Oturum Aç

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü

TRABZON HAVALİMANI

red Logo
444 34 64

Seyrüsefer Servisler

Yazı Boyutu
ASeyrüsefer hizmetleri ATC (Yaklaşma ve Kule) ve AIM üniteleri tarafından yürütülmektedir.

 

ATC:

Kontrol sahamız Meydan Referans Noktası (ARP) merkez olmak üzere  30 nm. yarıçaplı bir sahadır. Bu saha Trabzon Yaklaşma/Radar ve Kule Ünitesinin sorumluluğu altındadır. Saha içerisinde en yüksek uçuş seviyesi FL240 (24000 feettir). Havalimanımızda Yaklaşma/Radar Kontrol ve Kule Kontrol olarak iki sektörde hizmet verilmektedir.


Havalimanımız pistleri 11 ve 29 dur. Her iki tarafta da Aletli Yaklaşma kullanılmaktadır.

 

AIM (Aeronautical Information Management):

AIM`in görevi uluslararası hava seyrüseferinin güven, düzen ve verimliliğini arttırmak için gerekli bilgi akışını sağlamaktır.

 

AIM, uçuş planlarını kabul eder, permileri takip eder, kendisine ulaşan notam isteklerini kabul eder ve Esenboğa Notam ofisi ile temasa geçerek ilgili notamın yayınlanmasını sağlar. Bu notamları güncelleyerek saklar ve bu suretle ilgili uçuş personellerini ve pilotları notamlar hakkında uyararak bilgi verir. Yer hizmeti veren şirketlerin uçuşlarını da takip eder, gerekli yerlerde onları uyarır ve böylece ilgili uçuşların verimli, düzenli ve aksaksız bir şekilde gerçekleşmesini sağlar.

 

Diğer görevlerinden biri de herhangi bir Kaza-Kırım, S.O.S. veya Emergency durumunda Arama Kurtarma işlemlerini başlatarak ilgili otoritelere haber vermektir. AIM personeli bu hizmetleri,  ATC ve yer hizmeti veren şirketlerle koordineli bir şekilde çalışarak yerine getirir.

 

ICAO` nun kurallarına uygun olarak AVITEK Sistemi aracılığıyla Havacılık Haberleşme Mesajlarının (Uçuş Planı, NOTAM, İniş-Kalkış, Gecikme, İptal ve Değişiklik vb.) takibini ve arşivlenmesini yapar.

​ 

App img

DHMI Mobil Uygulaması

DHMI Mobil uygulamasını ÜCRETSİZ İndirin

  • HABERLER VE
    DUYURULAR
  • İHALE İLANLARI
  • PAT SAHA DURUMU
  • DHMI TV
  • PROJELER
  • İLETİŞİM
  • ÇEK GÖNDER