Oturum Aç

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü

88 Logo
red Logo
25.03.2022
Yazı Boyutu
A

TOKAT YENİ HAVALİMANI CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN TEŞRİFLERİYLE AÇILDITokat Yeni Havalimanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle açıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Tokat Yeni Havalimanı ile dev hizmet ve eserler zincirine bir yenisini daha eklediklerine dikkati çekerek, yeni havalimanında yolcu kapasitesini 2 milyona çıkardıklarını söyledi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Tokat Yeni Havalimanı açılış töreninde konuştu; “18 Mart’ta açılışını gerçekleştirdiğimiz 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu’nun ardından bir hafta gibi kısa bir süre içinde Tokat Yeni Havalimanı’nı hizmete açmanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak, ürettiğimiz her proje; milletimizin, konforunun, yaşam kalitesinin artması, yeni istihdam olanaklarına kavuşması ve ülkemizin bütünsel kalkınması içindir. Milletimizin desteği ile hayata geçirdiğimiz yatırımlarımız ve planlamalarımızla, hedeflerimizi bir bir gerçekleştiriyoruz. Türkiye’mizi Orta Koridor’da dünyanın en büyük gücüne dönüştürmek için var gücümüzle çalışıyoruz” dedi.

BİRİLERİ SADECE KONUŞMAYI SÜRDÜRÜRKEN, BİZLER GELECEĞİN TÜRKİYE’SİNİ İNŞA EDİYORUZ

Yatırım, üretim, ihracat ve istihdam temelinde Türkiye’yi büyütmek, 2053 ve 2071 hedeflerine taşımak için gerekli adımları büyük bir kararlılıkla atmaya devam ettiklerini kaydeden Karaismailoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Kimi bir buçuk asır, kimi yarım asır, kimi 20 hükümet eskitmiş, gündemde kalan projeleri tek tek hizmete aldık. Marmaray, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, Avrasya Tüneli, Çamlıca Kulesi, İstanbul Havalimanı, Filyos Limanı, Yüksek Hızlı Tren Hatları, İzmir-İstanbul, Ankara-Niğde ve Kuzey Marmara Otoyolları ve son olarak 1915 Çanakkale Köprüsü gibi nice dev ulaştırma projelerini başarıyla tamamlayarak milletimizin hizmetine sunduk. Birileri her zamanki gibi sadece konuşmayı sürdürürken, bizler hizmet üretmeye, milletimizle kol kola geleceğin Türkiye’sini inşa etmeye devam ediyoruz. Türkiye’nin 80 yılda kat etmediği yolun katbekat fazlasını 20 yılda kat ettik. Türkiye’nin yıllardır süren altyapı problemini büyük ölçüde çözdük. Ülkemizi; Asya, Avrupa, Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Kafkaslar ve Kuzey Karadeniz ülkeleri arasında ulaşımın her modunda uluslararası bir koridora dönüştürdük.”

TOKAT YENİ HAVALİMANI İLE DEV HİZMET VE ESERLER ZİNCİRİNE BİR YENİSİNİ DAHA EKLEDİK

Bugün Tokat Yeni Havalimanı ile bu dev hizmet ve eserler zincirine bir yenisini daha eklediklerini vurgulayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, Tokat Yeni Havalimanı’nı Türkiye’ye kazandırdıklarını söyledi. Havacılık sektöründe altın bir devir yaşandığını dile getiren Karaismailoğlu, yürütülen hava ulaşım politikaları ve faaliyetleriyle, dünyada en hızlı gelişim gösteren ülkelerden biri haline gelindiğine işaret etti. Çukurova, Bayburt-Gümüşhane, Rize-Artvin ve Yozgat Havalimanlarına da hızla devam ettiklerini aktaran Karaismailoğlu, “Dünyada ulaşamayacağımız yer kalmayacak dedik ve bu hedefimizi de büyük oranda gerçekleştirdik. Bugün ülkemiz, havacılıkta dünyanın en büyük küresel transit merkezlerinden birine dönüştü. En büyük ve önemli havacılık yatırımımız olan İstanbul Havalimanı ağırladığı 36 milyondan fazla yolcu ile 2021 yılında Avrupa’nın en yoğun havalimanı oldu” diye konuştu. 

YOLCU KAPASİTESİNİ 2 MİLYON YOLCUYA ÇIKARDIK

“Tokat Yeni Havalimanı da atılan tohumların meyvelerinden bir tanesidir” diyen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, havalimanı hakkında şu bilgileri verdi:

“Toplam yatırım maliyeti 1 milyar 200 milyon Lira olan yeni havalimanımızla; yolcu kapasitesini 2 milyon yolcuya çıkardık. 16 bin 200 metrekare büyüklüğünde, estetik mimarisi ile modern bir terminal binası inşa ettik. Check-in salonu büyüklüğünü 1520 metrekareye yükselttik. Check-in banko sayısını 12’ye yükselttik. Apron alanını 458 bin metrekarenin üstüne çıkardık. Uçak park alanı kapasitesini 5’i yolcu, 2’si de kargo olmak üzere 7’ye yükselttik. Havalimanımıza gelen ziyaretçilerimiz için ayrılan araç otopark kapasitesini ise 60 araçtan 633 araca çıkardık. Pist uzunluğunu 2700 x 45 metreye yükselterek daha büyük uçakların iniş yapabileceği bir zemine dönüştürdük. Tokat’a dört başı mamur hiçbir eksiği olmayan modern bir havalimanı inşa ettik.”

 

App img

DHMİ Mobil Uygulaması

DHMİ Mobil uygulamasını ÜCRETSİZ İndirin

  • HABERLER VE
    DUYURULAR
  • İHALE İLANLARI
  • DHMİ TV
  • PROJELER
  • İLETİŞİM
  • ÇEK GÖNDER