Oturum Aç

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü

100 Logo TY Logo
red Logo
Görme Engelliler Sayfası
11.12.2020
Yazı Boyutu
A

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI KARAİSMAİLOĞLU : GELECEK YILLARIN ULAŞTIRMA VE İLETİŞİM HARİTASINI TASARLIYORUZBakanımız Karaismailoğlu, Eylül 2021'de 12'ncisi düzenlenecek Ulaştırma ve Haberleşme Şurası tanıtım programında konuştu

Karaismailoğlu, “Gelecek yılların ulaştırma ve iletişim haritasını tasarlayacağımız, açığa çıkmamış ihtiyaçların belirleneceği, ülkemizin ulaştırma ve altyapı politikalarına yön verecek Ulaştırma ve Haberleşme Şurası hazırlıklarına ivme kazandırıyoruz. Şura sonunda ‘Türkiye Ulaştırma Politika Belgesi’ ortaya çıkacak” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız tarafından Eylül 2021'de 12'ncisi düzenlenecek Ulaştırma ve Haberleşme Şurası'na dair ilk tanıtım bugün Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu tarafından İstanbul'da gerçekleştirildi. Karaismailoğlu, basına açıklamalarda bulundu. 

Atılımcı, inovatif ve planlı ulaştırma ve altyapı geleneğine sahip olan Türkiye’nin 18 yılda mühendislik açısından dünya ölçeğinde çok sayıda projeyi hayata geçirdiğine vurgu yapan Bakanımız Karaismailoğlu, Türksat 5A haberleşme uydumuzun bu ayın sonlarına doğru uzaya gönderileceğini anımsattı.

-“Gelecek yılların ulaştırma ve iletişim haritasını tasarlayacağız”

Yük, insan ve veri ulaştırmada değişen ihtiyaçlara ve dünya sathında kurulan yeni oyuna, planlı ve akılcı bir yaklaşım getirmek durumunda olunduğunu belirten Bakanımız Karaismailoğlu, Avrasya bölgesinin merkezinde, Yeni İpek Yolu’nun kalbinde yer alan ülkemizin ticaretin seyrini belirleyecek bölgesel bir ekonomik lider olmanın eşiğinde olduğunu kaydetti ve şu şekilde devam etti:

“Gelecek yılların ulaştırma ve iletişim haritasını tasarlayacağımız, açığa çıkmamış ihtiyaçların belirleneceği, ülkemizin ulaştırma ve altyapı politikalarına yön verecek Ulaştırma ve Haberleşme Şurası hazırlıklarına bugünden itibaren ivme kazandırıyoruz. Şura, Kamu, özel sektör, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ile yurt dışından sektöre yön veren kuruluşların üst düzey temsilcilerinin, kısaca sektörün tüm paydaşlarının bir araya gelmesine ve doğru adımların atılmasına vesile olacak.  Şûramız, Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Yerleşkesinde 6-7- 8 Ekim 2021 tarihlerinde 3 gün boyunca sürecek. Demiryolu, Haberleşme, Denizyolu, Havayolu ve Karayolu başlıkları altında Sektör Çalışma Grupları oluşturulacaktır.”

-“Şura sonunda ‘Türkiye Ulaştırma Politika Belgesi’ ortaya çıkacak”

Şûra’nın başlıca hedefleri; Türkiye’nin ulaştırma ve haberleşme sektörlerinde stratejik hedeflerinin belirlenmesine katkı sağlamak, sektörün dünyayla eş zamanlı gelişimine katkıda bulunmak, çözüm bekleyen hususlarla ilgili öneriler getirmek, Covid-19 sonrası küresel tedarik zincirlerinin yeni standartlarını belirlemek, ulusal ve uluslararası paydaşlarla aramızdaki iş birliğini güçlendirmek olarak belirlenmiştir.

- “Türkiye, haberleşme uydusunu üreten on ülke arasında yer alacak”

Türksat 5A haberleşme uydumuzun bu ayın sonlarına doğru uzaya gönderileceğini de anımsatan Bakanımız Karaismailoğlu; Türksat 5A, Türksat 5B ve Türksat 6A’nın devreye girmesiyle birlikte, 6 haberleşme uydumuzla uzayda çok daha güçlü olacağımıza vurgu yaptı. Karaismailoğlu, “Türksat 5B’nin uydu seviye testlerine başladık. 5A’yı da 2021 yılının ikinci çeyreğinde fırlatacağız. Türkiye’yi haberleşme uydusunu üreten on ülke arasında yer almasını sağlayacak. Türksat 6A’nın, TUSAŞ Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi’nde TÜRKSAT mühendislerimizin da katılımı ile üretim ve entegrasyonu sürüyor. 6A’yı da 2022 yılında uzaya göndereceğiz” dedi.

 

App img

DHMİ Mobil Uygulaması

DHMİ Mobil uygulamasını ÜCRETSİZ İndirin

  • HABERLER VE
    DUYURULAR
  • İHALE İLANLARI
  • DHMİ TV
  • PROJELER
  • İLETİŞİM
  • ÇEK GÖNDER