Oturum Aç

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü

88 Logo
red Logo
20.06.2020
Yazı Boyutu
A

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI ADİL KARAİSMAİLOĞLU: “SEKTÖRDE ELDE ETTİĞİMİZ İLK RAKAMLAR NORMALLEŞMENİN OLUMLU SEYRİNİN GÖSTERGESİ”​​-İç hatta 941 bin, dış hatta 69 bin yolcu uçtu

-14 bin uçak iniş-kalkış gerçekleştirdi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, kontrollü normalleşme süreci ile birlikte başlatılan uçuşlarla iç hat uçuşlarında 940 bin 648 yolcu ve dış hat uçuşlarında ise 69 bin 489 yolcuya hizmet verildiğini açıkladı.

Karaismailoğlu, söz konusu dönemde toplam yolcu trafiğinin 1 milyon olarak gerçekleştiğini vurgularken, “Ülke olarak önemli bir süreci elbirliği geride bıraktığımıza inanıyorum. Hızlıca toparlandık ve rekorlara imza atıyoruz.” ifadesini kullandı.

Kontrollü normalleşme süreci ile birlikte 1 Haziran'da başlayan iç hat uçuşları ve ardından 11 Haziran itibarı ile kademeli olarak hayata geçirilen yurt dışı seferlerine ilişkin hava trafiği ile ilgili bilgi aktaran Karaismailoğlu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına yönelik alınan tüm önlemlerin büyük bir titizlikle uygulandığını anımsattı.

Bakan Karaismailoğlu, havalimanlarına 1-15 Haziran tarihleri arasında iniş-kalkış yapan uçak sayısının, iç hatlarda 10 bin 777, dış hatlarda ise 2 bin 904 olmak üzere toplamda 13 bin 681 olduğunu kaydetti.
 
Söz konusu tarihlerde Türkiye genelinde hizmet veren havalimanlarında iç hat yolcu trafiğinin 940 bin 648, dış hat yolcu trafiğinin ise 69 bin 489 olduğunu vurgulayan Karaismailoğlu, söz konusu dönemde toplam yolcu trafiğinin 1 milyon olarak gerçekleştiğini bildirdi.

- İniş-kalkış yapan uçak sayısı 14 bin oldu

Salgın nedeniyle hayatın her alanında olduğu gibi ulaşım modlarında da hayati önemi olan önemler alındığına işaret eden Bakan Karaismailoğlu, pandeminin ilk döneminde alınan tedbirlerin doğal bir sonucu olarak hava yolu trafiğinde yüksek oranda düşüşler yaşandığını belirtti. 

Karaismailoğlu, kontrollü normalleşme sürecinin başlaması ile beraber iç hat uçuşlarının ilkini salgın sertifikası verilen İstanbul Havalimanından Ankara Esenboğa Havalimanına 1 Haziran, dış hat uçuşlarını da 11 Haziran itibarıyla, bazı ülkeleri kapsayacak şekilde kademeli olarak yeniden başlattıklarını kaydederek, “İç hat uçuşlarının başlatıldığı 1 Haziran tarihinden 15 Haziran tarihine kadar Kovid-19 salgınına yönelik etkili önlemlerin büyük bir titizlikle uygulandığı havalimanlarına iniş-kalkış yapan uçak sayısı, iç hatlarda 10 bin 777, dış hatlarda ise 2 bin 904 olmak üzere toplamda 13 bin 681 oldu" diye konuştu.

15 Haziran tarihi itibari ile Türkiye genelinde hizmet veren havalimanlarında iç hat yolcu trafiğinin 940 bin 648, dış hat yolcu trafiğinin ise 69 bin 489 olduğunun altını çizen Bakan Karaismailoğlu, bu dönemde toplam yolcu trafiğinin 1 milyon 10 bin 137 kişi olarak gerçekleştiğini vurguladı.

-İstanbul Havalimanında 2 bin 898 uçak, 214 bin 622 yolcu trafiği 

İstanbul Havalimanında haziran ayının ilk 15 gününde iniş-kalkış yapan uçak trafiğinin iç hatlarda bin 739, dış hatlarda ise  bin 159 olmak üzere toplamda 2 bin 898 olduğunun da bilgisini veren Karaismailoğlu, yolcu trafiğinin de iç hatlarda 185 bin 495, dış hatlarda 29 bin 127 olmak üzere toplamda 214 bin 622 olarak gerçekleştiğini ifade etti.

-Antalya Havalimanından 526 uçak, 38 bine yakın yolcu

Bakan Karaismailoğlu, turizmin başkenti sayılan Antalya Havalimanında da, aynı dönemde iniş-kalkış yapan uçak trafiğinin iç hatlarda 444, dış hatlarda ise 82 olmak üzere toplamda 526 olduğunu ifade ederek,  "Yolcu trafiği iç hatlarda 34 bin 978, dış hatlarda 2 bin 847 olmak üzere toplamda 37 bin 825 olarak kayıtlara geçti” dedi.

Karaismailoğlu sözlerini şöyle tamamladı:

“Vatandaşlarımızın seyahat ederken içi rahat olsun. Tedbirlerimiz seyahatin her aşamasını kapsayacak şekilde uygulanmaya devam edecek. İzolasyon odaklı bu süreçte havalimanlarımızı kullanan ve kurallara uyan tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Cumhurbaşkanımız bu süreçte her alanda önemli planlamalara imza attı. Bizim projelerimize de büyük destekleri oldu. Türkiye olarak bu süreçte gösterdiğimiz başarı tüm dünya tarafından takdir edildi. Sektörde elde ettiğimiz ilk rakamlar normalleşme sürecinin olumlu seyrinin göstergesi. İnanıyorum ki aldığımız her önlem gelecek güzel günlerin habercisi olacak.”

App img

DHMİ Mobil Uygulaması

DHMİ Mobil uygulamasını ÜCRETSİZ İndirin

  • HABERLER VE
    DUYURULAR
  • İHALE İLANLARI
  • DHMİ TV
  • PROJELER
  • İLETİŞİM
  • ÇEK GÖNDER