Oturum Aç

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü

SAMSUN ÇARŞAMBA HAVALİMANI

red Logo
444 34 64

Seyrüsefer Servisler

Yazı Boyutu
A

Seyrüsefer hizmetleri ATC (Yaklaşma ve Kule), AIM ve AFTN üniteleri tarafından yürütülmektedir.

ATC:

Samsun Çarşamba Hava Trafik Kontrol Ünitesi Meydan Referans Noktası (ARP) merkez olmak üzere  30 NM yarıçapında ve yerden yüksekliği uçuş seviyesi FL240 a kadar olan sahada manuel yaklaşma ve kule hizmeti vermektedir. 

1 ATC Sorumlusu ve 18 Hava Trafik Kontrolörü olmak üzere toplam 20 Hava Trafik kontrolörü bulunmaktadır. Havaalanımız 24 saat hizmet verdiği için 4`lü nöbet sistemine göre çalışılmaktadır.

ILS/DME olarak tek pistten olmak üzere RNAV, VOR/DME, NDB/DME ve VOR/NDB yaklaşmaları yapılmaktadır. Ayrıca sisli ve kötü hava şartlarında uçakların emniyetli olarak yaklaşmasını sağlayan ILS/DME CATEGORY II yaklaşma sistemi mevcuttur. 

 

AIM (Aeronautical Information Management):

AIM`in görevi uluslararası hava seyrüseferinin güven, düzen ve verimliliğini arttırmak için gerekli bilgi akışını sağlamaktır.

AIM, uçuş planlarını kabul eder, permileri takip eder, kendisine ulaşan notam isteklerini kabul eder ve Esenboğa Notam ofisi ile temasa geçerek ilgili notamın yayınlanmasını sağlar. Bu notamları güncelleyerek saklar ve bu suretle ilgili uçuş personellerini ve pilotları notamlar hakkında uyararak bilgi verir. Yer hizmeti veren şirketlerin uçuşlarını da takip eder, gerekli yerlerde onları uyarır ve böylece ilgili uçuşların verimli, düzenli ve aksaksız bir şekilde gerçekleşmesini sağlar.

Diğer görevlerinden biri de herhangi bir Kaza-Kırım, S.O.S. veya Emergency durumunda Arama Kurtarma işlemlerini başlatarak ilgili otoritelere haber vermektir. AIM personeli bu hizmetleri, ATC, AFTN ve yer hizmeti veren şirketlerle koordineli bir şekilde çalışarak yerine getirir.

 

AFTN (Aeronautical Fixed Telecommunication Network):

ICAO`nun kurallarına uygun olarak AVITEK Sistemi aracılığıyla Havacılık Haberleşme Mesajlarının (Uçuş Planı, NOTAM, İniş-Kalkış, Gecikme, İptal ve Değişiklik vb.) takibini ve arşivlenmesini yapar.

App img

DHMI Mobil Uygulaması

DHMI Mobil uygulamasını ÜCRETSİZ İndirin

  • HABERLER VE
    DUYURULAR
  • İHALE İLANLARI
  • PAT SAHA DURUMU
  • DHMI TV
  • PROJELER
  • İLETİŞİM
  • ÇEK GÖNDER