Oturum Aç

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü

ORDU GİRESUN HAVALİMANI

red Logo
444 34 64

Seyrüsefer Servisler

Yazı Boyutu
A


Hava Seyrüsefer Hizmetleri; Hava Trafik Kontrol (ATC) ve Havacılık Bilgi Yönetimi (AIM) üniteleri tarafından yürütülmektedir.
Hava Trafik Kontrol (ATC):
ATC’nin görevi ICAO, EUROCONTROL, SHGM ve DHMİ tarafından tüm dünyada standart olarak belirlenmiş kriterlere uygun olarak Hava Trafik Kontrol hizmeti vermektir. Bir uçuşun ilk motor çalıştırmasından, Push Back, taksi, kalkış, tırmanış, düz uçuş, alçalış, yaklaşma, iniş, park etme ve motor susturma safhalarında pilotlara iki yollu muhabere vasıtasıyla talimatlar vererek, uçuşların emniyetini ve düzenini Hava Trafik Kontrol birimi sağlamaktadır.
Ordu-Giresun Havalimanı Hava Trafik Kontrol Ünitesi sorumlu olduğu, Meydan Referans Noktası (ARP) merkez olmak üzere yatayda 25 NM yarıçaplı, dikeyde 24.000 feet yüksekliğe kadar olan limitlerindeki TMA(Terminal Sahası) sahasında, Radarsız Yaklaşma ve Meydan Kontrol hizmetleri vermekte olup; 16 kişilik kadrosu ile 24 saat Hava Trafik Hizmeti vermektedir.
Havalimanımıza iniş-kalkış yapan yolculu veya yolcusuz tüm Tarifeli, Tarifesiz, Devlet, VIP, Askeri, Eğitim, Genel Havacılık, Hava Ambulans vb uçuşlara emniyetli ve düzenli bir hava trafik akışı sağlayarak hizmet vermektedir. Ayrıca meydanımıza iniş-kalkış yapmayan fakat sorumlu olduğu TMA içerisinde kat ediş veya çalışma yapan tüm hava araçlarına Hava Trafik Kontrol hizmeti verilmektedir.  
28 pisti için ILS CAT I/VOR/NDB, 10 pisti için “Localizer Only” yaklaşmaları yapılmaktadır. Havalimanımızda “ORI” D-VOR ve “ORI” NDB/DME istasyonu 24 saat hizmet vermektedir.
Havacılık Bilgi Yönetimi (AIM):
AIM’in görevi Uluslararası Hava Seyrüseferinin emniyet, düzen ve verimliliğini artırmak için gerekli bilgi akışını sağlamaktır. AIM, uçuş plan bilgilerini format, içerik, izlenecek yol, saha, uçuş seviyesi ve iniş havaalanı ve FPL dağıtım adresleri yönünden inceler, zamanında adresler ve AFTN devresi üzerinden gönderir.
Uçuş emniyet mesajlarının (DEP, ARR, DIV, CHG, CNL, DLA)  ilgili tüm adreslere zamanında dağıtımını ve takibini yapar. Birime ulaşan Uçak Tescil, Uçuş Açma/Kapama ve SHGM talimatlarını dosyalar, uçuşlarda dikkate alır.
Yayınlanacak NOTAM’a esas bilgileri bağlı bulunduğu FIR’dan sorumlu Esenboğa NOTAM Ofise  bildirir. Doğru ve tam olarak yayınlanıp yayınlanmadığını ve sonucunu takip eder, bunları dosyalar, pilot brifingi için hazır bulundurur.
SAR (Search and Resque ) harekatını gerektiren durumlarda tüm bilgileri bulunduğu FIR’dan sorumlu Esenboğa FIC birimindeki RCC’ye (Resque Co-ordination Center ) bildirir, alacağı talimata göre hareket eder.
        Meydanımızda görevli 5 AIM personeli bulunmaktadır. AIM hizmetleri gerçekleştirirken ATC ile koordineli olarak çalışır.​


App img

DHMİ Mobil Uygulaması

DHMİ Mobil uygulamasını ÜCRETSİZ İndirin

  • HABERLER VE
    DUYURULAR
  • İHALE İLANLARI
  • DHMİ TV
  • PROJELER
  • İLETİŞİM
  • ÇEK GÖNDER