Oturum Aç

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü

MUĞLA MİLAS - BODRUM HAVALİMANI

red Logo
444 34 64

Şehir Tarihçesi

Yazı Boyutu
A

 BODRUM'UN TARİHÇESİ

Ünlü gezgin, tarihçi, filozof Herodot`a göre antik Halikarnas, Karya olarak anılan bölgede Doryalılar tarafından kurulmuştur. İ.Ö 6.yy`ın ortalarında, Halikarnas Pers hükümranlığı altına girmiş ama yerli asiler tarafından yönetilmiştir. Kraliçe I. Artemis`in babası Lygdamos, Yunanistan seferi sırasında Xerxes`i geri püskürtmüş ancak İ.Ö 480 yılında Salamis Deniz Savaşı`nda yenilmiştir. Bunun sonucu olarak Halikarnas, Atinalıların hakimiyeti altına girmiştir. i.Ö 3876`da imzalanan bir barış anlaşmasından sonra, Karya yeniden Perslerin kontrölüne geçmiştir ve Milas`ta yaşayan bir Karya hanedanının yönetimi altına verilmiştir. Pers sömürge yöneticisi sıfatı ile hüküm süren Hecatomanus`un Mausolus, Idrieus ve Pixodarus adında üç oğlu ve II. Artemis ve Ada adında iki kızı vardı. İ.Ö 353`te babasının ölümünden sonra Mausolus, Karya`nın başkentini Halikarnas`a taşıdı. Mausolos`un krallığı döneminde kent en refah dolu günlerini yaşamiştır. İ.Ö 353`te ölümü üzerine, kızkardeşi ve karısı II.Artemis kocası Mausoleum`un anısına dünyanın yedi harikasından biri olan bir anıt yaptırdı. Idrieus`un ölümüyle kızkardeşi ve karısı Ada, Pers`lerin yakın müttefiki olan Pixodarus`un O`nu Alinda`ya sürgüne yollamasına kadar hüküm sürdü. İ.Ö 334`te Ada tarafından yardım gören büyük iskender kenti ele geçirdi ve  yeniden yönetimi ele aldı. Halikarnas zaman içinde Romalıların, Bizansların, Selçuklu İmparatorluğu`nun, Menteşe Beyliği`nin ve I. Beyazıt yönetiminde Osmanlı İmparatorluğu`nun eline geçmiştir. 1404 yılında Halikarnas, şimdiki adı ile Bodrum, St. Peter Kalesi`ni inşa eden Rodos şövalyeleri tarafından ele geçirilmiştir. 1523 yılında Kanuni Sultan Süleyman şövelyeleri önce Bodrum`dan sonra Rodos`tan sürüp Osmanlı Hükümdarlığını başlatmıştır.

 MİLAS'IN TARİHÇESİ

Milas, Muğla şehrinin ikinci büyük kentidir. Bu beşbin yılık geçmişi olan kent Karia, Roma, Bizans, Selçuk Menteşe ve Osmanlılar gibi bir çok medeniyete şahitlik etmiştir.Eski Milas İ.Ö 6.yy`da Pers hükümdarlığı altındayken Karya`nın başkenti olmuştur. İ.Ö 5.yy`da İyon isyanı ve Pers savaşlarında yer alan kent İ.Ö 446 yılında Attica- Delos Deniz Konfederasyonu`na katılmıştır. Büyük İskender tarafından ele geçirilen bölgenin yönetiminden sorumlu olarak Karya kraliçesi, Ada, başa getirilmiştir. İ.Ö 143 yılından sonra Milas, Romalı idareciler tarfından yönetilen mahkemelerin karargahı olmuş ve Attalus III Bergama Krallığı`nı Roma`ya miras olarak verdiğinde, Roma Asya eyaletinin bir parçası haline gelmiştir. Bizans dönemi boyunca, Milas psikoposluk merkezi haline dönüşmüştür. 1071 Malazgirt Savaşı`nı takiben Selçuk Türkleri Anadolu`da yayılmıştır. Bölgede 1284`teki gerileme süresince başkenti Milas olan Menteşeoğulları Beyliği`nin kurucusu Menteşe Bey tarafından hüküm sürülmüştür. Başkent daha sonra savunma amaçlı olarak Beçin`in yüksek bölgelerine taşınmıştır. 1392 yılında Milas, Osmanlı egemenliğine girmiştir. Cumhuriyet`in ilanı ile Muğla ilinin ilçesi haline gelmiştir. Bölgede Latmos Heracleia, Alinda, Labranda, Euromos, Iasos, Bargylia gibi pek çok arkeolojik site vardır.

Günümüzde Milas 18.yy`dan bu yana bölgenin geleneği olan halılarıyla ünlüdür. Avrupa mimarisinden esinlenilmiş Macar evlerinin yanı sıra ahşap oymalı, kafes pencereli, küçük bahçeli geleneksel Türk evleri yöresel mimarinin örneklerini gözler önüne sermektedir.​
App img

DHMI Mobil Uygulaması

DHMI Mobil uygulamasını ÜCRETSİZ İndirin

  • HABERLER VE
    DUYURULAR
  • İHALE İLANLARI
  • DHMI TV
  • PROJELER
  • İLETİŞİM
  • ÇEK GÖNDER