Oturum Aç

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü

ORDU GİRESUN HAVALİMANI

red Logo
444 34 64

Seyrüsefer Servisler

Yazı Boyutu
A


Hava Seyrüsefer Hizmetleri; Hava Trafik Kontrol (ATC) (Radarsız Yaklaşma, Kule) ve AIM (Havacılık Bilgi Yönetimi) üniteleri tarafından yürütülmektedir.

ATC:

        Ordu-Giresun Havalimanı Hava Trafik Kontrol Ünitesi’nde, Meydan Referans Noktası (ARP) merkez olmak üzere  25 NM yarıçapında FL240 limitlerindeki hava sahasında, Radarsız Yaklaşma ve Kule Kontrol hizmetleri verilmekte olup; 9 kişilik kadrosu ile Hava Trafik Hizmeti verilmektedir.

        28 pisti için ILS/NDB/DME yaklaşması yapılmaktadır. 10 pisti için, “Only Localizer” yaklaşma kurulumu yapılmış, uçuş kontrolü beklemektedir. Havalimanımız için D-VOR kurulumu yapılmıştır. “ORI” NDB/DME istasyonu 24 saat hizmet vermektedir.

AIM 

AIM’in görevi Uluslararası Hava Seyrüseferinin güven, düzen ve verimliliğini artırmak için gerekli bilgi akışını sağlamaktır. AIM, uçuş plan bilgilerini format, içerik, izlenecek yol, saha, uçuş seviyesi ve iniş havaalanı  ve FPL dağıtım adresleri yönünden inceler, zamanında adresler ve AFTN devresi üzerinden gönderir.

Uçuş emniyet mesajlarının (DEP, ARR, DIV, CHG, CNL, DLA)  ilgili tüm adreslere zamanında dağıtımını ve takibini yapar. Birime ulaşan Uçak Tescil, Uçuş Açma/Kapama ve SHGM talimatlarını dosyalar, uçuşlarda dikkate alır.

Yayınlanacak NOTAM’a esas bilgileri bağlı bulunduğu FIR’dan sorumlu Esenboğa NOTAM Ofise  bildirir. Doğru ve tam olarak yayınlanıp yayınlanmadığını ve sonucunu takip eder, bunları dosyalar, pilot brifingi için hazır bulundurur.

SAR (Search and Resque ) harekatını gerektiren durumlarda tüm bilgileri bulunduğu FIR’dan sorumlu Esenboğa FIC birimindeki RCC’ye (Resque Co-ordination Center ) bildirir, alacağı talimata göre hareket eder.

        AIM personeli bu hizmetleri gerçekleştirirken ATC ve yer hizmeti veren şirketle koordineli olarak çalışır.​

App img

DHMI Mobil Uygulaması

DHMI Mobil uygulamasını ÜCRETSİZ İndirin

  • HABERLER VE
    DUYURULAR
  • İHALE İLANLARI
  • DHMI TV
  • PROJELER
  • İLETİŞİM
  • ÇEK GÖNDER