Oturum Aç

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü

88 Logo
red Logo
5.06.2022
Yazı Boyutu
A

YOLCU VE ÇEVRE DOSTU PROJELERİN ÖNCÜSÜ DHMİ GELECEĞE NEFES OLMAYA DEVAM EDİYORDevlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, yolcu ve çevre dostu havalimanlarında çevrenin korunması, sürdürülebilir yaşam çevrelerinin oluşturulması, iklim değişikliği ile mücadele ve uyum konularında yoğun çalışmalar yürütüyor.

Kuruluşumuz tarafından 2019’da yürütülen ‘’Karbonsuz Havalimanı Projesi’’ ile havalimanında faaliyet gösteren kuruluşlarla birlikte; gelecek nesillere daha yaşanabilir bir çevre bırakmak için karbon salımı, hava kalitesi, gürültü, atık ve atık su yönetimi konularında sürdürülebilir havalimanı işletmeciliği amaçlanıyor. Kuruluşumuz küresel ısınma ve iklim değişikliğine karşı gerekli önlemleri kararlılıkla uygulamaya devam ediyor.

Bu yönde çalışmalar doğrultusunda, DHMİ tarafından işletilen 12 havalimanına Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI) tarafından yürütülen Havalimanı Karbon Akreditasyonu (ACA) Programı kapsamında 1. Seviye Sertifika verildi. 12 havalimanı ile başlayan süreç tüm havalimanlarına yaygınlaştırılarak sürdürülüyor.

“Sürdürülebilir Çevre, Sürdürülebilir Havacılık” ilkesini temel alan yönetim anlayışımız doğrultusunda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından başlatılan Sıfır Atık Projesine tüm havalimanlarımızca uyum çalışmaları sağlandı; 49 havalimanımıza Sıfır Atık Belgesi verildi.

Bunun yanı sıra, kuruluşumuzca Havalimanları ve Seyrüsefer İstasyonlarının ihtiyaç duyduğu elektrik enerjisinin çevre dostu yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanması amacıyla 5 havalimanımızda GES Tesisi tamamlanarak faaliyete geçirildi.  Tüm havalimanlarımızda da GES Tesislerinin yapım çalışmaları devam ediyor.

Kuruluşumuz ile TÜBİTAK MAM Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü arasında yürütülen çalışmalarla tüm havalimanlarında Stratejik Gürültü Haritaları hazırlandı. Stratejik Gürültü Haritaları sürekli olarak güncel tutuluyor ve gürültü azaltımına yönelik eylem planları çalışmaları sürdürülüyor. Ayrıca İklim Değişikliği Stratejilerinin Hazırlanması, Yüzeyde Toplanan De-icing Sıvılarının Geri Kazanımı gibi çevre dostu projelerimiz sürdürülüyor.

Bunların yanında, havalimanlarımızda kuruluşumuz hizmetlerinde kullanılmakta olan genel maksatlı araçların ilerleyen dönemlerde elektrikli araçlarla  değiştirilmesi ve yer hizmetleri tarafından kullanılan hizmet araçlarında elektrikli araç kullanımının yaygınlaştırılmasına yönelik çeşitli çalışmalar yürütülüyor. DHMİ'nin öncelikli hedefleri arasında yer alan enerji ve doğal kaynak tüketimini azaltma çabaları her alanda kendini gösteriyor.

Ayrıca, Tarım ve Orman Bakanlığınca Türkiye genelinde gerçekleştirilen Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında havalimanlarımızda her yıl binlerce fidanın toprakla buluşturuyor, DHMİ olarak geleceğe nefes olmaya devam ediyoruz.

App img

DHMİ Mobil Uygulaması

DHMİ Mobil uygulamasını ÜCRETSİZ İndirin

  • HABERLER VE
    DUYURULAR
  • İHALE İLANLARI
  • DHMİ TV
  • PROJELER
  • İLETİŞİM
  • ÇEK GÖNDER