Oturum Aç

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü

100 Logo TY Logo
red Logo
Görme Engelliler Sayfası
17.01.2021
Yazı Boyutu
A

HAVALİMANLARINDA KARLA MÜCADELE VE BUZLANMAYI ÖNLEME ÇALIŞMALARIVatandaşların kış aylarında rahat ve güvenli bir şekilde yolculuklarını yapabilmeleri için, Genel Müdürlüğümüze bağlı ekipler, kar ve buzlanmaya karşı 7/24 hazır bekliyor. Kar yağışı olan havalimanlarında yoğun bir mücadele yürütülüyor.

Bu konuda tüm tedbirleri alan DHMİ bünyesinde, ileri teknoloji ürünü 394 araç ve 700 personel bulunuyor. Havacılık faaliyetlerinin aksamaması için ekipler, gerektiğinde hızlı bir şekilde müdahalede bulunuyor. Devlet Hava Meydanları İşletmesi tarafından işletilen 49 havalimanında yürütülen karla mücadele hizmetleri, ICAO (Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü) mevzuatlarına uygun bir şekilde gerekli şartlar sağlanarak yapılıyor.

ERTELEME VE İPTALLER ASGARİ DÜZEYE İNDİRİLİYOR

Kış mevsiminin yağışlı geçtiği ve sıcaklıkların sıklıkla sıfır derecenin altına düştüğü havalimanlarında uçuş operasyonlarının büyük bölümünü karla ve buzlanma ile mücadele faaliyetleri oluşturuyor. Havalimanlarında yoğun kış şartlarında uçakların güvenli iniş-kalkış yapabilmesi, uçuş faaliyetlerinin azalmasının ya da tamamen durmasının önüne geçilebilmesi ve havacılık faaliyetlerinin güvenli bir şekilde yürütülmesi amacıyla PAT sahalarının kardan ve buzdan temizlenmesi gerekiyor. DHMİ tarafından yapılan çalışmalarla, kar ve buzlanmadan dolayı uçak seferlerinde ertelemeler ve iptaller önlenmekte olup bu durum yolcuları mağdur etmediği gibi havalimanı işletmecileri ve hava yolu şirketlerini de ciddi bir kayıptan kurtarıyor.

ÇALIŞMALARDA İLERİ TEKNOLOJİ ÜRÜNÜ ARAÇLAR KULLANILIYOR

Genel Müdürlüğümüz bünyesinde yürütülen karla mücadele hizmetlerinde, ileri teknoloji ürünü araçlar ve ekipman kullanılıyor. Çalışmalar; 57 adet Çekerli Tip Kombine Kar Mücadele Aracı, 88 adet Kompakt Tip Kombine Kar Mücadele Aracı, 49 adet Kar Püskürtme Aracı, 17 adet Uçak ve Köprü Altı Kar Mücadele Aracı, 38 adet Kar Küreme ve De-Icing Sıvı Serpme Aracı, 131 adet Pist Frenleme Ölçüm Cihazı/Aracı ile yürütülüyor.

​PERSONELİMİZ 7/24 GÖREVE HAZIR

​İleri teknoloji ürünleri olan bu araçlara ilave olarak 14 adet Kar Küreme Aracı, tüm bu araçlarda ihtiyaç duyulan/duyulabilecek olan yeterli stok seviyesinde yedek malzeme, PAT sahalarında buz oluşumunun önlenmesi veya oluşan buzun çözülmesinde kullanılacak olan 1500 ton de-icing (buz önleyici/çözücü) sıvı malzeme ile birlikte bu araçları ve ekipmanı kullanabilecek bilgi birikimi ve tecrübeye sahip yaklaşık 700 personelimiz Kar Mücadele Hizmetlerinde görev yapmak üzere hazır bulunuyor. Personelimizin sürekli eğitim alarak ve yapılan tatbikatlarla 7/24 göreve hazır olmaları sağlanıyor.

Esenboğa Havalimanında kar temizleme çalışmaları:

Hakkari Yüksekova Selahaddin Eyyubi Havalimanı kar temizleme çalışmaları:

Sivas Nuri Demirağ Havalimanı kar temizleme çalışmaları:

 

App img

DHMİ Mobil Uygulaması

DHMİ Mobil uygulamasını ÜCRETSİZ İndirin

  • HABERLER VE
    DUYURULAR
  • İHALE İLANLARI
  • DHMİ TV
  • PROJELER
  • İLETİŞİM
  • ÇEK GÖNDER