Oturum Aç

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü

88 Logo
red Logo
17.10.2020
Yazı Boyutu
A

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI ADİL KARAİSMAİLOĞLU: 5 YENİ HAVALİMANI PROJEMİZ TAMAMLANDIĞINDA HAVADAKİ GÜCÜMÜZ DAHA DA ARTACAKUlaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Elazığ temasları kapsamında önemli açıklamalarda bulundu. 2003 yılında hizmete açılan Elazığ Havalimanı’nda yolcu sayısının 1milyonu geçtiğini kaydeden Karaismailoğlu, "Hava yollarımız bizim için her daim stratejik bir alan olacaktır. Önemli yatırımlar yaparak 2003'te 26 olan aktif havalimanı sayımızı son 18 yılda 56'ya çıkarmamız da bunun bir göstergesi. Yapımı devam eden 5 yeni havalimanı projemiz tamamlandığında havadaki gücümüz daha da artacaktır." dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismaioğlu bir dizi temaslarda bulunmak üzere bugün beraberinde Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu ile Elazığ'a gitti. Elazığ Havalimanı’nda devam eden 2. Pist çalışmalarıyla ilgili incelemelerde bulunan Bakan Karaismailoğlu, yetkililerden bilgi aldı.

Havalimanı’nda önemli açıklamalarda bulunan Adil Karaismailoğlu, kadim medeniyetlerin şehri Elazığ'da bulunmaktan Elazığlılar ile bir araya gelmekten duyduğu mutluluğu ifade etti. Elazığ Havalimanı’ndaki gelişmelerle ilgili bilgilendirmelerde bulunan Bakan Karaismailoğlu, "Ülkemizin her noktasını çağa uygun bir ulaşım ve haberleşme altyapısına kavuşturmaya and içmiş bir Bakanlık olarak, projelerimizin niteliğini, gidişatını yakından gözlemleme olanağı buluyoruz" ifadelerini kullandı. Karaismailoğlu konuşmasına şu şekilde devam etti:

- "2003 yılında hizmete açılan Elazığ Havalimanında yıllık yolcu sayısı 1 milyonu geçti.’’

"2003 yılında hizmete açılan Elazığ Havalimanında yıllık yolcu sayısı 1 milyonu geçmiştir. Bu artışa cevap verecek ikinci bir pistin yapımına 2018 yılında başladık. İkinci pist projemizde yüzde 80'in üzerinde gerçekleşme görüyoruz. Yapımında sona yaklaştığımız ikinci pistimiz, 3 bin metre uzunluğunda, 45 metre genişliğinde inşa edilmektedir. Projede ayrıca, ilave apron ile bağlantı ve yüksek sürat taksi yolları, çevre yolları ve ilave işlerimiz sürüyor. İkinci pist çalışmalarımızda şimdiye kadar 550'ye 150 metre boyutlarındaki yeni ilave apronumuzu tamamladık. Askeri taksi yolları ile yüksek sürat taksi yollarının gövdelerini yaptık. Proje kapsamında ayrıca, ikinci pistin başlangıcındaki 300 metrelik bölümü ile, pist kaplama banketleri, taksi yolları ve 2 nolu ilave apronun yapımı devam ediyor. Havalimanında yürüttüğümüz bir diğer proje de Jandarma Havacılık Üssü ve Jandarma Tetkik İHA Birliği hizmet binası ve tesisleridir."

Çalışmaların özveri ile sürdürüldüğünü ifade eden Bakan Karaismailoğlu, "Elazığ Havalimanı ikinci pisti, ilave apron işlerimizi 2021 yılının haziran ayında tamamlayıp, inşallah halkımızın hizmetine açacağız. Projemiz tamamlandığında, havalimanımızın iniş-kalkış kapasitesi artacak, Elazığ Havalimanı bölgesinde ulaşım ve lojistik üssü haline gelecek’’ dedi.

-‘’ 2003'te 26 olan aktif havalimanı sayımızı son 18 yılda 56'ya çıkarttık’’

Hava yollarının Türkiye için her daim stratejik bir alan olacağını dile getiren Bakan Karaismailoğlu, önemli yatırımlar yaparak 2003’te 26 olan aktif havalimanı sayısını son 18 yılda 56’ya çıkarttıklarını bildirdi. Yapımı devam eden 5 yeni havalimanı projesinin tamamlandığında havadaki güçlerinin daha da artacağını vurgulayan Karaismialoğlu, inşa edilen havalimanlarının şehirlere ekonomik açıdan canlılık ve daha fazla yatırım ve istihdam sağladığına işaret etti.

Karaismailoğlu, Türkiye'nin büyük bir ekonomi olmasında havalimanlarının önemi unutulmaması gerektiğine  dikkat çekerek "Sayın Cumhurbaşkanımızın vizyonu ve geleceğe ilişkin hedefleri; bizleri, sadece hava yolları alanında değil tüm ulaşım ve altyapı projeleri alanında iddialı adımlar, dev projeler için her daim cesaretlendirmektedir. Bakanlık olarak, kendilerinin önderliğinde yapacağımız projeleri, atacağımız adımları ve ülkemize katmak istediklerimizi, "Milli Ulaşım ve Altyapı Politikaları" başlığı altında bir araya getiriyoruz" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olması yolunda ihtiyaçları tespit ettiklerini söyleyen Karaismailoğlu, ülkenin bütünsel kalkınmasına ulaşım ve haberleşme ile ne gibi katkılar sunabileceklerini belirlemeye çalıştıklarını aktardı. Karaismailoğlu, büyük hedefleri bulunduğunu belirterek sözlerine şu şekilde devam etti:

"Ülkemizi bölgesinde lojistik bir süper güç haline getirmek, memleketin her karış toprağını dünyayla bağlamak, çağa uygun, akıllı, dijitalleşmesini tamamlamış eksiksiz bir ulaşım ve haberleşme altyapısı kurmak hedeflerimiz. Zira, çağın gereklerine uygun bir ulaşım ve altyapı sistemi Türkiye'nin dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olabilmesi için çok önemli ve daha da önemlisi, güçlü bir milli ekonomi, milli bağımsızlığımızın en önemli dayanağı. Hedefimiz şanlı bayrağımız altında, mutlu, huzurlu, müreffeh bir geleceğe yürümek. Ülkemizi ulaşım ve haberleşmede çok daha iyi yerlere getirmek için 'Durmak yok, yola devam.' diyoruz."

Bakan Karaismailoğlu'na incelemelerinde Elazığ Valisi Erkaya Yırık, Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, AK Parti milletvekilleri Metin Bulut, Zülfü Demirbağ, Zülfü Tolga Ağar ve Sermin Balık da katıldı. 

App img

DHMİ Mobil Uygulaması

DHMİ Mobil uygulamasını ÜCRETSİZ İndirin

  • HABERLER VE
    DUYURULAR
  • İHALE İLANLARI
  • DHMİ TV
  • PROJELER
  • İLETİŞİM
  • ÇEK GÖNDER