Oturum Aç

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü

100 Logo TY Logo
red Logo
Görme Engelliler Sayfası
28.08.2023
Yazı Boyutu
A

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANLIĞININ TEKNOLOJİK ÜRÜNLERİ TEKNOFEST’TE...Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, 30 Ağustos-3 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan Türkiye'nin en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST’e bakanlık bünyesinde bulunan Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ), Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), PTT, Devlet Demiryolları ve Bilgi Teknolojileri Kurumu’nun (BTK) açacakları stantlarla yeni ürün tanıtımlarını yapacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, TEKNOFEST'in millî teknolojinin geliştirilmesinde kritik bir rol oynadığını vurguladı. Ulaştırma Bakanlığı bünyesindeki DHMİ, SHGM, PTT, TCDD ve BTK’nın da yeni ürünlerinin tanıtımı için stand açacağını ifade eden Bakan Uraloğlu, “TEKNOFEST, teknoloji yarışmaları, hava gösterileri, konserler, çeşitli konularda gerçekleştirilen söyleşi ve etkinlikler gibi birçok faaliyete ev sahipliği yaparak teknolojiye olan ilgiyi artırmayı başarmıştır. Türkiye’nin teknoloji üreten ve geliştiren bir topluma dönüşmesi konusunda farkındalık oluşturmuş, yüz binlerce gencin hayallerini gerçekleştirmesi için TEKNOFEST kapsamında çeşitli disiplin ve kategorilerde teknoloji yarışmaları düzenleyerek gençlerin ufkunu açıyor” diye konuştu.

TÜRKSAT'TAN MODEL UYDU YARIŞMASI

TEKNOFEST Teknoloji yarışmaları kapsamında Model Uydu Yarışması düzenleyecek. Model Uydu Yarışması, mühendislik alanında lisans ve yüksek lisans eğitimi alan öğrencilere teorik bilgiyi pratiğe dönüştürme fırsatı ve disiplinler arası çalışma becerisi edindirmeyi amaçlıyor.

PTT'NİN ELEKTRİKLİ ARAÇLARI

Kamuda ilk kez hafif yük taşımacılığında kullanılacak olan elektrikli Panelvan PTT standında sergilenecek.

HIZLI TREN VE DOĞU EKSPRESİ SİMÜLASYONU

VR Gözlük sergilenecek. Doğu Ekspresi ve Hızlı Tren yolculuğunu simülasyon yöntemiyle geçtiği yerleri sanki içindeymiş gibi izleme imkânı sunuyor.

SANAL GERÇEKLİK İLE BALON DENEYİMİ

Sanal gerçeklik teknolojisi kullanılarak yeni hazırlamış olduğu “Balon Uçuş Simülasyonu”  ziyaretçilerin beğenisine sunulacak.

DHMİ’NİN YERLİ VE MİLLΠSİSTEMLERİ FESTİVALDE SERGİLENECEK

Türkiye’yi küresel havacılığın merkezi haline getiren DHMİ, yerli ve millî proje ve sistemlerin ülkemizin refahı ve ekonomisine sunduğu büyük katkının bilinciyle, tamamen kendi imkânlarıyla geliştirdiği proje ve sistemlerle dışa bağımlılığı azaltıyor.

TEKNOFEST’TE DHMİ’nin sergileyeceği sistem ve projeler şunlar:

ÇOK AMAÇLI RADAR EKRANI (ÇARE)

Hava Trafik Yönetimi (Air Traffic Management-ATM) Ar-Ge çalışmaları kapsamında yerli ve milli üretim olan Çok Amaçlı Radar Ekranı (ÇARE) stanttaki yerini alacak. ÇARE Sistemi, Hava trafik kontrol yönetim kabiliyeti çerçevesinde gerçek zamanlı uçuş verilerini harita üzerinde sergileyen insan-makine ara yüzü uygulaması. Kullanıcı dostu olması, hava trafik kontrolörlerinin hava trafiğini etkin bir biçimde yönetmesine ve hava trafik emniyetinin en üst düzeyde sürdürülmesine imkân tanıma özelliğine sahip. ÇARE ülkemizde 40’tan fazla havalimanında hizmet veriyor. Ayrıca Azerbaycan’a ihracatı gerçekleştirilen ÇARE sistemi, Bakü Haydar Aliyev, Gence ve Fuzuli Havalimanlarında mayıs ayı itibarıyla hizmet vermeye başladı.

MİLLÎ GÖZETİM RADARI (MGR)

Kurulumu Gaziantep Havalimanı’na yapılmış, sivil havacılık alanında kullanılacak olan Türkiye'nin ilk yerli radar sistemi Millî Gözetim Radarı (MGR) olan radar sisteminin saha kabul çalışmaları tamamlandı. Ülkemizin ilk yerli ve millî PSR (Primary Surveillance Radar) sistemi olma özelliğini taşıyan Millî Gözetim Radarı (MGR), DHMİ ve TÜBİTAK iş birliği ile tamamen yerli ve millî imkânlarla geliştirildi. Söz konusu sistem hava trafik kontrol hizmetlerinde kullanılacak.

HAVA TRAFİK KONTROLÖRÜ EĞİTİM SİMÜLATÖRÜ (atcTRsim)

Hava Trafik Kontrolörü Eğitim Simülatörü’nün yazılımı tamamen yerli ve millî imkânlarla geliştirildi. Simülatörde; meydan kontrol, yaklaşma ve yol kontrol temel eğitimleri başta olmak üzere her düzeyde hava trafik kontrol eğitimleri veriliyor. Simülatör, başlangıç seviyesinden ileri seviye eğitime kadar tüm eğitim gereksinimlerini karşılıyor. EUROCONTROL, ICAO kurallarına ve uluslararası standartlara uygun.

ELEKTRONİK UÇUŞ STRİBİ (EFS) SİSTEMİ

Kule ve yaklaşma pozisyonlarında kağıt strip kullanımını kaldıran elektronik strip yönetim aracı EFS uygulaması, kullanıcı dostu bir arayüze sahip. EFS; küçük, orta ve büyük havalimanları için kolaylıkla konfigüre edilebilir özellikte.

AIS PORTAL UYGULAMASI

DHMİ AIS PORTAL uygulaması, NOTAM servisi Avrupa Havacılık Bilgi Veri Tabanı (EAD) sistemi ile entegredir. Türkiye ve tüm dünya ülkelerinin güncel NOTAM bilgilerini anlık olarak havacılık sektörünün kullanımına sunuyor. Çoklu dil desteği sunan sistem, kullanıcı dostu ara yüze (web tabanlı) sahip ve sezonluk uçuş kayıtları oluşturulabiliyor. Reklam, tanıtım ve bilgilendirme, video, resim ve slaytlarının gösterilmesine imkân veriyor. Ayrıca uçuş bilgi monitörlerinin tümünün sistem üzerinden izlenebilmesini sağlayabiliyor.

UÇUŞ İZLE UYGULAMASI

Uçuş İzle uygulamasına, Uçuş Rehberim mobil uygulamasıyla entegre bir şekilde veya bağımsız olarak tarayıcı üzerinden erişilebiliyor. Türkiye hava sahasındaki ticari ve transit uçuşların tamamını harita üzerinden canlı göstererek, kullanıcıların havada canlı uçuş takibi ve uçuş hakkındaki tüm bilgileri detaylı biçimde edilebilmelerini sağlıyor.

AFET ACİL DURUM YÖNETİM BİLGİ SİSTEMİ

Afet Acil Durum Yönetim Bilgi Sistemi; afet ve acil durum öncesinde, esnasında ve sonrasında DHMİ afet ve acil durum yönetimi faaliyetlerinin etkin bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlayan bir sistem. Kuruluşumuz bünyesinde yürütülen faaliyetlerin ulusal ve uluslararası normlara uygunluğunu kolaylaştırıp, DHMİ’nin afet ve acil durum yönetimi konusundaki kurumsal yetkinliğini yükselten bir uygulama.

VOICE ATIS SİSTEMİ

Voice Atis Sistemi ile havalimanlarına ait güncel bilgiler, telsiz vasıtası ile 7/24 esasına göre belirli aralıklarla otomatik olarak uçaklara iletiliyor.

DIGITAL ATIS SİSTEMİ

Digital Atis Sistemi ile havalimanları hakkında güncel bilgiler Data Link vasıtası ile dünyanın herhangi bir yerindeki uçağa iletilebiliyor.

EĞİTİM YÖNETİM SİSTEMİ (EYS)

DHMİ Eğitim Yönetim Sistemi’nin kaynak kodları ve alt yapısı tamamen DHMİ bünyesinde geliştirildi. Sistem, video eğitimler yapılabilmesini, düzenlenen çevrim içi eğitimlerin sistem kayıtlarının alınabilmesini ve eğitimlere ait ayrıntılı raporlar oluşturulabilmesini imkân sağlıyor.

3. AYAK İZMİR ÇİĞLİ HAVALİMANI'NDA YAPILACAK

TEKNOFEST, 2018 yılında ilk kez düzenlenmiş ve büyük bir ilgi görmüştü. 2023 yılında üç farklı şehirde gerçekleştirilmesi planlanan festivalin ilk ayağı, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda 27 Nisan-01 Mayıs 2023 tarihleri arasında düzenlendi. DHMİ, SHGM, PTT, TCDD, TCDD Teknik ve BTK gibi kurumlar, ürün ve hizmetlerini tanıtarak büyük beğeni toplamıştı. TEKNOFEST'in üçüncü ayağı ise 27 Eylül-01 Ekim 2023 tarihleri arasında İzmir Çiğli Havalimanı'nda düzenlenecek.

App img

DHMİ Mobil Uygulaması

DHMİ Mobil uygulamasını ÜCRETSİZ İndirin

  • HABERLER VE
    DUYURULAR
  • İHALE İLANLARI
  • DHMİ TV
  • PROJELER
  • İLETİŞİM
  • ÇEK GÖNDER