Oturum Aç

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü

ELAZIĞ HAVALİMANI

red Logo
444 34 64

Karbonsuz Havalimanı

Yazı Boyutu
A

Havalimanımızda Karbonsuz Havalimanı Projesi 01.01.2020 tarihinde başlamıştır. Projeye uluslararası kimlik kazandırılması adına Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğümüzce belirlenecek pilot havalimanlarıyla Uluslararası Havalimanları Konseyi tarafından yürütülen Airport Carbon Accreditation (Havalimanı Karbon Akreditasyonu) programına başvuru yapılarak söz konusu hesaplama, doğrulama ve azaltım faaliyetlerine ek olarak piyasada yenilenebilir enerji kaynaklarının sahip olduğu sertifikaların alınması vasıtasıyla karbon emisyonları "offsetlenerek" karbonsuz havalimanı işletmeciliği sağlanacaktır.

Küresel ısınmaya sebep olan havalimanı kaynaklı karbon salınımlarının uluslararası standartlara uygun şekilde hesaplanarak doğrulama işlemi yapılmaktadır. 

Atık oluşumunu önleyecek tedbirler planlanmıştır.

Havalimanlarında sıfır atık prensibi doğrultusunda öncelikle atık oluşumunu önleyecek tedbirler alınmıştır. Oluşan atıkların kaynağında ayrı toplanması ve mümkün olabildiğince yüksek oranda geri dönüşüme gönderilebilmesinin, geri kalanların uygun şartlarda bertaraf edilmesi sağlanmaktadır.

Atık suların da çevre mevzuatı kapsamında havalimanımız atık su arıtma tesisinde arıtılarak alıcı ortama verilmektedir. Havalimanımızda kurulu atık su arıtma tesisinin de çevre izin ve lisansı kapsamında çıkış suyu analizleri periyodik olarak yapılmaktadır. Havalimanız gürültü haritalarının güncelliği takip edilmektedir. Havalimanız Gürültü Komitesince gürültü azaltımına yönelik önlemler alınmaktadır.

Kış aylarında buzlanmayı önleyici/giderici faaliyetlerle ortaya çıkan kimyasallar toprağa karışmadan, kurulu altyapıyla ayrı toplanarak bertaraf için gönderilmektedir.

Tüm bu işlemler gerçekleştirilirken Çevre Yönetim Sistemi kapsamında dokümante edilmiş, belirlenen periyotlarla yetkin personelce takip ve denetimi yapılarak sürekliliği sağlanmaktadır. Söz konusu çalışmalarla DHMİ Genel Müdürlüğü misyon ve vizyonu doğrultusunda bir yandan havalimanı işletmeciliği alanında dünyanın öncü kuruluşlarından biri olmak, diğer yandan da gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak ve sürdürülebilir havalimanı işletmeciliğini sağlamak adına çevreye ve insana duyarlı faaliyetler hedeflenmektedir.

​ 

App img

DHMİ Mobil Uygulaması

DHMİ Mobil uygulamasını ÜCRETSİZ İndirin

  • HABERLER VE
    DUYURULAR
  • İHALE İLANLARI
  • DHMİ TV
  • PROJELER
  • İLETİŞİM
  • ÇEK GÖNDER