Oturum Aç

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü

100 Logo TY Logo
red Logo
Görme Engelliler Sayfası
27.09.2023
Yazı Boyutu
A

TEKNOFEST İZMİR'DE DHMİ STANDINA BÜYÜK İLGİDünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST, Cumhuriyet'in 100. yılında İzmir'de teknoloji ve bilim meraklılarına kapılarını açtı.

TEKNOFEST; Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3) ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde, Türkiye'nin millî teknoloji ekosisteminde kritik rol oynayan bakanlıkların, başkanlıkların, kamu ve özel sektör kuruluşlarının, akademik kurumların ve medya şirketlerinin de aralarında bulunduğu kurum ve kuruluşlarla gerçekleştiriliyor.

Tam bağımsız bir Türkiye için "Millî Teknoloji Hamlesi" vizyonuyla milyonları kucaklayıp bir araya getiren TEKNOFEST İzmir, coşkuyu ve heyecanı yine göklere taşıyor.

TEKNOFEST İzmir’de yer alan tanıtım ve etkinlik stantlarına gençler yoğun ilgi gösteriyor.

DHMİ’NİN YERLİ VE MİLLÎ SİSTEMLERİ FESTİVALDE SERGİLENİYOR

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı çatısı altında PTT, SHGM, TCDD, TCDD Taşımacılık, TCDD Teknik ile birlikte açılan stantta sergilenen DHMİ'nin yerli ve millî projeleri büyük ilgi gördü. Yüzlerce katılımcı DHMİ’nin geliştirdiği proje ve sistemleri yakından görme imkânı buldu.

DHMİ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Hüseyin Keskin, sosyal medya hesabından (@dhmihkeskin) festivalin yoğun katılımla başladığını belirttiği şu paylaşımda bulundu:

“Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali #TEKNOFEST; bu kez İzmir’de #TEKNOFEST gençliğinin yoğun katılımıyla başladı.

DHMİ olarak geliştirdiğimiz yerli ve milli projelerimizle #TEKNOFEST İzmir’de yerimizi aldık.”

GENÇLER HAVA TRAFİK KONTROLÜ DENEYİMİNİ DHMİ STANDINDA YAŞIYOR

DHMİ’nin geliştirdiği proje ve sistemlerin yoğun ilgi gördüğü stantta gençler, yerli ve millî Ar-Ge çözümlerinden atcTRsim’in sanal gerçekliğe uyarlanmış sistemi ile kendilerini kulede gibi hissederek hava trafik kontrolünü eğlenceli şekilde deneyimliyor.

Yerli ve millî proje ve sistemlerin ülkemizin refahı ve ekonomisine sunduğu büyük katkının bilinciyle tamamen kendi imkânlarıyla geliştirdiği proje ve sistemlerle dışa bağımlılığın azaltılmasında önemli payı bulunan DHMİ’nin TEKNOFEST’TE sergilediği sistem ve projeler ise şunlar:

ÇOK AMAÇLI RADAR EKRANI (ÇARE)

Hava Trafik Yönetimi (Air Traffic Management-ATM) Ar-Ge çalışmaları kapsamında yerli ve millî üretim olan Çok Amaçlı Radar Ekranı (ÇARE) stanttaki yerini aldı. ÇARE Sistemi, Hava trafik kontrol yönetim kabiliyeti çerçevesinde gerçek zamanlı uçuş verilerini harita üzerinde sergileyen insan-makine ara yüzü uygulaması. Kullanıcı dostu olması, hava trafik kontrolörlerinin hava trafiğini etkin bir biçimde yönetmesine ve hava trafik emniyetinin en üst düzeyde sürdürülmesine imkân tanıma özelliğine sahip. ÇARE ülkemizde 40’tan fazla havalimanında hizmet veriyor. Ayrıca Azerbaycan’a ihracatı gerçekleştirilen ÇARE sistemi, Bakü Haydar Aliyev, Gence ve Fuzuli Havalimanlarında Mayıs ayından itibarıyla hizmet vermeye başladı.

MİLLÎ GÖZETİM RADARI (MGR)

Kurulumu Gaziantep Havalimanı’na yapılmış, sivil havacılık alanında kullanılacak olan Türkiye'nin ilk yerli radar sistemi Millî Gözetim Radarı (MGR) olan radar sisteminin saha kabul çalışmaları tamamlandı. Ülkemizin ilk yerli ve millî PSR (Primary Surveillance Radar) sistemi olma özelliğini taşıyan Millî Gözetim Radarı (MGR), DHMİ ve TÜBİTAK iş birliği ile tamamen yerli ve millî imkânlarla geliştirildi. Söz konusu sistem hava trafik kontrol hizmetlerinde kullanılacak.

HAVA TRAFİK KONTROLÖRÜ EĞİTİM SİMÜLATÖRÜ (atcTRsim)

Hava Trafik Kontrolörü Eğitim Simülatörü ’nün yazılımı tamamen yerli ve millî imkânlarla geliştirildi. Simülatörde; meydan kontrol, yaklaşma ve yol kontrol temel eğitimleri başta olmak üzere her düzeyde hava trafik kontrol eğitimleri veriliyor. Simülatör, başlangıç seviyesinden ileri seviye eğitime kadar tüm eğitim gereksinimlerini karşılıyor. EUROCONTROL, ICAO kurallarına ve uluslararası standartlara uygun.

ELEKTRONİK UÇUŞ StTRİBİ (EFS) SSİTEMİ

Kule ve yaklaşma pozisyonlarında kağıt strip kullanımını kaldıran elektronik strip yönetim aracı EFS uygulaması, kullanıcı dostu bir arayüze sahip. EFS; küçük, orta ve büyük havalimanları için kolaylıkla konfigüre edilebilir özellikte.

AIS PORTAL UYGULAMASI

DHMİ AIS PORTAL uygulaması, NOTAM servisi Avrupa Havacılık Bilgi Veri Tabanı (EAD) sistemi ile entegredir. Türkiye ve tüm dünya ülkelerinin güncel NOTAM bilgilerini anlık olarak havacılık sektörünün kullanımına sunuyor. Çoklu dil desteği sunan sistem, kullanıcı dostu ara yüze (web tabanlı) sahip ve sezonluk uçuş kayıtları oluşturulabiliyor. Reklam, tanıtım ve bilgilendirme, video, resim ve slaytlarının gösterilmesine imkân veriyor. Ayrıca uçuş bilgi monitörlerinin tümünün sistem üzerinden izlenebilmesini sağlayabiliyor.

UÇUŞ İZLE UYGULAMASI

Uçuş İzle uygulamasına, Uçuş Rehberim mobil uygulamasıyla entegre bir şekilde veya bağımsız olarak tarayıcı üzerinden erişilebiliyor. Türkiye hava sahasındaki ticari ve transit uçuşların tamamını harita üzerinden canlı göstererek, kullanıcıların havada canlı uçuş takibi ve uçuş hakkındaki tüm bilgileri detaylı biçimde edilebilmelerini sağlıyor.

AFET ACİL DURUM YÖNETİM BİLGİ SİSTEMİ

Afet Acil Durum Yönetim Bilgi Sistemi; afet ve acil durum öncesinde, esnasında ve sonrasında DHMİ afet ve acil durum yönetimi faaliyetlerinin etkin bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlayan bir sistem. Kuruluşumuz bünyesinde yürütülen faaliyetlerin ulusal ve uluslararası normlara uygunluğunu kolaylaştırıp, DHMİ’nin afet ve acil durum yönetimi konusundaki kurumsal yetkinliğini yükselten bir uygulama.

VOICE ATIS SİSTEMİ

Voice Atis Sistemi ile havalimanlarına ait güncel bilgiler, telsiz vasıtası ile 7/24 esasına göre belirli aralıklarla otomatik olarak uçaklara iletiliyor.

DIGITAL ATIS SİSTEMİ

Digital Atis Sistemi ile havalimanları hakkında güncel bilgiler Data Link vasıtası ile dünyanın herhangi bir yerindeki uçağa iletilebiliyor.

EĞİTİM YÖNETİM SİSTEMİ (EYS)

DHMİ Eğitim Yönetim Sistemi’nin kaynak kodları ve alt yapısı tamamen DHMİ bünyesinde geliştirildi. Sistem, video eğitimler yapılabilmesini, düzenlenen çevrim içi eğitimlerin sistem kayıtlarının alınabilmesini ve eğitimlere ait ayrıntılı raporlar oluşturulabilmesini imkân sağlıyor.

Cumhuriyet'in 100. yılında festivalin üçüncü durağı İzmir olan festival, 1 Ekim'e kadar İzmir Çiğli Havalimanı’nda meraklılarını bekliyor.

App img

DHMİ Mobil Uygulaması

DHMİ Mobil uygulamasını ÜCRETSİZ İndirin

  • HABERLER VE
    DUYURULAR
  • İHALE İLANLARI
  • DHMİ TV
  • PROJELER
  • İLETİŞİM
  • ÇEK GÖNDER