizmetlerini doğru ve zamanında yönlendiriyor. Çoklu dil desteği sunan sistem, kullanıcı dostu ara yüze (web tabanlı) sahip.

Sistem, sezonluk uçuş kayıtları oluşturulabiliyor, reklam, tanıtım ve bilgilendirme, video, resim ve slaytlarının gösterilmesine imkân veriyor. Uçuş bilgi monitörlerinin tümünün sistem üzerinden izlenebilmesini sağlıyor. Rol tabanlı kullanıcı yetkilendirmesine sahip olan sistem her bir monitör için haftalık zaman çizelgesinin oluşturulabilmesini sağlıyor. Monitör türleri için farklı layout (sayfa düzeni) seçilebilmesine imkân veriyor.

AIS PORTAL UYGULAMASI

DHMİ AIS PORTAL uygulaması, NOTAM servisi Avrupa Havacılık Bilgi Veri Tabanı (EAD) sistemi ile entegredir. Türkiye ve tüm dünya ülkelerinin güncel NOTAM bilgilerini anlık olarak havacılık sektörünün kullanımına sunuyor. Çoklu dil desteği sunan sistem, kullanıcı dostu ara yüze (web tabanlı) sahip ve sezonluk uçuş kayıtları oluşturulabiliyor. Reklam, tanıtım ve bilgilendirme, video, resim ve slaytlarının gösterilmesine imkân veriyor. Ayrıca uçuş bilgi monitörlerinin tümünün sistem üzerinden izlenebilmesini sağlayabiliyor.

AFET ACİL DURUM YÖNETİM BİLGİ SİSTEMİ

Afet Acil Durum Yönetim Bilgi Sistemi; afet ve acil durum öncesinde, esnasında ve sonrasında DHMİ afet ve acil durum yönetimi faaliyetlerinin etkin bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlayan bir sistem. Kuruluşumuz bünyesinde yürütülen faaliyetlerin ulusal ve uluslararası normlara uygunluğunu kolaylaştırıp, DHMİ’nin afet ve acil durum yönetimi konusundaki kurumsal yetkinliğini yükselten bir uygulama.

UÇUŞ İZLE UYGULAMASI

Uçuş İzle uygulamasına, Uçuş Rehberim mobil uygulamasıyla entegre bir şekilde veya bağımsız olarak tarayıcı üzerinden erişilebiliyor. Türkiye hava sahasındaki ticari ve transit uçuşların tamamını harita üzerinden canlı göstererek, kullanıcıların havada canlı uçuş takibi ve uçuş hakkındaki tüm bilgileri detaylı biçimde edilebilmelerini sağlıyor.

COĞRAFİ TABANLI DİJİTAL BİLGİ PLATFORMU

Coğrafi Tabanlı Dijital Bilgi Platformu Yazılımı ile havalimanlarına ait altyapı ve üstyapı verilerini, iç mekân, ticari alan gibi değişik ortamlarda üretilen bilgileri ortak bir çatı altında toplayarak, verilerin birbiri ile olan konumsal ilişkilerini değerlendirebilmek, koordinat, alan, uzunluk gibi bilgilere ulaşabilmek ve kullanılan veriler içindeki tüm elemanların öznitelik ve konumsal bilgilerinin tamamının aynı anda değerlendirilmesini sağlamak, görsel yorum ve analiz yaparak kuruluşumuzun işlevselliğini ve verimliliğini arttırmak hedefleniyor.

Bu kapsamda kuruluşumuz sorumluluğunda bulunan havalimanlarına ait dış ve iç ortam envanter verilerinin toplanması (hava fotoğrafı ve mobil lidar tarama ile), görüntülerinin çekilmesi, sayısallaştırılması, koordinatlı olarak haritalandırılması, 3B modellenmesi, saklanması ve bunların WEB, mobil ve masaüstü ortamlarda sunulması sağlandı.

AKILLI SİBER İSTİHBARAT

Tamamı yerli imkanlarla geliştirilmiş olan Akıllı Siber İstihbarat, tüm istihbarat kaynaklarını bir çatı altında toplayarak, arama ve analiz imkânını artırmayı amaçlıyor. Eklenen istihbaratların geçmiş analizleri incelendiğinde, tarihçesinin ve görünürlüğünün artırılması sağlandı. Bu yaklaşım, istihbarat düzeyindeki tehditlerin hızla analiz edilmesine ve daha çabuk önlem alınmasına olanak tanıyor. Ayrıca, gelen istihbaratların analizi sonucunda, ilgili güvenlik cihazlarıyla entegre bir şekilde tehditleri bloklama yeteneğine sahip bir aksiyon ürünü sunuyor.

E-DOĞRUDAN TEMİN PROJESİ

DHMİ Satın Alma ve İkmal Dairesi Başkanlığı ile Bilgi Teknolojileri Dairesi Başkanlığı tarafından geliştirilen ve KalDer tarafından gerçekleştirilen “İlham Veren Kamu Yönetimi Proje Ödülü” kazanan E-Doğrudan Temin Projesi fuarda sergilenen projelerden bir diğeri.

E-Doğrudan Temin Projesi, 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 22. maddesi (d) bendi kapsamındaki yapılacak alımların elektronik ortama taşınması sureti ile kamu kaynaklarının etkin, verimli, ekonomik kullanılmasının sağlanması, satın alma süreçlerinin şeffaf ve hızlı bir şekilde tamamlanmasını sağlıyor.

YOLCU VE ÇEVRE DOSTU İŞLETMECİLİK ANLAYIŞI DOĞRULTUSUNDA YÜRÜTÜLEN PROJELER

Fuarda ayrıca DHMİ’nin yolcu ve çevre dostu işletmecilik anlayışıyla havalimanlarında yürüttüğü ileri teknoloji uygulamalar ve hizmetlerin yer aldığı projeler tanıtılıyor.

App img

DHMİ Mobil Uygulaması

DHMİ Mobil uygulamasını ÜCRETSİZ İndirin

  • HABERLER VE
    DUYURULAR
  • İHALE İLANLARI
  • DHMİ TV
  • PROJELER
  • İLETİŞİM
  • ÇEK GÖNDER