Oturum Aç

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü

Havacılık Eğitim Daire Başkanlığı

88 Logo
red Logo
444 34 64

Hakkımızda

Yazı Boyutu
A

          Türk Hava Sahasının düzenlenmesi ve kontrolü ile havalimanı işletme faaliyetlerini gerçekleştiren Devlet Hava Meydanları İşletmesi 1933 yılında kurulmuş ve günümüze kadar değişik statülerde havacılık alanında hizmet üretmeye devam etmektedir.

          Belirli bir süre Eğitim ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı çatısı altında yürütülen eğitim hizmetleri, söz konusu başkanlığın Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığına dönüşmesiyle birlikte İnsan Kaynakları Dairesi Başkanlığına bağlı Eğitim Şube Müdürlüğünce gerçekleştirilmeye başlanmıştır.

          Ancak son yıllarda tüm dünyada ve ülkemizde insan kaynağına yapılan yatırımın bir organizasyon için en değerli yatırım olduğu, dolayısıyla faaliyet alanı ne olursa olsun hizmette kalitenin artırılmasının en önemli bileşenlerinden birinin eğitimli personel olduğunun anlaşılmasıyla beraber, eğitimin kurumsal hayattaki önemi ve profesyonelce yapılmasının gerekliliği kaçınılmaz olarak ortaya çıkmıştır.

          Devlet Hava Meydanları İşletmesi; yapısı, görevleri ve misyonu gereği eğitim ile adı yan yana anılan bir kuruluştur. Hatta açılan kurslara ve eğitimlere bakıldığında DHMİ için bir eğitim kuruluşu denilmesi yanlış olmaz. Kuruluşa ataması yapılan her personel mutlaka uzun veya kısa bir eğitime tabi tutulmakta, sertifikalandırılmakta veya lisanslandırılmaktadır. Bu kadar çok eğitimin verildiği bir kuruluşta bilimsel kimlik ve kişilik oluşturmak havacılık sektörüne yön verme misyonunu daha da güçlendirmek, eğitimleri tek elden yönetmek, uzman eğitmenler yetiştirmek adına DHMİ Akademisi kurmanın önemli bir adım olacağı görüşünden yola çıkılarak bir eğitim akademisi kurma çalışmalarına başlanmıştır.

          Bu amaca yönelik olarak birçok adım atılmış ve ilk adım olarak Kuruluşun eğitim hizmetlerinin tek noktadan idare edilmesi için eşkilat yapısında gerekli düzenlemeler yapılarak Havacılık Eğitim Dairesi Başkanlığı kurulmuştur. Akabinde ise Kuruluşumuz eğitim faaliyetlerinin daha sistemli, etkin, verimli, bilimsel temellere dayanan yöntemlerle gerçekleştirilmesi ve Devlet Hava Meydanları İşletmesinin 84 yıllık bilgi birikimi ve tecrübesini bilimsel bir çatı altında toplayıp başta ülkemiz, bölgemiz ve dünya havacılığına katma değer kazandırmak için Havacılık Eğitim Dairesi Başkanlığına bağlı olan DHMİ Havacılık Akademisi 25.10.2017 tarihinde faaliyete geçmiştir.​

App img

DHMI Mobil Uygulaması

DHMI Mobil uygulamasını ÜCRETSİZ İndirin

  • HABERLER VE
    DUYURULAR
  • İHALE İLANLARI
  • PAT SAHA DURUMU
  • DHMI TV
  • PROJELER
  • İLETİŞİM
  • ÇEK GÖNDER