Oturum Aç

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü

88 Logo
red Logo
30.12.2022
Yazı Boyutu
A

KARDEŞ ÜLKE AZERBAYCAN HAVA SAHASINA YERLİ VE MİLLÎ ÇOK AMAÇLI RADAR SİSTEMİ (ÇARE)Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Türk mühendisler tarafından üretilen yerli ve millî çok amaçlı radar sistemi ÇARE’nin kardeş ülke Azerbaycan’da kullanılmaya başlanacağını duyurdu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) ve Azerbaycan Havayolları Hava Seyrüsefer İştiraki AZANS (Azeraeronavigation) arasında imzalanan protokol ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamada; “Bu protokol kapsamında fikri ve sınai mülkiyet hakları Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğüne ait olan ve tamamen Türk mühendislerimizce geliştirilen yerli ve millî Ar-Ge projelerinden ÇARE sisteminin satış sözleşmesini Azerbaycan ile imzaladık. İlk ürün satışımızı gerçekleştirdik” denildi.

İLK İHRACAT AZERBAYCAN’A

Sistemin devreye alınacağı meydanlarda öncelikli olarak mevcut sistemlere yazılım entegrasyonu çalışmalarının gerçekleştirileceği aktarılan açıklamaya, şöyle devam edildi:

“Entegrasyon faaliyetlerinin ardından donanımların kurulumları Bakü Haydar Aliyev Havalimanı başta olmak üzere üç ayrı hava trafik kontrol ünitesinde tamamlanacak. Kabul testlerinin gerçekleştirilmesinden sonra kullanıcılara ‘Kullanıcı Eğitimleri’, ‘Hava Sahası Tanımlama Eğitimi’ ve ‘Bakım Tutum Eğitimi’ verilecek. ÇARE sistemlerinin kurulum süreci yaklaşık 7 ay içerisinde bitmiş olacak. Ülkemiz, teknolojiyi tüketen değil, üreten ülke olma vizyonuna uygun olarak çalışmalarını yürütmeyi sürdürecek. Yerli ve millî imkânlarla geliştirdiğimiz her proje, havacılığımız ve ülkemize millî ekonomiye önemli katkılar sağlayamaya devam edecek.” 

TÜRK HAVA SAHASINDA 40’TAN FAZLA HAVA TRAFİK KONTROL ÜNİTESİNDE KULLANILIYOR

ÇARE sisteminin Türk Hava sahasında 40’tan fazla hava trafik kontrol ünitesinde hizmet verdiğinin altını çizilen açıklamada, “ÇARE, hava trafik kontrol yönetim kabiliyeti çerçevesinde gerçek zamanlı uçuş verilerini harita üzerinde sergileyen bir insan-makine ara yüzü uygulaması. ÇARE, kullanıcı dostu ara yüzü ile hava trafik kontrolörlerinin hava trafiğini etkin bir biçimde yönetmesine imkân tanımanın yanında hava trafik emniyetinin en üst düzeyde sürdürülmesini sağlıyor. Tüm projelerimizde yerli üretim ve mühendislik imkânlarımızı kullanmaya önem veriyoruz. Bugün teknoloji açısından, mühendislik ihraç eden ülke haline geldik. Bu yaptığımız işlerde kazandığımız bilgi, beceri ve tecrübe sayesinde oldu. ÇARE’de bunun en güzel örneği” ifadeleri kullanıldı.

ÇARE SİSTEMİ NEDİR?

Çok Amaçlı Radar Ekranı (ÇARE), son kullanıcı, yani hava trafik kontrolörlerine durumsal farkındalık sağlamak için çeşitli gözetim kaynaklarından belirli formatlarda gelen verilerle iki boyutlu haritalarda görüntüleme sağlayan bağımsız ve kullanımı kolay bir sistemdir.

ÇARE Sistemi birden fazla gözetim veri kaynakları ve bunların işlenmesi fonksiyonlarını destekler ayrıca tek veya seçilmiş birden fazla kaynak, ekranda gözlemlenebilir.

ÇARE Sistemi Kontrolör Çalışma Pozisyonları'nı içerir. Bu çalışma pozisyonları temel radar verisi olan trafik iz ve plotların sergilendiği, temel radar fonksiyonlarının gerçekleştirildiği, hava sahası bileşenlerinin gösterildiği, ek radar verilerinin gözlemlenebildiği bileşenlerdir.

App img

DHMİ Mobil Uygulaması

DHMİ Mobil uygulamasını ÜCRETSİZ İndirin

  • HABERLER VE
    DUYURULAR
  • İHALE İLANLARI
  • DHMİ TV
  • PROJELER
  • İLETİŞİM
  • ÇEK GÖNDER