Oturum Aç

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü

100 Logo TY Logo
red Logo
Görme Engelliler Sayfası
17.05.2024
Yazı Boyutu
A

KIRGIZİSTAN HAVA SEYRÜSEFER HİZMET SAĞLAYICISI KYRGYZAERONAVIGATSIA SOCEA'YA KATILDIKırgızistan Devlet Kuruluşu “Kyrgyzaeronavigatsia”, Bölgesel Hava Seyrüsefer Emniyeti Koordinasyon Platformuna (SOCEA) katıldı.

DHMİ Genel Müdürlüğünde düzenlenen ve katılım protokolünün imzalandığı toplantıya, SOCEA Başkanlığı'nı yürüten DHMİ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dr. Hüseyin Keskin, Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Yardımcısı Dr. Cengiz Paşaoğlu; SOCEA bünyesindeki Azerbaycan Azeraeronavigation Genel Müdürü Farhan Guliyev ve Özbekistan Uzaeronavigation Genel Müdür Yardımcısı Andrey Zaytsev ile Kırgızistan Kyrgyzaeronavigatsia Genel Müdürü Torokeldi Omurov ve kuruluşların operasyonel ve üst düzey yöneticileri katıldı.

Toplantıda, SOCEA Başkanlığı'nı yürüten DHMİ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dr. Hüseyin Keskin; Azerbaycan ile imzalanan iş birliği protokolüyle Avrupa ve Asya'yı kapsayan bölgesel bir hava seyrüsefer koordinasyon platformu oluşturmak amacıyla kurulan SOCEA'ya Özbekistan’ın katılımı ve akabinde Kırgızistan’ın da üyeliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ortak vizyonun önemini vurguladı.

SOCEA’nın, tarih ve kültürlerini paylaştığımız ülkelerle olan iş birliğini havacılık sektöründe de üst seviyeye taşımayı hedeflediğinin altını çizen Keskin “ülkelerimiz arasında var olan din, dil, kültür ve tarihi bağlardan aldığımız ilhamla başlattığımız iş birliğinin artarak devam edeceğine ve kısa sürede çok parlak başarılara imza atacağımıza inancım tamdır” dedi.

Kırgızistan’ın büyük yatırımlar, teknik ve altyapısal gelişmelerle bölgede önemli bir havacılık merkezi haline geldiğini belirten Keskin, Türkiye ve Kırgızistan arasında karşılıklı olarak yapılan uçuşların, ticari ve turistik ilişkilerin gelişmesine katkıda bulunduğunu ifade etti.

Keskin; Manas Havalimanı ile Kırgızistan’ın bölgede özellikle kargo taşımacılığı alanında kilit bir rol üstlendiğini vurgulayarak “Avrupa ile Çin arasındaki hava taşımacılığının yoğun durak noktalarından biri olan Kırgızistan’ın SOCEA üyeliği de bu minvalde büyük öneme sahiptir” şeklinde konuştu.

“Kırgızistan; Kyrgyzaeronavigatsia ile SOCEA’ya yeni bir güç, güçlü bir vizyon katacak; bu genç ve dinamik platformun gelişmesinde önemli bir rol oynayacak” diyen Keskin konuşmasının sonunda Kırgızistan’a teşekkür ederek bu üyeliğin hayırlı ve uğurlu olmasını temenni etti.

Kyrgyzaeronavigatsia Genel Müdürü Torokeldi Omurov ise yaptığı konuşmada bu katılımın, bölgesel hava seyrüseferinde emniyet ve verimliliğe yönelik kararlılıklarını gösterdiğini ifade etti.

DHMİ ve AZANS önderliğinde 18 Ağustos 2023’te kurulan SOCEA’ya Kyrgyzaeronavigatsia’nın üyeliği ile Avrupa ve Asya'da hava seyrüseferi hizmet sağlayıcıları (ANSP) arasındaki iş birliği yeni bir seviyeye taşınmış oldu. Genişleyen platform, bölgede uçuşların uyumlaştırılması ve hava seyrüseferinde teknik yeniliklerin teşvik edilmesine yönelik kararlılığını sürdürüyor.

Stratejik uyum ve hava trafik akışının etkin yönetimi için değerli bir forum olan toplantıda, Orta Asya ANSP'lerinin transit trafiği yönetme konusundaki çabaları ise övgüyle karşılandı.

App img

DHMİ Mobil Uygulaması

DHMİ Mobil uygulamasını ÜCRETSİZ İndirin

  • HABERLER VE
    DUYURULAR
  • İHALE İLANLARI
  • DHMİ TV
  • PROJELER
  • İLETİŞİM
  • ÇEK GÖNDER