Oturum Aç

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü

88 Logo
red Logo
21.11.2020
Yazı Boyutu
A

KAYSERİ HAVALİMANI YENİ TERMİNAL BİNASININ TEMELİ ATILDI​​​​BAKAN KARAİSMAİLOĞLU, KAYSERİ’DE İKİ DEV PROJENİN TEMEL ATMA TÖRENLERİNE KATILDI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, ulaşım ağının gücüne güç katacak olan Kayseri Havalimanı'nın yeni terminal binası ve Anafartalar-YHT Tramvay hattının temel atma törenlerine katılmak için Kayseri’deydi.

İlk olarak projesi tamamlandığında 8 milyon yolcuya hizmet verecek olan Kayseri Havalimanı'nın yeni terminal binasının temel atma törenine katılan Karaismailoğlu, daha sonra yüzde 60 yerlilik oranıyla üretilecek 5 adet tramvay aracını da temin edileceği Anafartalar-YHT Tramvay hattının temel atma törenine katıldı.

“KAYSERİ’Yİ HIZLI DEMİRYOLU İLE TANIŞTIRACAĞIZ”

Kayseri Havalimanı yeni terminal binasının temel atma töreninde konuşan Bakan Karaismailoğlu, son 18 yılda Kayseri’nin ulaşım ve iletişim altyapısı için 6 milyar 346 milyon liranın üzerinde yatırım yaptıklarını söyledi. Karaismailoğlu, “Kayseri’nin 2003 yılına kadar sadece 83 kilometre bölünmüş yolu vardı, 18 yılda 647 kilometreye çıkardık. Şu anda yaklaşık 1,5 milyar lira bedel ile 15 ayrı karayolu projemiz de devam ediyor. Karayollarında olduğu kadar Kayseri’nin demiryolu ulaşımının gelişmesi içinde birçok yatırım gerçekleştiriyoruz. Kayseri’yi hızlı demiryolu ile tanıştıracağız. Yerköy-Kayseri Yüksek Hızlı Demiryolu Projesi ile Ankara - Sivas YHT hattına bağlantılı olarak 142 km uzunluğundaki Yerköy-Şefaatli-Kayseri arasına inşa edeceğiz” açıklamasında bulundu.

“YENİ TERMİNAL BİNASI YILDA 8 MİLYON YOLCUYA HİZMET VERECEK”

Kayseri’de 2003 yılında 3 bin 197 ulan uçuş trafiğinin, 2019 yılında 15 binin üzerine çıktığını belirten Bakan Karaismailoğlu, “325 bin olan yolcu sayısı ise 2 milyon 326 bini aştı. 2003 yılından bu yana uçuş trafiğinde yaklaşık 4 kat, yolcu sayısında ise 6 kat artış oldu. Yeni bir iç hatlar terminali yapma ihtiyacı doğdu. Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait 250 bin metrekarelik arazinin de Devlet Hava Meydanları İşletmesine tahsisi ile birlikte, çağa uygun, modern ve estetik bir mimariye sahip, yeni bir terminal binası inşa edeceğiz. Mevcut dış hat ve iç hat terminal binalarını da birleştirip, restore ederek, daha büyük ve modern bir Dış Hatlar Terminal binasına dönüştüreceğiz” dedi. Karaismailoğlu, projenin tamamlanmasıyla birlikte Kayseri’nin yılda 8 milyon yolcuya hizmet vereceğini söyledi.

 

“HAT TAMAMLANDIĞINDA TAŞINAN YOLCU SAYISI GÜNLÜK 50 BİN ARTACAK”

Bakan Karaismailoğlu, daha sonra Anafartalar-Şehir Hastanesi-YHT Gar Tramvay Hattının temel atma törenine katıldı. Proje bedelinin 376 milyon 493 bin lira olacağını belirten Karaismailoğlu, “Projeyi 2 yılda tamamlamayı hedefliyoruz. Proje güzergahı boyunca, 14 kilometre ray döşeyeceğiz. Hattın kazısı, rayların montajı, durak donatıları, yaya geçitleri ve kavşak düzenlemeleri gibi işlerin tümü günlük hayatın sürdüğü mekânlarda icra edilecek. Proje kapsamında ayrıca yüzde 60 yerlilik oranıyla üretilecek 5 adet tramvay aracını da temin edeceğiz.  Hattımız tamamlandığında, mevcut tramvaylarla taşınan yolcu sayısının günde 50 bin artacağını öngörüyoruz. Proje tamamlandığında toplam 1milyar 452 milyon TL fayda sağlanması öngörülmektedir” diye konuştu.

KESKİN: ÖNCELİĞİMİZ YOLCU DOSTU PROJELER

Kayseri Havalimanı yeni terminal binasının temel atma töreninde Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürümüz Hüseyin Keskin de bir konuşma yaptı. DHMİ olarak önceliğimizin “yolcu dostu” projeler olduğunu söyleyen Keskin, “Cumhurbaşkanımızın eşsiz vizyonu, Sayın Bakanımızın azim ve gayretleri ve her zaman yanımızda hissettiğimiz aziz milletimizin desteği ile dev eserleri birbiri ardına inşa etmeye devam ediyoruz. Şimdi yine böyle bir projenin arifesindeyiz. 

Kayseri Havalimanı Yeni İç Hatlar Terminal Binasının, büyütülerek yenilenecek olan Dış Hatlar Terminal Binasının, Apron, Taksiyolu ve Mütemmim Binaları ve yeni apron, çok önemli bir ticaret sanayi şehri olan Kayserimizin ihtiyaçlarına uzun süre yeterli olacak şekilde tasarlandı.

Projemiz tamamlandığında Yeni İç Hatlar Terminal binasında yolcuların güvenli ve konforlu bir şekilde seyahatleri için 5 adet yolcu köprüsü, 30 adet check-in bankosu ve 4 adet bagaj alım konveyörü bulunacak.” dedi

 

Bunun dışında yeni terminal binasında 670 m2’lik CIP ve 1170m2’lik VIP bölümleri yer alacağını belirten Keskin, Dış hatlar Terminal binasında ise 16 adet check-in bankosu, 3 adet bagaj alma konveyörü,16 adet pasaport bankosu olacağını ifade etti.

TASARRUFU ÖN PLANA ALDIK

Hem iç hem de dış hatlar terminallerinin mimarisi, teknolojik altyapısı ve konforu ile yerli ve yabancı misafirlerimize yüksek standartlarda hizmet imkânına sahip olacağına değinen Keskin, “Burada önemli bir hususun altını çizmek istiyorum. Projeyi tasarlarken azami düzeyde tasarrufu ön plana aldık. Bu açıdan 2005 ve 2008 yıllarında hizmete giren Dış Hat ve İç Hat Terminal binalarını yıkmak yerine tadilat yapıp birleştirerek Dış Hatlar Terminal binasına dönüştüreceğiz. Böylece daha az masraf ederek daha kullanışlı bir Dış Hatlar Terminaline sahip olacağız. 

Projenin hayata geçirilmesiyle birlikte ülkemizin önemli sanayi, ticaret ve kültür merkezleri arasında yer alan Kayseri’nin gerçek havacılık potansiyeli ortaya çıkarılacak ve kapasite problemine karşı uzun vadeli bir çözüm sağlanacaktır.

“DHMİ Çalışıyor, Türkiye Uçuyor” vizyonumuzu hatırlatarak bu güzel eserlerin Kayserimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

YK Başkanı ve Genel Müdürümüz Hüseyin Keskin'in Törende Yaptığı Konuşma
 

App img

DHMİ Mobil Uygulaması

DHMİ Mobil uygulamasını ÜCRETSİZ İndirin

  • HABERLER VE
    DUYURULAR
  • İHALE İLANLARI
  • DHMİ TV
  • PROJELER
  • İLETİŞİM
  • ÇEK GÖNDER